Kalamata Usulü Siyah Zeytinin Faydaları

Etiketler:

Zeytinin faydaları, Kalamata Usulü Siyah Zeytin Yapımı Ve Dukan Diyeti

Üç yöntemle hazırlanır (salamura) kalamata zeytini;

1. Yöntem: Gerekli olgunluğa erişen zeytinler elle toplanarak fabrikalara getirilir. Zeytinler tek tek kontrolden geçirilerek yaralanmış, ezilmiş, çürük zeytinler sapları da ayıklanarak boylama işlemine tabi tutulur. Acılığı geçen zeytinler üzüm sirkesinin içerisinde bir iki gün bekletilir. Bu sürenin sonunda zeytinler sirkeden çıkarılarak kutulara konulur. Kutuların üzerine %8 oranında salamura suyu eklenir. Aromatik tat katmak istenirse üzerine limon dilimleri veya zeytinyağı ilave edilir.

2.Yöntem: Sirke kaybını önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde zeytinler sirke içerisine bırakılmaz. Kutulara yerleştirilirken kullanılan salamura suyuna sirke ilave edilerek ambalajlanır.

3.Yöntem: talebe göre zeytin hazırlamak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde zeytinler çizilmeyip tatlı suda tatlandırılır. Talep oldukça zeytinler boylamaya tabi tutulup çizildikten sonra kutulara konulur. Üzerine %8 oranında salamura konularak ambalajlanır.

100 gr. salamura yeşil zeytin 30 kalori; 0 kolesterol; 3,1 gr. yağ; 3 gr. lif; 4.8 mgr. fosfor; 26 mgr. kalsiyum; 6.2 mgr. demir: 639 mgr. sodyum: 26 mgr. potasyum; 17,4 mgr. magnezyum; eser miktarlarda A, B1 ve B2 ile 0,01 mgr. B6 vitamini, ayrıca folik asit ve E vitamini içerir.

Salamura (kalamata) siyah zeytinin besin değerleri yukarıdakilerden biraz daha da yüksektir. Dukan diyeti kuralları gereği kullanılabilir. Bu yüzden dukan diyet kurallarına göz atınız.

Faydaları

Zeytin ile zeytinyağı, kanseri önleyici maddeler içermektedir.

Zeytin ve zeytinyağının yüksek tansiyonu düşürücü etkilen de vardır.

Zeytinyağı, sindirimi kolaylaştırır.

Zeytinyağı ağacının yaprağı ile eczacılıkta tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmaktadır.

Diyet dediğimiz zaman kendimizi illaki bir diyetisyene adamak ve paralar harcamak zorunda kalıyoruz. Aslında artık diyet yaparken belli kurallara bağlı kalmak bizi biraz olsun sıkabiliyor. Gönül istiyor ki diyet yaparkende pasta olsun tatlılar olsun hamurişleri olsun hepsindende yiyebilelim. Ama malesef ki diyetislerler bunları yasaklıyor hatta yasaklamakla kalmıyor tadın diyor ve daha da acı çekmemize neden oluyorlar. Bizde daha fazla dayanamayıp diyeti bırakıyoruz. Fakat dukan diyeti dediğimiz aslında diyet olmayan bir beslenme yöntemiyle neyle neyin yeneceğini bize öğreten hayat boyu doğru beslenme alışkanlığıdır. Bu da şu demek oluyor; istediğiniz şeyi istediğiniz kadar yeme özgürlüğü sunmakla beraber, bir tatlının iç malzemelerini değiştirerek sağlıklı malzeme ekleyip aynı tatlıya sahip olmamızı sağlıyor dukan diyeti. Diyet yaptığınızı farketmeden kalıcı, hızlı ve bölgesel kilo verdirimi sağlıyor dukan diyeti.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.