Maydanozun Faydaları

Maydanoz; yaklaşık 2.000 yıldır yetiştirilen ve insanlar tarafından sıkça kullanılan bir bitkidir. Maydanozun faydaları hakkında yapılan çalışmalar bu bitkinin tıbbi özellikleri nedeniyle orta çağdan beri popüler olarak kullanıldığını gösteriyor. Eski Yunanlılar tarafından kutsal kabul edildiğinden ve aynı zamanda iyileştirici özellikleri olduğunu bildikleri için bu bitkinin, mezarları süslemek için kullanıldığı düşünülmektedir. Maydanozu yemekleri süslemek için ilk kullanan Romalılar oldu. Ancak günümüzde pek çok toplumda maydanoz bir garnitür olarak görülüp kullanıldıktan sonra atılmaktadır. Bunun nedeni pek çok kişinin maydanozun faydaları hakkında bilgi sahibi olmamasından, besin değerlerinden ve sağlığa ne kadar yararlı olduğundan habersiz olmasıdır. K vitamini, A vitamini, beta karoten, C vitamini, demir ve folat bakımından çok zengin bir kaynaktır. Bunların dışında diğer vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içerir ve aynı zamanda kalorisi çok düşüktür. Maydanoz myristicin, limonen, öjenol, alfa-tuyen gibi uçucu yağ bileşikleri içerir. Apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’in gibi flavonoidler de bu bitkide mevcuttur. Sindirim sistemine çok faydalıdır. Böbrek taşı, bağırsak, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlar, bronşit ve astım hastalıklarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir. İşte size maydanozun faydaları…

 

Maydanozun Kalp Sağlığına Faydaları

Bünyede yüksek miktarda bulunan amino asit, damar ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder. Maydanozda bulunan folatlar ise amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürerek, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında vücudu inmelere ve koroner krizlere karşı dirençli hale getirir.

Maydanoz Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Düzenli olarak maydanoz tüketmek, cilt, sindirim sistemi, meme ve prostat kanseri gibi kanserin farklı çeşitlerine yakalanma riskini azaltır. Kayda değer derecede içerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesi güçlü bir antioksidandır. Bu ve diğer maddeler yardımıyla iltihaplara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Maydanoz Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Maydanoz içerdiği esansiyel yağlar aracılığı ile kalıcı iltihaplara karşı etkilidir. İltihaptan kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını düşürür ve bağışıklık sitemini genel anlamda korur.

Maydanozun Damarları Koruyucu Özelliği Vardır

Maydanozun kalp sağlığına olan faydaları anlattığımızda, bünyede bulunan fazla miktarda amino asitlerin zararlı olduğunu söylemiştik. Amino asitler, aynı şekilde damarlar için de büyük bir tehdit oluştururlar. Bu asitler kanda çok fazla miktarda olduklarında kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadırlar. İşte bu tür asitlerin seviyesini maydanozda bulunan B vitamini dengeler ve damarları amino asidin oluşturacağı risklerden korur. Bol miktarda içerdiği beta karoten sayesinde ayrıca kılcal damarlar için de iyi gelmektedir.

Maydanoz İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Engeller

Bastyr Üniversitesi tarafından maydanoz üzerine yapılan araştırmalar sonunda maydanozun idrar yolu enfeksiyonu için alternatif tedavi yolu olarak önerilebileceğini açıklamıştır. Maydanoz dışında bu tür enfeksiyon kaynaklı hastalıklar için başka bitkiler de belirtmişlerdir. Fakat yine de bu tür hastalıklar yüzünden ilaçlı tedavi görüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Maydanozun Kemik Yapısına Faydaları

İçerdiği C, B12, K ve A vitaminleri kemik sağlığı için hayati derecede önemlidir. Bunun yanında bu vitaminler sinir sitemi sağlığının korunması için önemlidir.

Maydanozun Böbreklere Faydaları

İçerdiği vitamin ve bileşenler yardımıyla böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için fayda sağlar. Fakat aşırı tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Aksi durumda bazı sorunlar yaşatabilir.

Maydanoz Kan Basıncını Düzenler

Kan basıncının düzgün olması birçok açıdan vücut sağlığı için önemlidir. Maydanozun içerdiği folik asit kalp için çok faydalıdır. Ayrıca kan basıncı seviyesini düzenlediği için kalp krizi riskini azaltır.

Maydanoz Romatizma ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Maydanoz ile ilgili yapılan birçok araştırma, maydanozun eklem ağrıları ve romatizmaya iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra enfeksiyon ve iltihaplara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Maydanoz Kabızlığa İyi Gelir

Genel anlamda sindirim sitemine ciddi katkı sağlar. Genelde hareketsiz kalan bağırsaklarda görülen kabızlık sorunları için önemli bir besin kaynağıdır. Kabızlık sorunu çözmenin dışında bağırsak kurtlarını döker.

Maydanoz Ruh Sağlığını ve Sinir Sitemini Korur

Uykusuzluk sorunlarını çözme özelliği vardır. Yatmadan önce bir yaprak tüketmeniz halinde rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ayıca yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemini korur.

Peki başka ne faydaları var?

-Öksürük ve sinüzite iyi geliyor
-İdrar söktürücü etkisi var
-Göz sağlığına faydalı
-Cilt sağlığına faydalı
-Kanserden koruma özelliği ile biliniyor
-Maydanozun ödem atmaya yaradığını biliyoruz, yani diyetlerde kullanılmasıyla kilo verimi için çok faydalı
-Kalp sağlığı için yararlı
-Böbrek sağlığı için çok önemli
-Ve elbette nefesinizi tazeleyerek ağız kokularına karşı birebir bir besin

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.