Limon ve Dukan Diyeti

Limon ve Dukan Diyeti

Limon nedir?

Salataların en vazgeçilmez tadı, yemeklerin terbiyeleyicisi limondan bahsedeceğiz bugün. Aslında kendisi tam bir şifa deposu. Özellikle içerdiği C vitamini sayesinde kış günlerimize de güneş gibi doğmasıyla ünlü.

Nane limonlu çaylar mı içmedik, limonu siyah çaya sıkıp rengini mi açmadık, kendisinden limonatalar mı yapmadık. Yaptık tabii ki. Hem de öyle güzel oldu ki limonu yanımızdan ayırmaz hale geldik.

Tüm bunların yanı sıra limonun kullanım alanları o kadar fazla ki kendisini artık evin baş köşesine koyabilirsiniz. Sizin yerinize kalkıp bir temizlik yapmadığı kalıyor.

 

Limonun Kullanım Alanları

Deyim olarak da kullanılan örnekleri vardır. Bir kimseyi limon gibi sıkmak, bir kimseden olabildiği kadar yararlanmak, posasını çıkaracak ölçüde onu söndürecek anlamındadır. Renk benzetmelerinde de limon kullanılır. Limon küfü, limon sarısı, açık sarı renk ya da bu renkte olan anlamındadır.

Buzdolabınızdaki kötü kokuları yok eder: Limonu kesip suyunu çıkarın, ardından bir süngeri ya da pamuğu içine daldırın ve hazırladığınız bu pamuğu buzdolabının içinde 5-6 saat bırakın. Kötü kokular ortadan kalkacaktır.

Yüksek tansiyonu önler: Kalp atışlarını kontrol eden potasyum içeriği sayesinde iyi bir yüksek tansiyon düşürücüdür.

Kesme tahtalarını temizler: Tıpkı sirkede olduğu gibi, kesme tahtalarınızı limonla da temizleyebilirsiniz. Kesme tahtanızı limonla temizlemek için limonu ikiye bölüm ve tahtanızı iyice ovun. Ardından yıkayın. Hem koku hem de bakteriler gidecektir.

Diş ağrılarını azaltır: Genellikle diş ağrıdığında alkol kullanılır. Ancak alkol aynı zamanda diş etlerine zarar verir. Bunun yerine limon kullanarak ağrıları giderebilirsiniz. Limonlu suyla ağzınızı çalkalamayı deneyin.

Meyve ve sebzelerin kararmasını engeller: Hazırlayacağınız limon ve su solüsyonu meyve ve sebzeleri bekletirken kararmasını önleyecektir.

Tırnaklarınızı parlatır ve beyazlatır: Oje nedeniyle sararan tırnaklarınızı parlatmak ve beyazlatmak için ılık su içine limon sıkın. Ardından tırnaklarınızı 5 dakika boyunca bu su içinde tutun. Son olarak tırnaklarınızı çıkarıp kurulayın ve hafifçe ovun. Parladığını göreceksiniz.

Dirseklerinizi yeniler: Dirsekler zaman tanımadan kurumaya hazırdır. Kuruyan dirsekleri canlandırmak ve kurumuş derilerden uzaklaştırmak için bir tatlı kaşığı karbonatın içine yarım limon sıkın ve dirseklerinize peeling yapın. Dirseklerinizin parladığını göreceksiniz.

Kozmetik ve içki: Uçucu yağ ve esans içeren limonun kabuğu sıkılarak ve damıtılarak elde edilen limon esansından kozmetikte ve kimi içkilerin yapımında yararlanılır

 

Limonun Faydaları ve Dukan Diyeti

Detoks etkisi vardır: Daha önce sizin için hazırladığımız detoks etkili içecekler listemizde yer alan limon gerçek bir detoks ajanı. Vücudunuzun yağ yakımını artırıyor olması dukan diyeti yapanlar içinde harika bir besin kaynağıdır.

Depresyonla savaşır: İçerdiği vitamin ve minerallerle enerjinizi yükseltip sizi depresyonun etkilerinden ve oluşum sürecinden korur.

Yaşlanma karşıtıdır: İçerdiği serbest radikallerle cildinizin daha taze bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

 

Limonun Yemeklerde Kullanımı

Limon ve misket limonu halihazırda limonata olarak sunulur, veya dukan diyeti yaparken veya diyet yapmiyorsanız dahi limonu içeceklerde garnitür olarak,buzlu çay veya alkolsüz içeceklerde bir dilim şeklinde bardağın içinde veya kenarında kullanabilirsiniz. Limon suya tat vermesi içinde kullanılır. Dukan diyeti yaparken vücudu rahatlam içinde bir bardak suya 1 yemek kaşığı limon suyu koyabilirsiniz. Oda sıcaklığında uzun süre tutulursa kolayca çürümeye yüz tutar. Limon ve dukan diyetini önemi kılan hele ki limon suyunu önemli kılan dukan diyeti yemeklerinde kullanılınca hatta balık yemeği üzerine sembolik olarak sıkılırsa hem yağını azaltmış hemde lezzet katmış olursunuz. İlave olarak limon suyu salamuraya yatırılmış et pişirilmeden önce bir parça kullanılır. Dukan diyet yemekleri tariflerinde limon, limon suyu kullanabilirsiniz. Bazı insanlar limonu bir meyve gibi yemeyi sever. Fakat daha sonra sitrik asit ve şekeri dişlerden temizlemek için su kullanmak gereklidir. Limon kendisi veya misket limonu ile birlikte reçel yapımında kullanılır.

 

Limonun Yararlar

 • Limon ve dukan diyeti birleşince vücuda güç verir.
 • İştah açıcıdır.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Limon ve dukan diyeti kullanımı idrar söktürücüdür
 • Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler.
 • Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır.
 • Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır.
 • Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.
 • Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür.
 • Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir.
 • Kansızlığa karşı etkilidir.
 • Diş ve dişetlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır.
 • Sivilceleri ve nasırı azaltır.

 

Limonun Sağlığa Yararları

Bazı kaynaklar limonun flavoroid bilişimlerini içerdiğini ifade ederler. Bunlar antioksidan ve anti – Kanser donanımlarına sahiptir. Bunlar kanser hücrelerinin büyümelerini önler. Limonda bulunan Limoninler ayrıca anti- kansorejen olabilirler. Yüksek miktarda C Vitamini içermesinden dolayı limon Alternatif tıp da tüyo olarak verilebilir. Limon ve dukan diyeti birlikte kullanılan en iyi iki arkadaştır. Tonik olarak Gastrointestional tract sindirim sistemi ilacı, Bağışıklık sistemi ve deri için. Ayurveda uygulamalarında bir inanış vardır,bir fincan sıcak limon suyu ciğerleri temizler. Japonların Aromaterapideki çalışmalarında essential oil in buhar şeklinin farelerde stresi azalttığı görüldü.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.