Karabuğday ve Dukan Diyeti

Karabuğday diyince aklımıza ilk gelen ”sınırsız mı?” sorusu. Ama tabiki diğil. Karabuğday ilk gördüğümde aslında ekstra olarak kepekle birlikte kullanabilirim diye düşündüm, fakat öyle diğilmiş. Karabuğdaydan bahsetmek istiyorum.

Karabuğday Nedir?

Karabuğday (Greçka), isminden dolayı tahıllarla birlikte ele alınıp sınıflandırılmasına rağmen Gramineae (Buğdaygiller) familyasına dahil değildir. Üçgen şeklindeki tohumları tüketilen, Rusya, Ukrayna, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya ve Çin gibi ülke ve bölgelerde üretilen bir bitkidir.

Gluten, Çölyak (Celiac) hastalarının kesinlikle kaçınması gereken bir besin maddesidir karabuğday. Çünkü çölyak hastalarının glutenli besin maddelerini sindirmeleri mümkün değildir. Eğer bu hastalar gluten ihtiva eden gıdalar alırlarsa bağırsak duvarları kızarıp kabarır, tahriş olur. Daha ileri durumlarda ishal, gaz, şişkinlik, kramp hatta ağrı gibi karınla ilgili bazı problemler yaşarlar.

 

Karabuğdayın Dukan Diyetinde Kullanımı

  • Karabuğday sadece yulafa intoleransı olanlar tarafından kepek yerine ataktan itibaren aynı ölçüde kullanılabilir.
  • Yulaf kepeğine duyarlılığınız yoksa kepek kullanmaya devam etmelisiniz.
  • Karabuğday değerli bir besin olmasına karşın diyetteki yeri kepek kadar tatmin edici değildir.
  • Kepekle dönüşümlü olarak kullanılması uygun değildir.
  • Un olarak değil tane olarak kullanılmalıdır.

 

Karabuğdayın Faydaları ve Dukan Diyeti

Karabuğdayda bulunan besinler kan şekerinin kontrolüne katkıda bulunur. Rafine beyaz undan yapılmış ekmekle karabuğday tanelerinin kan şekeri üzerine etkileri test edilerek karşılaştırılmış, kandaki şekeri ve insülin cevabını önemli oranda azalttığı görülmüştür.

Açlık duygusunu bastırmadaki etkisi kanıtlanmış olduğundan tüm dukancılar tarafından tercih edilen bir besin olmuştur. Tabi ki dukan kuralllarına bağlı kalarak kullanılabilmektedir.

Bir araştırmada araştırıldığı bir çalışmada günde 3 porsiyon karabuğday gibi tam hububat tüketen kadınların, haftada bir porsiyon tüketenlerle kıyaslandığında %21 oranında daha az şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları tespit edilmiştir. Çünkü mükemmel bir magnezyum kaynağıdır. Dukan diyeti süresince de yenmesinde sakınca olmayan bu buğday dukan kurallarınca tüketilmelidir. Bu da önemli bir noktadır. Daha çok magnezyumca zengin gıdalarla beslenen kadınların bu gıdaları az tüketenlerle kıyaslandığında %24 daha düşük şeker hastalığına yakalanma riskine sahip oldukları anlaşılmıştır. Magnezyum kadınlar için oldukça önemlidir ve dukan diyeti esnasında  kadınlı ve erkekli olmak üzere tüketilmelidir

İnsan vücudu bu buğdayda bulunan proteinin % 74’ünü kullanabilir. Dukan diyeti bir protein diyetidir.Diğer bazı gıdalar da yüksek proteine sahiptir ancak çoğu yüksek oranda yağ ihtiva eder. Oysa karabuğday hemen hemen yağsızdır ve dukan diyetinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Kalp Hastalıklarına ve Kansere Karşı Koruyucu Bir Bitkidir.

Özellikle karabuğday gibi tam tanelerde çok bulunan ve fitokimyasalların bir tipi olan bitki lignanları bağırsaklardaki flora tarafından enterolakton’a çevrilir. Bağırsakları rahatlatması ve koruması dukan diyeti esnasındaki kabızlığada iyi gelebilir. Bu bileşiğin göğüs kanseri ve hormona dayalı kanser tiplerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu anlaşılmıştır. Karabuğday gibi tam taneler, kuruyemişler, tohumlar ve çilek, böğürtlen gibi gıdalar bitki lignanları için zengin kaynaklardır. Yine kahve ve çay gibi bazı içeceklerde de bol miktarda bulunur. Journal of Nutrition’da Ekim 2004’de basılan bir çalışmada Danimarka’da menopoz sonrası 857 kadının kanlarındaki enterolakton seviyesi ölçülmüş, daha çok karabuğday gibi tam taneli gıdaları tüketen kadınların kanında bu koruyucu lignan seviyesi önemli oranda daha yüksek bulunmuştur.

Karaciğerin Çalışmasını Kolaylaştıran Choline İhtiva Eder.

Yüksek Tansiyon ve Kansızlığa Karşı Korur.

Potasyum, magnezyum, fosfor ve demir bol miktarda bulunur. Demir diğer tahıllarda olduğundan daha yüksektir. Bu mineraller yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli bir role sahiptirler.

Japon araştırmacılar vücudu rahatlattığını, iltihaplanmayı, aşırı terlemeyi, burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.