Karadut Faydaları ve Zararları

Karadut besini oldukça faydalıdır. Karadut dukan diyeti esnasında yiyemezsiniz. Karadut sağlığa oldukça fayda sağlar. Karadut zayıflatır.

Karadut nedir? içerdiği besinler dizanterinden, hemaroide, ameniden kanere kadar bir çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi özellikle cilt sağlığı için çok faydalıdır. Karadut çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve yüz maskelerinde kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni içerisinde barındırdığı ve serbest radikallerin hareketlerini engelleyen çok farklı çeşitlerdeki antioksidanlardır. Bütün besin kaynaklarında olduğu gibi etkili ve doğal bir antibiyotik görevi görür.

 

Karadutun sağlığa faydaları

Cilt Sağlığına Faydaları: Serbest radikaller bünyemizde bir çok hastalıkların temel nedenidir. Bir çok kanser çeşidinin asıl nedeni de serbest radiakllerdir. Serbest radikaller sadece iç organlara zarar vermez aynı şekilde cildi de inanılmaz derecede hasar verebilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırır. Karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasrarı giderebilir. Düzenli olarak tüketimi cildin esneklik kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır.

 

Yaraların Tedavisinde Kullanılır: Yaprakları parlak ve büzücü nitelikli taneler içermektedir. Bu özelliği kanın pıhtılaşmasıı engeleyebilir. Karadut taprakları yaralara, açık yaralara, deri üzerindeki çiziklere uygulanır ve yara tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapraklarının çay şeklinde demlenerek topikal olarak uygulanması egzama sorunlarının giderilmesine yardmcı olur.

 

Saç Sağlığına Faydaları: İçinde bulunan C vitamini, kolajen üretimi ile büyük ölçüde saç dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Antioksidanlar serbest radikallerin enden olduğu ve saça büyük zarar veren unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Topikal olarak uyguanması saça ayrıca doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.

 

Diş Sağlığını Korur: Karadutun yaprakları alternatif tıpda dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için kullanılmaktadır. Karadut ve yaprakları hafif inflamasyon ve dişeti kanamalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir

 

Adet Kanamaları İçin: Karadut ve yapraklarını tüketmek menstruasyon sırasında aşırı kanamada rahatlama elde etmenize yardımcı olur. Meyve, adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

 

Dizanterine İyi Gelir: Dizanteri sorunlarına iyi geldiği gibi, yaprakları ishal için iyi gelmektedir. Tüketimi yanında kardut yapraklarının kaynatılarak içilmesi ishal durumunu büyük ölçüde geçiştirebilir.

 

Diyabete İyi Gelir: Yüksek derecede potasyum içerir. İçerdiği potasyum insülinin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. Diyabeti sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

 

Kemik Sağlığını Korur: Bol mitarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı için de faydalıdır.

 

Kan Hücreleri Sağlığını Korur: Potasyum, demir,manganez ve bakır açısından zengindir. Bu mineraller özellikle kan hücreleri için hayati önem taşımaktadır.

 

Hemoroide İyi Gelir: Karadutlardan hazırlanan hamur çok yaygın olarak hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Kansere Karşı Karadut: Ellagiç olarak adlandırılan çok etkili bir antioksdian içermektedir. Bu asit bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcıdır. Kansere yakalanma riskini azaltır.

 

Karadutun Zararları

Gebelik döneminde zararı veya faydası konusunda bir bilgi olmadığı için kullanmadan önce doktora danışınız.

 

Karadut Maskesi Tarifleri

Karadut Cilt Maskesi:

  • Bir avuç karadutu bal ile iyice karıştırınız.
  • Bu karışımı yüzünüze ve boyun kısımlarına masaj şeklinde uygulayınız.
  • Ugulama bittiken sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü ve boynunuzu durulayınız.

 

Cilt Gençleşmesini İçin Maske

  • Bir avuç karadutu yoğut karıştırınız
  • Bir tatlı kaşığı hidnsitan cevizi ekleyiniz.
  • 2 çay kaşığı limon suyunu da ekleyerek bu karışımı blenderde iyice karıştırınız.
  • Karışımı yüzünüze ve boyun kısmınıza iyice yedirecek şekilde uygulayınız ve 20 dakika böylece bekletin. Yüzünüzü ılık us ile durulayınız.

 

Yağlı Ciltler İçin  Maske

  • Böğürtlen suyu ile bir tatlı kaşığı hakiki zeytinyağını karıştırarak masaj şeklinde cildinize uygulayın.
  • 2 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi durulayınız.
  • Daha etkili sonuçlar almak için bal ve limon suyu ekleyiniz.

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.