Kilo Verememenin Nedenleri

Kilo Verememenin Nedenleri hatalı tüketimdir. Dukanda kilo verememenin nedenleri kural dışına çıkmaktır. Diyette kilo verememenin nedenleri biliçsizliktir. Bu yazıda bahsettiğim şeyleri kendimize sorarsak eğer neyi, nasıl yaptığımızı bulabiliriz. Kilo verememenizi engelleyen nedenler arasında; Kalori hesabı yapmamak, yemeklerin yanında içilen içecekler, hareketsiz yaşam tarzı gibi birçok neden yatıyor. Diğer kilo verememenin nedenleri ise;

  1. Hareketsiz Yaşam Tarzı
  2. Ekstra Eklenenler (Sos, Yağ, Tuz, Baharatlar…vb)
  3. Dışarda Yemek ve İçmek
  4. Porsiyon Miktarları
  5. Düzensiz Uyku
  6. Alkol, Sigara
  7. Aç Kalmak
  8. Düzensiz Beslenme
  9. Alkolsüz İçecekler (Kola, Kahve, Çay, Meyve Suları… vb)
  10. Bilinçsiz Yapılan Diyetler…vb

 

Şimdi bunlardan bağzılarını açıklayalım;

Kalori Hesabı Yapmak

Kilo vermenin sırrı günlük olarak ihtiyacınız olanın altında kalori almaktan geçiyor. Kilo almak, zayıflamak veya kilo kontrolünüzü sağlamak içinde aynı şekilde uygulama yapmanız gerekiyor. Kilo veremeyenlerin en büyük sorunu kilo verememenin nedenleri nedir? sorusunu kendilerine sorup nedenlerini hiç araştırmamalarıdır. Kalori hesaplaması yaparak günlük olarak aldığınız kaloriyi kontrol edebilirsiniz. Ancak; kalori sınırınızı geçmediğiniz halde sürekli şekerli ya da yağlı besinler tüketirseniz yaptığınız kalori hesabı size hiç birşey katmaz ve beklediğiniz sonuçla karşılaşamazsınız. Kalori hesabı yapmak sizi sıkıyorsa dukan diyeti yapabilirsiniz. Doktor öz. tarafındanda tavsiye edilen bu diyet istediğin kadar ye ama kurallara uy ve kalori hesaplamakla uğraşma yöntemiyle işinizi kolaylaştırabilir. Fakat dukan diyetinde kilo verememenin nedenleri de kuaral dışı yaşam olduğunu da eklemek istiyorum.

 

Alkolsüz İçecekler (Kola, Kahve, Çay, Meyve Suları… vb)

Tükettiğiniz içecekler de kilo verememenin nedenleri arasında yer alıyor. Meyve suları çok yüksek kalori değerine sahip olabiliyor. Dukan diyeti yaparken meyve suyu, meyve şeker içerdiğinden dolayı bağzı aşamalarda yasaktır. 1 porsiyon portakan ortalama 60 kalori enerji içerirken, 1 su bardağı portakal suyu yaklaşık 100 kalori enerji içeriyor. Gazlı içecekler 150-200 kalori enerji içerir. Dukan diyeti yapanlarınız sadece light içeceklerden ve bitki çaylarından tüketebilirler. Bu kuralları okuyup dikkat ettiğinizde kilo verememenin nedenleri arasında aslında fark edemediğimiz hataların da neler olduğunu anlamış oluyoruz. Kahve tercihiniz kremasız, light veya az yağlı süt olmalı. Şeker kullanmadan çay, kahve tüketmeye çalışınız. Hazır meyve sularından uzak durunuz.

 

Dışarda Yemek ve İçmek

Hepimiz evde yemek hazırlamaktansa dışarda yemek yemeği ve birşeyler içmeyi çok seviyor ve tercih ediyoruz. Dışarda yemek ve içmek herkezin tercih ettiği bir durumdur. Ama ne yediğinizinde önemi büyüktür.

Diyet yapıyor salata yiyorum ama kilo veremiyorum diyen birçok insan var. Dışarda olsun evde olsun salata yemeklerinin içine katılan soslar ve malzemeler büyük önem taşıyor. Yanlış Sunulumlar neticesinde kilo verememenin nedenleri ortaya çıkmış oluyor. Dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman menüleri iyi inceleyiniz. Mesela salata içine eklenen soslar, bol yağda kızarmış etler, yağlı peynirler, kızarmış ekmekler, kurutulmuş meyveler gibi besinler salatanızın bir kalori bombasına dönüşmesine neden olur. Siz sos olarak 1 yemek kaşığı limon suyu, light soya sosu ve elma sirkesi gibi veya domates, salatalık ekleyerek hazırlar veya hazırlatırsanız daha sağlıklı bir salata meydana getirmiş olursunuz. Dışarda salata siparişi verirken sosları ve içine katılacak baharat, tuz ve sosları yanınız isteyiniz.

Dışarıda içeçeğiniz bir kahve kremalı ve sütlü olması size 400 kalori sağlar. İçeceğiniz kahvenin kilo verememenin nedenleri arasında olması üzücü bir tabla. Siz de kahvenizi kremasız ama light yada az yağlı sütle içmeyi tercih ederseniz sıkıntı olmaz.

 

Porsiyon Miktarları

Diyet yaparken porsiyon kavramı kafa karışıklığına neden olur. Hangi besinden ne kadar tüketmeniz gerektiğine bir tülü karar veremiyorsanız, kendi elinizi ölçü olarak kullanın. Yediğimiz besinlerin porsiyonlarını bilmek ve belirlemek gerekiyor. Tüketilen besinlerin porsiyonlarını bilmemek kilo verememenin nedenleri gibi daha fazla da kalori tüketmemize neden oluyor. 1 porsiyon sebze yemeği bağzılarımıza göre 5 yemek kaşığı iken, bağzılarımıza göre de 10 yemek kaşığını olarak algılanabiliyor. Tabak boyutlarınızı mutlaka küçültünüz. Porsiyonlarınızı ne kadar küçültürseniz o kadar hızlı kilo verirsiniz.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.