Goji Berry ve Dukan Diyeti

Dukan diyetinin önemli besinlerinden biride goji berrydir. Bilinen adı ise kurt üzümüdür. Dukan diyeti yaparken kuralları gereği goji berry miktarı evrelere göre değişir. Atak evresinde günde 1 yemek kaşığı, seyir evresinde protein gününde 1, protein+sebze gününde 2 yemek kaşığı, güçlendirme evresinde ise de 3 yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Dukan diyeti yapmayanlar ve herhangi bir diyet yapmayanlarınız için bile günde 30 adete kadar yenmesi önemle tavsiye edilen bir besindir goji berry (kurt üzümü). Tadı yabanmersini ile kiraz arasında olan bu meyve sade olarak yenebileceği gibi, muffinlere, yoğurda veya müsli gibi yiyeceklere katılarak ya da süt içinde yulaf kepeğiyle beraber yenebilir. Daha farklı dukan goji berryli (kurt üzümlü) tarifler için www.dukanyemekleri.com ziyaret ediniz. Goji berryi (kurt üzümünü) bu kadar önemli kılan nedir? Şimdi sizlere kurt üzümü (goji berry) hakkında bilgi verelim.

 

Goji Berrynin (Kurt Üzümünün) Dukan Diyetinde Merak Edilen İçeriği ve Faydaları

% 13 protein, 19 ayrı aminoasit, yüksek değerde betakaroten, 21 iz minerali, çinko, demir, fosfor, b-complex, %8 e vitamini, zeaxanthin, germanyum, carotenoids, beta sitosterol, cyperone, solavetivone, shysalin, betaine ve çok yüksek oranda c vitamini içerir. Şimdi de dukan diyeti yapanlar veya yapmayanlar ama sağlıklı besin olan kurt üzümünün (goji berry) faydalarından bahsedelim.

 

Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları Ve Dukan Diyeti

-Dünyada bulunan en yüksek antioksidan yiyeceklerinden biri olan bu besin dukan diyeti içinde oldukça gereklidir.

-Kuvvet verici olarak kullanılır. Dukan rejimi veya herhangi bir diyet uygulayanlar, spor yapanlar için güç toplamak ve kuvvetli olmak gerekir. Bu eylemler kişiyi yorgun ve güçsüz bırakabilir. Bu yüzden dukan diyeti yapanlar veya herhangi bir diyetle uğraşanlarınız için ya da diyet yapmayan, spor yapan, her sabah bitkin ve güçsüz uyananlarınız için vücudun gerekli ihtiyacını karşılayan bir besindir kurt üzümü.

Dukan diyeti veya herhangi bir diyet uygulayanların eksik beslenmesi söz konusu olmadığından kurt üzümü (goji berry) muhakkak yenmesi gereken bir besindir. Çünkü 19 farklı amino asit içerir. Methionine, leucine, isoleucine, lysine, phenylalanine, threonine , tryptophan, valine …

-21 iz minerallerini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor…

-İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunması da özellikle dukan diyeti için yenebilen yiyeceklerde olması da çok iyi bir kurtarıcıdır.

-% 13 protein içermesi dukan diyeti yapanlar için kolaylıkla yiyebilecekleri bir besindir kurt üzümü. Çünkü dukan diyeti bir protein diyetidir. Ayrıca dukan diyeti yapmayan herhangi bir beslenme yöntemi uygulayıp kepekli buğday tüketenler şunu bilmelidir ki goji berry yani kurt üzümünün proteini daha yüksektir.

-Biliyorsunuz ki meyve şeker içeriyor ve dukan diyetinde şekere yer yok. Detaylı bir dukan bilgisi için www.dukanyemekleri.com sayfasını ziyaret edip dukan kurallarını okuyunuz. Dukanda meyve yenmemesi bazı vücut gereksinimlerinin eksik kalacağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Çünkü dukan diyeti size kilo yaparak sağlığınızı riske sokan gıdanın yerine aynı işlemi gören farklı bir besin sunuyor. Mesela portakal dukan rejiminde yasaktır. Portakal yemek yerine C vitamini portakaldan yüzlerce kat daha yüksek olan goji berry (kurt üzümü) yemek daha doğrudur. Böylece fazla şeker almaktansa C vitaminiyle sağlıklı kalmak en iyisidir.

-Dukan rejimi yapanlar veya yapmayanlar için gerekli olan aslında yediğimiz her şeyi enerjiye dönüştürmemizin bir yolu olması. Bu B vitamini alımı demektir. Bu yüzden dukan rejimi yaparken B vitamini içeren besinler tüketmeliyiz. Kurt üzümü yani goji berry içeriğinde B vitamini vardır, bu vitamin besini enerjiye dönüştürür.

-Çok nadir meyvelerde bulunan E vitamini dukan diyeti içinde önemlidir. E vitamini sadece tahıl ve tohumlarda bulunur. Bu özel meyvenin adı goji berrydir. Goji berry yani kurt üzümü %8 E vitamini içerir ve dukan rejimi için gereklidir.

-Beta Sitosterol’a içerir, anti-alevlendirici bir ajandır. Kolesterolü düşürür.

-Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.

-Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.

-Solavetivone içerir. Bu madde güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyeldir.

-Physalin içerir. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşiktir.

-Tümörlere karşı deney farelerinde doğal katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.

-Karaciğer tarafından kolin’i üretmek için kullanılan Betain içerir, sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir.

-Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir.

-Zeaxanthin içerir. Göz retinasında bulunan iki karotenoidden biridir. Göz sağlığı için çok yararlıdır.

-DNA’yı korur.

-Dukan rejiminde seyir evresinin protein+sebze gününde havuç mutlaka yemelisiniz. Havucun faydaları saymakla bitmez. Havuç ve dukan diyeti yazısını mutlaka okumalısınız. Havuçtan hoşlanmayanlarınız için havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağı olan kurt üzümünü (goji berry) deneyiniz.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.