Kalp Sağlığı İçin Önerilen ve Önerilmeyen Besinler

Pek çok kişinin de bildiği gibi ölümle sonuçlanan hastalıklar listesinin başında kalp hastalıkları geliyor. Kişinin beslenme düzeni ve alışkanlıkları ile doğrudan ilişkili olan ve kalp sağlığı için iyi ve kötü olan besinleri sizler için listeledik.

 

KALP SAĞLIĞINA İYİ GELEN BESİNLER:

1.Balık: Omega 3 yağ asitleri içeren balık, kalp damarlarında tıkanıklığa neden olan plak oluşumunu azaltmaktadır. Kan basıncını da dengelediği için, her insanın haftada en az 2 öğün balık tüketmesi önerilir.

2.Yulaf: Tansiyon ve kan basıncını dengede tuttuğu için kalp sağlığı açısından uzmanların şiddetl önerdiği bir besin olan Yulaf, diyetimizde de ana besin maddesi olup tokluk hissini artırır.

3.Potasyum: Meyvelerde ve özellikle sebzelerin birçoğunda bulunan bir mineral olan Potasyum, kan basıncını düşürmede etkilidir. Ayrıca vücutt fazla suı tutulmasını da engelleyerek kalp ve beden sağlığını korumaya yardımcıdır. Dukan Diyeti’nde bolca kullanılan Yoğurt, Potasyum bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Bol bol tüketilmesi önerilir.

4.Kuru Yemişler: Eğer çok fazla balık tüketemeyenlerdenseniz; yemişler sizin için doğru bir alternatif olcaktır. Yemişlerin içerisinde barınan lifler sayesinde kan basıncı düşer ve yemek yendikten sonra kan şekerinin yükselmesi engellenir. Ayrıca keten tohumu, ceviz ve kabak çekirdeği gibi lif bakımından zengin yemişler aniden bastıran açlık hislerinde de imdada yetişen ve kalp sağlığını koruyan besinlerdendir.

* Bu besin maddelerinin kalp sağlığınıza olan olumlu etkilerini dikkate alıp bu besinleri bolca tüketmeye gayret edin. Gelin şimdi de uzmanların kalp sağlığınız için önermediği, hatta şiddetle uzak durmanız gerektiğini söylediği besinleri ele alalım.

 

 KALP SAĞLIĞINA İYİ GELMEYEN, ÖNERİLMEYEN BESİNLER:

1.Tam Yağlı Süt ve Süt Ürünleri: Tam yağlı süt ve süt ürünleri, içerisinde barındırdıkları yağ nedeniyle kolesterolün yükselmesine neden oldukları için kalp sağlığı için önerilmeyen besinler arasında yer alırlar. Bu ürünlerin az yağlı olanlarını tercih etmek kalp sağlığınızın bozulmasını önleyecektir.

2.Tuz: Aşırı dozda tuz tüketimi kalbi zorlar ve düzenli çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Ayruıca gereğinden fazl tuz tüketimi kn basıncını yükseltir ve uzmanlar tarafından kalp sağlığı için şırı dozda tuz kesinlikle önerilmez.

3.Yağlı Etler: Kolesterolün yükselmesi kalp ve damar rahatsızlıklarını ortaya çıkarabilir. Yağlı etler damarlarda tıkanıklıklara neden olacağından, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyerek kalbin düzenli çalışmasını engeller.

Bu besin listesini dikkate alarak kalp sağlığınızı olumlu/olumsuz etkileyen besinlerin farkında olun. Kalp sağlığı için önerilen besin tüketimini artırın, kalp sağlığını olumsuz etkileyecek besin tüketimini azaltın.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.