K Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücudun az miktarda, ancak düzenli olarak alması gereken K vitamini yağda çözülebilen bir vitamin olup vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. Kanın pıhtılaşmasında önemli bir role sahip olan K vitamini, vücudu çabuk moraran kişilerde bir eksiklik olarak görülmektedir. Kanın normal şekilde pıhtılaşmasını sağlamanın yanı sıra kemikleri kırılmaya karşı korur, menopoz sonrası kemik kaybını önler, damar sertliği riskini azaltır, karaciğer ve prostat kanseri riskini düşürür. K vitamini eksikliği sık görülen bir durum değildir, çünkü günlük olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzelerin çoğu bu vitaminden bol miktarda içermektedir. Ayrıca bağırsaklarda bulunan “iyi” bakteriler de K vitaminini üretebilmektedir. Ancak antibiyotik kullanımı, K vitaminin vücut tarafından emilmesini önleyen hastalıklar (safra kesesi veya safra yolu hastalıkları, kistik fibrozis, çölyak hastalığı), karaciğer hastalıkları, kan inceltici ilaçlar, ciddi yanıklar ve hemodiyaliz tedavisi K vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu gibi durum ve hastalıklar sırasında doktorunuz K vitamini takviyesi önerebilir. Kalp rahatsızlıklarına karşı da vücudu koruyan K vitamini; kemik oluşumuna yardımcı olmaktadır. İşte K vitamini hakkında bilinmesi gerekenler…

 

  • 3 farklı K vitamini bulunmaktadır. Bunlar; K1, K2 ve K3 vitamini olarak adlandırılmaktadır. K1; bitkilerde ve yeşil sebzelerde yer almaktadır. K2; kalsiyumun kemiklerde toplanmasına yardım etmektedir. K3 ise; sarı toz halinde sentetik versiyonu ile bulunmaktadır, gıda takviyesi olarak da bilinmektedir.
  • K vitamini vücudu kansere karşı korumaktadır. Akciğer kanserinin tedavisinde önemli role sahip olmaktadır. Kolon, mide ve ağız kanserlerinin tedavisinde de olumlu sonuçlar gösterdiği saptanmıştır.
  • Özellikle ileriki yaşlarda görülen kemik erimesinin önlenmesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Kemik yapısını güçlendirmekte ve kalsiyumun yanı sıra; birçok farklı mineralin bir araya gelmesini sağlamaktadır. Bu şekilde kemikler beslenmekte ve güçlenmektedir.
  • Kalp rahatsızlıklarının önüne geçen K2 vitamini; D vitamini ile kullanıldığında; kardiyovasküler hastalıklardan bünyeyi korumaktadır.
  • K vitamini insülin dengesini korumaktadır ve şeker hastalığına yakalanma oranını; yaklaşık % 20 oranında azaltmaktadır. Antioksidan özelliği göstermekte ve morarmaların önüne geçmektedir. K2 vitamini ise; Alzheimer hastalığına karşı direnç göstermekte, koruyucu etki yapmakta ve bu sorunun da azalmasına yardımcı olmaktadır.
Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.