Harissa Sos ve Dukan Diyeti

Harissa Sos ve Dukan Diyeti

Harissa sos; Fas, Cezayir, Tunus gibi sıcak iklim ülkelerine ait sos çeşitlerinin önemli bir yeri vardır. Harissa sos da bu lezzetlerden önemli lezzet katıcısıdır. Harissa tunusun ana çeşnisi olarak tanınır.

Birkaç baharatın harmanlanmasıyla elde edilen sosun içinde toz kırmızı biber, sarımsak, kişniş, frenk kimyonu yer alır. Aynı zamanda domates ve zeytinyağının eklenmesiyle ezmesi de elde edilmektedir.

Sos katılan yemeklerin hem görünümü hem de lezzetini değiştirmektedir. Tunus mutfağında genellikle et yemeklerine konur, ezmesi de yanında garnitür olarak servis edilmektedir. Hatta cips sosu için bile harissa sos kullanabilirsiniz. Fas, Cezayir ve Libya mutfaklarında ise et ve balık yemeklerinde kullanılmasının yanında bazen limon suyuyla lezzeti zenginleştirilmektedir.

Et dediğimiz zaman kesinlikle sosta bekletilmiş et yemeğinin yerini hiç birşey tutamiyor. Sosu tarifler yemekleri sıradanlaştırmaktan uzaklaşıp farklı boyutta lezzetler dünyasına taşıyor. Bir çok tarifimde etlerimde veya yemek tariflerimde mutlaka sos kullanıyorum. Dukan diyeti yapanların sürekli aynı tarzda et yemelerinin ne kadar canlarını sıktıklarını tahmin edebiliyorum ki bir çok dukan diyeti tarifleriyle alakalı sitelerde verilen tarifler ne göze ne de ağıza hitap ediyor. Bu lezzetsizliğe dur diyerek başladım aslında. Tariflerimde bir çok sos kullandım. Farklı yöreleri arştırdım, dukana uyarladım ve sihirli lezzetler yarattım.

 

Harissa Sos Nerelerde Kullanılır?

Makarnalarda, özellikle sandiviçlerde ve pizzalarda kullanılır harissa sos. Et yemeklerinde kullanılır. Ezmesi yapılır, hatta et yemeklerinin yanında garnitür olarak servis edilir. Kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Balık yemeklerinde kullanılır. İsterseniz sadece süzme yoğurt ile karıştırırarak cips sosu olarak, isterseniz de sosu yapacağınız et ya da tavuğa bulayarak kullanabilirsiniz. Anavatanı Fastır. Bu sos; muhammara, humus gibi meze çeşitleriyle de kullanılmaktadır.

Fas, Cezayir ve Libya mutfaklarında ise et ve balık yemeklerinde kullanılmasının yanında bazen limon suyuyla lezzeti zenginleştirilmektedir. Dilerseniz her öğünde hatta kahvaltıda bile ezme olarak ekmeğinize, dukan diyeti yapanlar ise kepek ekmeğine sürüp yiyebilirler:) Cezayirde kuskusa, çorbalara ve güveçe ilave edilir.

Benim yaptığım her tarif mutlaka sos içerir yata sosta bekletilmiş etler diyarıdır. Çünkü bence et sossuz olmaz. Tariflerimde kullandığım soslar katkı maddesi içermemektedir. Tarifimdeki soları her yerden sizin için araştırıp derleyip dukan diyetine uyarlayıp, lezzet testinden de geçirdikten sonra sizlerle paylaşıyorum. Dukan diyeti yapmayanların bile aslında buradaki tariflerden faydalanması gerektini vurgulamak istiyorum. Çünkü dukan diyeti aslında dukan gerçek yaşam karşılığıdır. Hatta bir diyer adıda doğru beslenmedir.

Benim özel tarifim olan dukan scotch kuzu kebabı fas usulü tarifini deneyiniz.

Dukan diyeti harissa sosu tarifi için tıklayınız.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.