Jalapeno Biberi Faydaları Ve Dukan Diyeti

Acı olmasına karşın ağzı yakmayan lezzetiyle bilinen ve diğer biberlere göre daha yoğun bir tada sahip olan “Jalapeno“, dukan diyet yemegi tarifleri için en önemli lezzet arttırıcıdır. Dukan yemek tariflerinde ise kullanılabileceği yerler oldukça çeşitlidir. Bunlar arasında et yemeği, salata, dip sos, bulgur, pilav ve shirataki noodle ve shirataki rice gibi yanı sıra; mezeler ve çerezlerle de jalapeno biberi tüketilmektedir. Genellikle yeşil renktedir, nadiren kırmızı olarak satılan bir biberdir. Adını Meksika Veracruzdaki geleneksel olarak yetiştirildiği Jalapa’dan alır. Miğde florasını tahrip etmemsi açısından haftada en çok üç kez tüketilmesi gerekmektedir.

Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, jalapeno biberinin (acı kırmızı biber) içinde bulunan “kapsaisin” maddesinin, hücrelerin enerji üreten ısı odası mitokondriye saldırarak, kanser hücrelerinin ölümünü tetiklediği belirlendi. Kapsaisindeki molekül ailesi vaniloidler, kanser hücrelerindeki protein gelişimine engel olarak “apostosis”i veya hücre ölümünü tetikliyorlar. Vaniloidler, bunu yaparken, etraftaki sağlıklı hücrelere zarar vermiyorlar. Jalapeno biberi  etken maddesini olan kapsaisin akciğer ve pankreas kanser hücrelerinde deneyen bilim adamları, bu etken maddenin tümörlü hücrenin tam kalbine saldırdığını belirtti.

Anavatanının Meksika olduğu sanılan ve Azteklerin yazılı belgelerinde söz ettikleri kırmızı acı biber, Avrupa’ya 15. yüzyılın sonlarında geldi, 16. yüzyılda kıta ülkelerine ve Osmanlı topraklarına yayıldı.

Dukan diyeti içinde önemli olan jalapeno biberi en lezzet katıcı yemeklerin başında gelmektedir. Duan diyet tavsiyeleri arasında jalapeno biberi tarifleri enfes lezzetleri ve sağlığa olan katkısı ise jalapenoyu vazgeçilmez kılıyor.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.