Limon, Limon Suyu ve Dukan Diyeti

Limon Nedir?

Yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. pH değeri 2 ile 3 arasındadır. Kolaylıkla elde edilebilen asit bilimsel eğitim deneylerinde kullanılır.

 

Limon Zayıflatır mı?

Limonun, daha doğrusu limon suyunun zayıflamaya yardımcı olduğu söyleniyor. Limon, hücrelerde depolanan yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yani sadece limon suyu içerek zayıflamak pek mümkün değil. Ayrıca fazla miktarda limon suyu içmenin bazı insanlarda mide sorunlarına yol açabileceği de söyleniyor. Limonun C vitaminini fazlasıyla sağlaması, fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

 

Limon Suyu ile zayıflama ve Dukan Diyeti

Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden, hatta soluduğumuz havadan vücudumuza giren toksinler bir süre sonra birikmeye başlar ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açabilir. Yavaş metabolizma ise gün içinde hareketsiz halde yaktığınız kalori miktarının azalması anlamına gelmektedir. Limon bu noktada, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran yiyecekler arasında en sık tavsiye edilenidir.

Dukan diyeti esnasında mutlaka salata veya balık yemeklerinin üzerine uygulamamız gerekiyor. Hatta dukan diyeti yaparken su dolu bir bardağa limon suyu sıkıp içmemiz de bize fayda sağlayacaktır. Limon suyunu içerken hem dukan diyeti eşliğinde, hem de limon suyunun faydasıyla zayıflayıp toksinlerimizden kurtuluyoruz.

Limon C vitamini ve askorbik asit içerir. Toksinlerden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Limonun kilo verme konusunda bir diğer avantajı ise orta dereceli bir idrar söktürücü olmasıdır.

Limonda bulunan flavonoidlerin kilo almayı engellediği ve iltihabı önleyici özelliği olduğu da bilinmektedir. Bu bileşenler vücuda zarar verdiği bilinen serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek kilo almayla sonuçlanabilecek oksidatif stresi önlüyor.

Limonda bol miktarda bulunan C vitamininin zayıflamaya etkisi üzerine dukan diyeti de öneriyor ve bu konuda bazı araştırma sonuçları da bulunuyor.

Yeterince C vitamini alan kişiler orta dereceli bir egzersiz sırasında, yeterince C vitamini almayanlara oranla %30 daha fazla yağ yaktığı hakkında yapılan araştırmalarda var.

“The Lemon Juice Diet” kitabında limon suyunun kan şekerini düzenleyerek tokluk hissini uzattığı, gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun vücut tarafından daha çok emilmesine yardımcı olarak hücrelerde depolanan yağın daha hızlı yakılmasına yardımcı olduğu belirtilmiş. Bu yağ yakımı sağlayan limon ve limon suyunu dukan diyeti yaparken de mutlaka; ama dukan diyet kurallarına bağlı kalarak dukan diyet yemek tarifleri uygularken de kullanınız.

 

Limon Suyuyla Dukan Diyeti

Limonun fazla suyla birlikte toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu, C vitaminiyle vücudun dukan diyeti sırasında fazlasıyla ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağladığı ve yağ yakım hızını arttırdığı da bir gerçek. Bu nedenle dukan diyeti yaparken limon suyunun faydalarını görebilirsiniz.

 

Limon, Limon Suyu ve Dukan Diyeti Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normalden fazla limon tüketmeye başladığınızda bazı yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkilerden en çok görüleni mide yanmasıdır. Limonun asitli yapısı özellikle mide yanması şikayet, mide ülseri ve reflüsü olanlar için uygun olmayabilir. Limon suyu içerken mutlaka yarı yarıya suyla karıştırınız, bu sayede asit oranını azaltabilirsiniz. Dukan diyet kurallarına dikkat edip limon miktarını veya limon suyu miktarını ayarlayınız.

Hazır limon suyu tüketmeyin çünkü hazır limon suları, ürünün raf ömrünü uzatması için çeşitli gıda kimyasalları ile güçlendirilmektedir ve bu gıda kimyasalları mide yanmasına neden olabilir.

Limonata ile limon suyu aynı şey değildir.

Limonata önemli miktarda şeker içerir ve bu dukan diyetinde yasak anlamına gelir. Yani dukan diyeti esnasında limonata içemezsiniz.

Bazı insanlar limonu bir meyve gibi yemeyi sever. Fakat daha sonra sitrik asit ve şekeri dişlerden temizlemek için su kullanmak gereklidir. Limon kendisi veya misket limonu ile birlikte reçel yapımında kullanılır fakat dukan diyeti reçel şeker içerdiği kullanımı yasaklıdır.

Bazı kaynaklarda geçen kokteyllerde kullanılan limon,fazla alkol tüketimi ile birlikte alınır ise, ertesi güne baş ağrısı yapabilir.

 

Limonun Dukan Diyet Tariflerinde Kullanım Alanları

Çorbalarda, yemeklerde, salatalarda, lezzeti artırmak için kullanılabilir.

Limon suyu ile haşlanan tavuk daha lezzetli olur.

Günde bir tane limon suyu içmek gribal enfeksiyonu önler.

Limon ve misket limonu içeceklerde garnitür olarak, buzlu çay veya alkolsüz içeceklerde bir dilim şeklinde bardağın içinde veya kenarında kullanılabilir.

Limonu suya tat vermesi için de kullanabilirsiniz.

Limno suyu balık yemeği üzerine sıkılarakta tavsiye edilir.

Limon suyu salamuraya yatırılmış et pişirilmeden önce bir parça kullanıldığında çok lezzetli olur.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.