Kilo Vermenize Engel Olan Besinler

Kilo vermenize engel olan besinler sizinde ilginizi çekecek. Kilo vermenize engel olan besinler aslında hepimizin bildiği masum görünen düşmanlarımızdır. Şimdi size dukan diyetinde kilo vermenize engel olan besinler hakkında bilgi vereceğim.

Fazla kilo toplumun büyük bir kısmının ortak sorunu olmuş durumda. Bu nedenle de besinlerin zayıflama üzerindeki etkilerine dair birçok tartışma var. Sağlıklı olduğu söylenen her besinin aynı zamanda zayıflattığı yanlış bir düşüncedir. Gerçekte sağlıklı her besin zayıflatır mı? sağlıklı besinler kilo almaya yol açar mı?

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber zeytinyağı, avokado, ceviz, bulgur, yoğurt, müsli, zeytin, kuru meyveler ve kahve hakkında bilinmeyenleri açıklıyor.

Sağlıklı beslenmek; uzun ve kaliteli bir yaşamın en temel anahtarlarından olsa da sağlıklı besin seçimi ve zayıflama aynı matematik üzerinden işlemez. Zayıflamak günlük kalori alımı ve harcaması ile ilişkilidir. Yani tüketilen sağlıklı besinlerde olsa yanlış miktarda tüketim zayıflamaya değil kilo almaya yol açar.

İşte farkında olmadan sağlıklı diye tükettiğimiz bize kilo aldıran o besinler:

Avokado: Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin avokado kalp sağlığı başta olmak üzere genel sağlığımız için son derece yararlı bir meyvedir. Aynı zamanda yağlı içeriği ile zayıflama diyetlerinde görülen kabızlık sorununda çözülmesine yardımcıdır. Yanında tüketilen besinin vücutta daha iyi işlenmesini ve kullanılmasını sağlar. Antioksidan etkili E vitamininden de zengindir. Kilo vermenize engel olan besinler arasında avokadoda yer alıyor. Ancak yüksek kalorili bu meyvenin tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Büyük boy bir avokado ortalama 400 kalori içerir.

Ceviz: Son dönemlerde zayıflama diyetlerinin gözdesi ceviz içerdiği omega-3 yağ asitleri ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olsa da tüketim miktarına dikkat edilmesi gereken besinlerin başında gelir. Yağlı tohumlar kategorisine giren bu besinin 100 gramında 650 kalori vardır. Siz siz olun diyette ceviz tüketecekseniz günde 3-5 adedi geçmeyin. Ayrıca doğru bilinen yanlışlardan biri de cevizin ekmek yerine geçtiğidir. Ceviz beslenme yağ grubundadır, ekmek ise karbonhidrat grubunda yer alır.

Bulgur: Kompleks yani zor sindirilen karbonhidrat içerdiğinden ötürü uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bulgur kan şekerinin de dengeli yükselip alçalmasını sağladığından şeker hastaları içinde uygun olan karbonhidrat kaynaklarının başında yer alır. Ayrıca pirinç ve beyaz ekmeğe göre daha fazla B vitamini içerir. Ancak bulgur da neticede bir enerji kaynağıdır ve serbestçe tüketilmesi kilo almaya yol açar. İki yemek kaşığı dolusu bulgur pilavının bir dilim ekmeğe eşit olduğunu unutmayın.

Yoğurt: Kilo vermenize engel olan besinler ve faydaları sebebi ile masum yiyecekler arasında kabul ettiğimiz yoğurtta bulunuyor ve zayıflama döneminde en çok fark edilmeden kaçamak yapılan besindir. Acıktıkça yoğurt ve ayran tüketmek sınırları aştığında kilo aldırır. Çünkü bir kâse yoğurt ortalama 120 kalori içerir. Dukan diyeti yapanlar aman dikkat günde 3 yemek kaşığını geçmeyiniz.

Müsli/Granola: Miktar ve içerik ayarlanmadığında kilo almanın en kestirme yolu olacaktır çünkü kalorileri hiç de sanıldığı gibi düşük değildir. Yaklaşık 2-3 yemek kaşığı dolusu müsli/granola ortalama 1 dilim ekmeğe eşittir. Bunun dışında sabah kahvaltıları için hazırlanan sütlü veya yoğurtlu, bol taze ve kuru meyveli, kuruyemişli karışımların bir kâsesinin 600 kalorilere ulaşabileceğini de unutmayın.

Zeytin: Zeytin sağlıklı bir meyve kabul edilse de beslenmemizde yağ ihtiyacımızı karşılar. Tohumların neredeyse hepsi çok besleyici ve kalorilidir ki zeytinde bu grupta yer alır. Bu nedenle siz siz olun zeytini çerez niyetine tüketmeyin ve bir zeytinin 5 kalori olduğunu ve bunun 4 kalorisinin yağdan geldiğini unutmayın. Dukan diyetinde ya zeytinyağı yada 7 adet zeytin tüketme hakkınız var.

Kuru meyveler: Antioksidan içeriği yüksek yaban mersini, Kurt üzümü gibi kuru meyveler kansere karşı koruma sağlasa da zayıflama üzerinde sanıldığı gibi olumlu bir etkileri yoktur. Sağlıklı beslenme düzeninde meyve yerine geçerler. Her açlık hissettiğinizde gidip atıştırdığınız bir avuç kuru meyvenin yaklaşık 100-150 kalori arasında olabileceğini unutmayın.

Kahve: Kafeinin zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi olduğundan zayıflamak isteyenler kahve tüketimini arttırdı. Günde 3 kupa kahvenin yüksek tansiyon hastası değilseniz ve mide probleminiz yoksa sizin için bir zararı yok ama içeriğini gözden geçirmelisiniz. Kahve dükkânlarından satın alınan orta boy sütlü, kremalı veya şuruplu kahvelerin 250 kalorilerde olması kilo vermenize engel olan besinler arasında yer aldığını unutmayın. Aman allahım:(

Zeytinyağı: Zeytinyağı içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sebebi ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Doymuş yani katı yağlar yerine zeytinyağı tercih edilmesi kalp hastalıkları, diyabet gibi kronik birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Fakat zeytinyağının bir tatlı kaşığı 50 kaloridir. Yani hesapsız tüketimi kolaylıkla kilo almaya yol açar. Dukan diyeti yapanlar mutlaka dikkat etmelidirler.

  • Hayvansal Yağlar: Balık ve et yağları yüksek miktarda kolesterol içerir fakat aynı zamanda kolesterol bakımından zengin olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Örneğin 100 gram tereyağı yaklaşık 900 kalori, 100 gram balık yağı 910 kalori içerir.
  • Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar (palmiye, zeytinyağı, fıstık yağı, soya yağı, kanola yağı) yüksel kalorili besinler arasındadır. 100 gram bitkisel yağ yaklaşık 900 kalori içerir. Hidrojene edilmemiş doğal yağlar dengeli ve hafta içine dağıtılarak tüketilmelidir.

Kilo Aldıran Diğer Besinler

Kuru üzüm
Tam buğday ekmeği
Kuru kayısı
Hindistan cevizi sütü
Avokado
Esmer pirinç
Yulaf ezmesi
Üzüm suyu
Ananas suyu
Elma suyu
Patates
Ceviz
Susam
Balık yağı
Kuzu ciğeri
Keten tohumu yağı
Fındık yağı
Tereyağı
Yumurta (sarısına dikkat)

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.