Oolong Çayı ve Dukan Diyeti

Oolong Çayı Nedir?

Yeşil çay ve siyah çay gibi, camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilen oolong çayı, bu çaylardan, yaprakların işlenme biçimiyle ayrılıyor. Oolong çayının üretimi sırasına, yaprakların fermantasyon süresi yeşil çay’dan daha uzun, siyah çay’dan daha kısa. Çin, Tayvan ve Japonya’da geleneksel olarak içilen ve Çin’in Fujian bölgesine özgü olan oolong çayı, Avrupa kıtasına 19.yy’da gelmiş ve sağlığa faydaları ile kısa sürede popülerlik kazanmış.

Bu çay; başta kalp hastalıklarından korunmak, kan şekeri seviyesini korumak, cilt sağlığı olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar
Kolesterolü düşürür
Antioksidan bakımından zengindir
Kan şekerini dengeler
Kilo vermeye yardımcı olur
Toksinlerin atılmasını sağlar
Cildin görünümünü geliştirir

Oolong çayı alırken, kurutulmuş yaprakların farklı renk ve şekillerde olduğunu göreceksiniz. Bu farklılıklar, çeşitli ülkelerin yaprakları farklı biçimde işlemelerinden kaynaklanmaktadır. Darjeeling oolong, Tay oolong, Tayvan oolong, Viyetnam oolong, Endonezya, Kenya ve Nepal oolong çayları farklı renk ve şekillerde bulunabilir.

 

Oolong Çayının Faydaları ve Dukan Diyeti

Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur.

Dukan diyetinde bitki çayları serbesttir. Dukan diyeti yeşil çay ve siyah çayıda önerir. Yeşil çay ve siyah çayda olmayan ve sadece oolong çayında bulunan bazı polifenoller kan şekerini düşürmek için etkilidir. Dukan diyeti yaparken kan şekeri yükselenler için işe yarayıcı etki vardır. Tayvan’da yapılan bir çalışmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek kan şekeri düzeyini şeker ilaçları kadar düşürmektedir. Ancak çayın bu etkisi konusunda kesin bir sonuç için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Oolong çayında bulunan polifenoller bir diğer faydası ise ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır. Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor. Dukan diyeti esnasında ağızda oluşan koku ve bakteri birikimine karşıda önlem oluyor.

Bir tür antioksidan olan kateşinlerin, bazı durumlarda kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlattığı bilinmektedir. oolong çayı kateşin bakımından zengindir.

Oolong çayı güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan oolong çayı çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Son olarak; metabolizma hızını yükselten oolong çayı yakılan kalori miktarını arttırarak dukan diyeti esnasında kilo vermenize yardımcı oluyor.

 

Oolong Çayının Yan Etkileri

Oolong çayı, kahve kadar olmasa da kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine, çarpıntıya neden olabilir.

Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir.

Tansiyonu yükseltebilir.

İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.

Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir.

Düzenli olarak ilaç kullananlar oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan bilgi almalıdır.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.