Masala Çayı ve Dukan Diyeti

Sizlere dukan diyetinin de önem verdiği bir çaydan bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki dukan diyeti bitki çaylarını öneriyor. Masala çayı aslında “Hint çayı” anlamına gelmektedir ve bir çay veya bitki türü değil, çeşitli baharatların, çayların ve sütün kullanıldığı Hindistan’a özgü bir çay tarifidir. Yanlız dukan diyeti yaparken light yani yağsız süt tercih etmelisiniz. Diğer adları “chai” ve “Masala Chai”dir.Hintçe’de çeşitli baharatların çayla karışımını ifade eden Masala Chai.

Kısaca “Hint usulü çay” diyebiliriz. Hindistan’da kahveden daha popülerdir ve özellikle batı ülkelerinde daha fazla krema ve süt eklenerek popülerlik kazanmaktadır. Dukan diyeti süresince içebileceğiniz bir çaydır. Ünlü kahve zincirlerinde Masala çayının kremalı halini “chai latte” adıyla bulabilirsiniz. Masala çayını büyük marketlerde veya aktarlarda toz veya poşet çay şeklinde bulunuyor ancak evinizde malzemeler varsa daha güçlü ve lezzetli bir tat için ve dukan diyeti kurallarına uygun kendi masala çayınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Masala çayı ynı zamanda hint ayurveda geleneğinin bir parçasıdır, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Starbucks’larda çok yaygın olarak tüketilmekte olan Chai Tea Latte de bu çayın bir türevidir.

Masala çayı yapımında genellikle Assam siyah çayı kullanılmakla beraber; Srilanka, Nilgiri vb. diğer bölgelerden siyah çaylar da kullanılabilmektedir. Kullanılan baharatlar arasında ise temelde zencefil ve kakule olmak üzere; tarçın, karanfil, deniz anasonu vb. baharatlar bulunmaktadır masala çayı içinde. Dukan diyetinde baharatlar önem taşıyor. Baharatlar hem tat katma amaçlı hemde sağlık açısından önemli bir yer tutuyor dukan diyeti için. Bu yüzden masala çayı içerken içine atılan baharatlar hem sağlık açısından hemde lezzet açısından dukan diyeti vazgeçilmezi olmuştur. Dukan diyeti yapanlara tavsiyem masala çayı içmeleridir.

Bileşimin içeriğine göre farklı yoğunluklarda masala çayı üretilebilmektedir. Genellikle süt ve şeker ile birlikte tüketildiğinden, aksini belirtmediğiniz sürece süt ve şekerle sunulacaktır size.

 

Masala çayının faydaları

  • Masala çayında kullanılan siyah çay antioksidan bakımından zengindir.
  • Masala çayını yeşil çay yaprakları ile kullanırsanız çayınız daha fazla antioksidan içerecektir.
  • Masala çayı ile sütü birlikte kullanıp vücudunuza kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.
  • Ayrıca masala çayına tarçın ve zencefilin katarak metabolizmayı hızlandıran etkisinden yararlanarak aynı zamanda dukan diyetinize de destek olabilirsiniz.
  • Masala çayı içerisinde yer alan baharatlar nedeniyle soğuk algınlığına karşı etkilidir.
  • Süt ve şeker de kullanmadığınız taktirde (ki tavsiye ederiz), sıfır kalori içermektedir.
Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.