Peynir ve Dukan Diyeti

Peynir, sağlıklı hayvan sütlerinden sağlıklı şartlarda üretilen protein, kalsiyum, mineraller ve diğer besin elemanlarının temin edilmesinde ve sağlıklı yaşamın sürdürülmesinde önemli katkıları bulunur. Bununla birlikte çiğ sütten yapılan peynirlerden Brucella ve Listeria gibi zoonotik enfeksiyonların tüketenlere bulaşması, ayrıca uygun saklama koşullarına uyulmaması dolayısıyla bakteri üremesine bağlı akut barsak enfeksiyonlarının gelişmesi mümkündür. Tuzlu peynir tüketimi hipertansiyon hastalarında risk oluşturabilir

Yüzlerce hatta binlerce çeşidi olan peynir, yağlı gıdalar arasında yer aldığı için kilo ile mücadele eden kişiler tarafından pek tüketilmek istenmez. Sağlık açısından inanılmaz faydalı bir üründür. Doğal olarak hazırlanmış peynirler vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir.

Peynir, tüketimi alışkanlık haline getirilmiş sıradan bir ürün olarak değerlendirilmektedir. Aslında peynir bir besin maddesi haricinde kişiye enerji sağlayan inanılmaz bir enerji deposudur. İçerdiği faydalı maddeler kemik, diş, beyin, zihin gibi pek çok alanda sağlığa sağlık katar.

Dukan diyetinde ben pınar light beyaz peynir ve light sütü tercih ediyorum.

Peynirin Faydaları

Diş çürükleri üzerinde önemli etkisi vardır. Mükemmel bir kalsiyum deposu olan peynir kalsiyum eksikliği nedeni ile yaşanabilecek hastalıkları engelleyebilir. Özellikle sağlıklı dişler için tüketilebilecek en değerli besindir. Organik peynirler diş sağlığı açsısından uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kansere yakalanma olasılığını azaltıcı etkisi vardır. Düzenli peynir tüketimi vücudu kansere karşı korur. İçeriğinde yer alan bileşenler tarafından kanser riskini azalttığından vücudun diğer fonksiyonları için de faydalıdır.

Kilo vermeye yardımcı bir besin maddesidir. Bazı türleri diyet listelerinde gönül rahatlığı ile tüketilebilecek şekilde hazırlanmaktadır. Yağ oranı düşük olanları kilo vermek için tüketilebilir. Bu yüzden bahçivan ve pınar makasının light ürünlerini tercih ediyorum dukan diyeti yaparken.

Kemik yapısını güçlendirici etki yaratır. Kalsiyum deposudur. Aynı zamanda B vitamini açısından zengin içeriğe sahip, kemik ve kemik sağlığını olumlu yönde etkiler.

Çocukluk döneminde, gebelik döneminde, emzirme döneminde mutlaka tüketilmelidir. İleri yaşlarda oluşabilecek kemik rahatsızlıklarına karşı da tüketilmesi önerilmektedir.

Peynir kolesterol ve tansiyona karşı iyi gelir. İçeriğinde yer alan sodyum sayesinde kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltıcı etki sağlar.

Hamilelik döneminde mutlaka tüketilmelidir. Peynirin içeriğinde yer alan mineraller anne adayı için oldukça önemlidir. İçeriği sayesinde peynir doğum anında oluşabilecek kasılmalar nedeni ile ortaya çıkabilecek problemleri en aza indirir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için de önemi büyüktür.

Migrene karşı faydalı bir besin maddesidir. Migren nedeni ile oluşan baş ağrılarını hafifletici etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olan peynir bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu birçok hastalığa karşı korur.

Uyku problemlerine karşı iyi gelir. Gece yatmadan önce bir miktar tüketildiğinde uykuya daha rahat geçiş sağlanabilir.

Stres ve zihin yorgunluğuna karşı faydalıdır. Dukan diyeti yaparken stres yaşayanllara da faydalı olabilecek bir besindir ve mutlaka tüketilmelidir.

 

Peynirin Zararları

Sağlığa birçok anlamda katkısı olsa da bazı zararları da mevcuttur. Peynir nedeni ile oluşabilecek zararlar peynirin yapılış aşaması, peynirin türü ve tüketen kişinin genel sağlık durumuna göre değişim gösterebilir.

Zararları şu şekilde sıralanabilir;

Çok tüketilen bir süt ürünüdür. Süt ve süt ürünleri bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerin tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

Yine bazı bünyeler içinde yer alan laktozu sindirmekte güçlük yaşayabilir. Dolayısı ile vücutta şişlik oluşabilir.

Bazı bünyelerde amine içeren gıdalara karşı hassasiyet oluşabilir. Amineye karşı hassas olan kişilerin tüketmesi nedeni ile ciltte döküntü, baş ağrısı ve kan basıncında artış yaşanabilir.

Yağlı ve tuzlu olanlarının kilo yapıcı etkisi vardır. Kilo problemi olan kişilerin aşırı yağlı ve tuzlu peynir tüketiminden kaçınması gerekir.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.