Karanfil, Karanfil Baharatı

Karanfil Nedir?, Karanfil Baharatı, Karanfilin Faydaları

 

Karanfil, Karanfil Baharatı

Karanfil Syzygium aromaticum ağacından elde edilir. Ağacı dört mevsim yeşil kalır ve 10–20 m uzunluğa erişebilir. Karanfil çiçeklerine Karanfil baharatı ile benzer kokuya sahip olduğu için bu ad verilmiştir. Anavatanı Endonezya olup, tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılır. Adı Fransızca clou (çivi) dan gelir; çünkü tomurcuklar irili ufaklı çivileri andırırlar.

Öncelikle Zengibar, Endonezya ve Madagaskar’da hasat edilir. Aynı zamanda Hindistan ve Sri Lanka’da yetiştirilir. Çiçek tohumları başlangıçta soluk renklidir ve dereceli olarak yeşile dönüşürler.

Ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen baharat, odunumsu, siyah renkli ve güzel kokuludur. Acımsı ve ekşi bir tada sahiptir.

 

Karanfilin Kullanım Alanları

  • Hindistan’da yemeklerde çokça kullanılır.
  • Avrupa’da daha çok turşu ve reçellere çeşni katmak amacıyla, bazen de tatlılarda kullanılır.
  • Çin imparatorları ve aristokrasisi, bütün ziyaretçilerine ağız kokuları için ikram etmeden görüşmezmiş.
  • Eski Romalılar’da karanfili baharat olarak kullanıyorlardı. Romalı Plinus’un, “Bir yıl geçmiyor ki, Hindistan, Roma İmparatorluğunu 50 milyon sesterce kurutuyor” sözünü İlk ve Ortaçağ Batı Uygarlıklarında yüksek fiyata sahip olduğu belli oluyor.
  • Öğütülerek baharat olarak kullanılmaktadır.
  • Ağızda bir süre tutularak ağız kokusu için de kullanılır. Çiğnendiğinde nefesi taze ve temiz tutar. Karanfil, güzel kokusu sebebiyle ağız kokusuna karşı kullanılır.
  • Hafif ve orta şiddette diş ve dişeti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu olarak kullanılır.
  • Anti bakteriyel etkisi de vardır.
  • Yemeklerde çay olarak tüketilmesinin yanında farklı bir tat katması için sigaralarda da kullanılmaktadır.
  • Antiseptik olarak tıp alanında da kullanılmaktadır
  • Diş macunu sektöründe kullanılmaktadır

 

Karanfilin Kalitesi

Yüzdürme testi, kalitesini öğrenmek gereklidir. Kalitelisi suya atılınca ya dibe iner ya da suda başı yukarıda dikey şekilde asılı kalır.

 

Karanfilin İçeriği

Uçucu yağlar içerir.

A.K.E ve B6 vitaminleri açısından çok zengindir.

Kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez deposudur.

Omega 3 ve Omega 6’nın çok bulunduğu bir bitkidir.

 

Karanfilin Faydaları

Diş Ağrılarını Giderir: Eğer çok acı verici diş ağrısı çekiyorsanız bir adet ağrıyan kısma koyabilirsiniz. Yağından çok az bir miktar pamuğa dökerek ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz.

 

Karanfil Bulantı ve Kusmalara Karşı İyi Gelir: Yağı ağızdan alındığında bulantı ve kusmalara karşı çok etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle sabah kusmaları için iyi bir çözüm olabilir. Bazı durumlarda ağızdan alınan yağı zararlı olabilir. Ağızdan yağı almak yerine tozunun hurma veya bal ile karıştırılarak alınmasını gerekiyor. Ayrıca karanfil çayı tarifi yaparak içmenin de faydasını görebilirsiniz.

 

Öksürük ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir: Öksürük ve kötü nefes kokusuna karşı da etkilidir. Yemeklere eklenerek tüketilmesi yemeğin keskin kokusunu biraz azaltabilir. Günlük olarak ağzınıza 1 tane karanfil koymanız yeterli olacaktır.

 

Sinüzite İyi Gelir: Sinüzitin verdiği baş ağrılarından dolayı kullanılabilir. Birçok uzman sinüzitleri temizleyici özelliğinin olduğunu söylüyor. Bunun için karanfil tozunun burundan çekilmesini önermektedirler. Fakat bunu yaparken dikkat edilmesi gerekir çünkü karanfil tozu da en az karanfil kadar etkilidir.

 

Karanfil Şişkinliği Giderir: Karanfil su ile karıştırılarak veya çay olarak hazırlanıp içilebilir. Bu şekilde bağırsaklarda karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik şikayetlerine önemli ölçüde çözüm üretir ve rahatsızlığı giderir.

 

Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Soğuk algınlığına karşı yağını bal ile karıştırıp içmenin faydalıdır. Tarifi ılık suya bir miktar yağını ve bal eklenerek hazırlanır. Günde 2 kere içmek öksürüğün etkisini azaltır ve sizi rahatlatır.

 

Yorgunluğu Giderir: Kokusu sinir siteminde etkileyicidir. Yorgunluktan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden sizi uzaklaştırır ve dolaylı olarak ruh sağlığımıza da olumlu yönde etki eder. Diyete yeni başlayanarınız için ve iştah kesme özellği açısındanda iyi olan karanfilin hem çayını içerek hemde koklayarak, hemde tane olarak ağız içinde kullanarak dukan diyeti esnasında da kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

 

Karanfil Strese Karşı İyi Gelir: Bir aromalı çaya nane ve karanfil katarak tüketmeniz stresle mücadele açısından bünyenize inanılmaz bir katkı sağlar.

 

Deri İçin Karanfil Çok Faydalıdır: Tozunun deriye birçok faydası vardır ama genelde yağı kullanılmaktadır. Deriye çok fazla uygulamamak gerekir. Karanfil yağı direkt deriye veya cilde uygulanmamalıdır. Mutlaka seyreltilmelidir. Yağının deriye direkt uygulanması durumunda cilde zarar verebilir, tahriş edebilir.

 

Akneleri Giderir: Yağının akne tedavisi için çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ekilenen bölgeye topikal olarak uygulanır. Genelde el ve yüz kısmına uygulandığında kremlerle inceltilir. Cilde uygulandığında ise karıncalanma hissi verir. Karanfil yağının antibiyotik özelliği ile aknelerin oluşma nedenleri ortadan kalkmış olur. Akne dışında siyah lekeleri çıkarma noktasında da gayet başarılıdır. Yara, sivilce ve benzeri deri hastalıklarına çok iyi gelir. Ayrıca karanfilin içerdiği uçucu yağlar çok önemli bir arındırma görevi üstlenir. İltihaplı ve yaralı bölgeleri iyileştirir ve mikropları kırar. Anestezik özelliğinden dolayı uyuşturucu madde görevi görür.

 

Yara İzlerini ve Lekeleri Tedavi Eder: Yara izleri ve cilt lekeleri için kullanışlı bir kaynaktır. Profesyonel gözetim altında uygulandığında karanfil yağı hafif soyulmalara neden olabilir. Bu lekeli ve ölü deriyi soyar ve sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlar.

 

Temizleyici Özelliği Vardır: Çok zengin içerdiği potasyum, sodyum, fosfor, demir , A ve C vitamini ve diğer önemli mineraller sayesinde vücudu serbest radikallerden ve zararlı mikroplardan temizler.

 

Kaygıyı Giderir: Antioksidan özelliği sayesinde sinir sistemi üzerinde de olumlu yönde etkisi vardır.

 

Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Saç köklerini besler ve dökülmeye engel olur. Bunun yanında saçların koyulaşmasını sağlar, doğal ve sağlıklı görünüm kazandırır.

 

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Giderir: Grip ve nezle hastalığına, soğuk algınlıklarına iyi gelir.

 

Karanfil Yağı Faydaları

 1. Yağı, diş ağrılarını giderir, diş bakımında kullanılabilir ve kötü nefes kokuları için etkilidir.
 2. Enfeksyonlara karşı çok etkilidir. Böcek ısırıklarından dolayı meydana gelen enfeksyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Yanıklar olan ve hassas ciltlere sahip insanlar yağı kullanmamalıdırlar.
 4. Cilt hastalıklarına iyi gelir, akne ve mantar gibi sorunları ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.
 5. Yorgunluk ve halsizliği giderir, gerginliği azaltır ve dolayısı ile stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur. Ruh sağlığını korur.
 6. Başağrısını giderir. Kafaya masaj yapıldığında rahatlama sağlar.
 7. Solunum yolları hastalıklarına iyi gelir, boğaz ağrılarını giderir, tıkalı burnu açar.
 8. Sinüzit ve astım gibi alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır, sinüsleri temizler.
 9. Hazımsızlığı giderir
 10. Kulak ağrılarına ve iltihabına iyi gelir.

 

Dukan diyeti kuralları gereği yağ limiti olduğundan, kurallara bağlı kalıp ne kadar tüketmeniz gerektiğini kontrol ediniz. Fakat çayını, Baharatını kullanabilirsiniz. Dukan diyeti sıcak içecek tarifi için karanfil çayı tıklayınız.

 

Karanfil Yağının Zararları

 • Yağının direk ağızdan alındığının faydalı olduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu yok. Bu yüzden ağızdan alınmamasını tavsiye ediyoruz. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Yağı deriye uygulandığında sağlıklı gibi görünüyor ama aşırıya kaçılması durumunda deride tahrişe neden olabilir.
 • Diş etlerine zarar verebilir.
 • Mukoza zarlarını zedeleyebilir.
 • Sigaralarda kullanılanları bile güven vermiyor. Çok fazla tüketildiğinde akciğer enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Yağı damardan enjekte edilmemelidir. Ciddi solunum yolu problemlerine neden olabilir.
 • Çocukların ağızdan yağı almaları karaciğer hasarlarına, sıvı eksikliğine ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Hamile kadınların ağızdan karanfil yağını doktora sormadan almalarını gerekiyor
 • Kanama bozukluğu olan kişilerde sakıncalı sonuçlar doğurabilir.
 • Ameliyat esnasında kanamaya neden olabilir. Bu yüzden ameliyat olmadan en az 2 hafta önce tüketilmesi gerekiyor ve ameliyattan sonra 2 hafta tüketilmemesi gerekiyor.

 

Karanfil Tohumunun Faydaları

 • Gaz sorunlarını gidermede yardımcı olur.
 • Kansere karşı koruma sağladığını savunan sağlık uzmanları var.
 • Diş sağlığı için faydalıdır, iltihapları giderici özelliği vardır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Bağırsak parazitlerinin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Sigara sektöründe kullanılır, solum yollarına faydalı olduğuna inanılmaktadır

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.