Salatalık, Faydaları ve Dukan Diyeti

Salatalık dukan diyeti yapanların açlığını bastırmasına yardımcı olur. Salatalık tarifli mezeler oldukça lezzetlidir. dukan salatalık tarifleri için sayfamızı ziyarte edin.

Açlığı bastırmak ve hatta susuzluğu gidermek için de harika bir atıştırmalıktır. Salatalık oldukça değerli besin maddeleri içerir. Salatalık kabakgiller ailesine üye bir meyvedir. Salatalığın yüze yakın pek çok farklı türü vardır.

Dukan diyetinde salatalık hangi evreden yenir? atak evresi hariç seyir evresinin protein+sebze günlerinde yenir.

 

Salatalığın Sağlığa Faydaları

 

B Vitamini Kaynağı: B vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Halsizlik, sinirlilik, kansızlık, ağız yaraları, dikkat dağınıklığı ya da unutkanlık gibi şikayetlerin altından B vitamini eksikliğinin çıktığı çok olur. Bu tip şikayetler olsun olmasın, B vitamini yönünden zengin gıdalara öğünlerinde yer vermek isteyenler, listeye salatalığı da rahatlıkla ekleyebilir.

 

Doğal Sıvı Takviyesi: % 96’sı sudur. Bizim kendi vücutlarımızın da yarısından fazlası su olduğundan, vücuttaki farklı sistemlerin gereğince işleyebilmesi için günlük su ve sıvı alım miktarı önemlidir.

 

K Vitamini Deposu: Salatalığın bir K vitamini deposu olduğunu duymuş muydunuz?. K vitamini kemik sağlığının yanı sıra kanın pıhtılaşması için de önemli bir vitamindir. Vücutta D vitamini ile birlikte çalışan K vitamini kemik yoğunluğunun artmasında ve yaşlılıkta kırık vak’alarının azalmasında etkilidir. Bu vitaminlerin işbirliği ayrıca vücutta kalsiyum dengesini de olumlu
şekilde etkiler.

 

Antioksidan Özellikler: C vitamini ve beta-karoten gibi adını sık duyduğumuz antioksidanların yanı sıra, kuersetin, apigenin, luteolin ve kaempferol gibi adını belki de hiç duymamış olabileceğiniz ama oldukça önemli antioksidanlar da içerir. Zengin antioksidan içerisi sayesinde salatalık iltihap giderici özellik de kazanır. İçerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemine olumlu yönde etki ederken, beta-karoten ile göz sağlığını korur.

 

Kalp Sağlığı: Beslenmede çeşitli sebze ve meyvelere ağırlık vermek kalp hastalığı, diyabet veya obezite gibi sağlık sorunlarına karşı önleyici bir rol oynar. Bu bakımdan salatalığın potasyum içeriği hastalıkları önlemek adına etkili olabilir. Bir adet salatalığın potasyum içeriği günlük potasyum ihtiyacını karşılayamaz elbette ancak en azından muz gibi diğer potasyum kaynaklarına göre çok daha düşük kalorilidir.

 

Cilt Sağlığı: Salatalığın içerdiği vitamin ve antioksidanlar, salatalığı harici olarak cildinize uyguladığınızda da olumlu etki gösterir. Ciltteki şişlikleri indiren, iltihap ve tahrişi gideren salatalık özellikle göz altı şişlikleri için sık sık önerilir. Güneş yanıklarını tedavide de etkili doğal yöntemlerden biridir. Salatalık içerikli pek çok losyon ve krem benzeri cilt bakım ürünlerine mağazalarda bolca rastlayabilirsiniz. D

 

İdrar Söktürücü Özellik: Orta düzeyde de olsa salatalık idrar söktürücü özelliğe sahip gıdalardan biri olarak sayılabilir. Su, potasyum ve düşük sodyum içeriği sayesinde kiloyu dengede tutma ve tansiyonu düzenleme gibi konularda çekinmeden başvurulabilecek bir yiyecektir. C

 

Sindirim Düzenlemeye Yardımcı: Sağlıklı bir sindirim için gerekli iki önemli öğe de salatalıkta mevcuttur: Su ve lif. Özellikle de eğer reflü şikayetiniz varsa su içmenin reflü belirtilerini dindirmeye yardımcı olduğunu biliyorsunuzdur. Yoğun su içeriği ile salatalık da mide için benzer bir yatıştırıcı etki gösterir. Salatalığın lif içeriği de gıdaların bağırsakta daha kolay ilerlemesini ve kolay hazmedilmesini sağlar.

 

Diyabet, Kolesterol ve Tansiyona Karşı: Pankreas hücreleri tarafından insülin üretimi için kullanılan ve diyabet hastaları için yararlı olabilecek, bir hormon içerir. Araştırmacılar salatalıktaki steroller adlı bileşenin kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu gözlemlemişlerdir. Salatalık ayrıca hatırı sayılır oranda potasyum, magnezyum ve lif içerdiğinden tansiyonu düzenlemeye yardımcı gıdalar arasında yer alır.

 

Zihin Sağlığı: Salatalıkta bulunan iltihap giderici fisetin adlı maddenin beyin sağlığı üzerinde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Hafızayı güçlendirdiği ve sinir hücrelerini yaşlanmanın olumsuz etkisinden koruduğu bilinmektedir. Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan çeşitli araştırmalarda fisetin maddesinin hafıza ve öğrenme ile ilgili olumlu etkileri görülmüştür.

 

Nefesi Tazeleyici Özellik: Bir dilim salatalığı damağınıza yerleştirerek ağız kokusuna yol açan bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca salatalık yemek mideyi de yatıştırdığı için, mideden gelen ağız kokusuna da faydası dokunacaktır. a

 

 

100 gram kabuklu salatalık besin değeri;

15 kalori
2 gram şeker
1 gram protein
105 IU A vitamini (günlük ihtiyacın % 2’si)
2.8 mg C vitamini (günlük ihtiyacın % 5’i)
B6 vitamini (günlük ihtiyacın % 2’si)
16.4 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın % 21’i)
7 mcg folat (günlük ihtiyacın % 2’si)
16 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın % 2’si)
13 mg magnezyum (günlük ihtiyacın % 3’ü)
0.3 mg demir (günlük ihtiyacın % 2’si)
24 mg fosfor (günlük ihtiyacın % 2’si)
147 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 4’ü)
0.2 mg çinko (günlük ihtiyacın % 1’i)
0.1 mg manganez (günlük ihtiyacın % 4’ü)
6 mg kolin
5 mg toplam omega-3 yağ asitleri
28 mg toplam omega-6 yağ asitleri içerir (b)

 

Salatalığın Faydaları

 • Salatalık susuzluğu giderir. Özellikle gün içerisinde su içmeyi unutanlar için bu özellik yararlı olacaktır.
 • Mide yanmasına karşı rahatlama sağlar.
 • Güneş yanıklarına karşı cilde uygulanırsa, yanıklara iyi gelir.
 • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Düzenli salatalık tüketmek böbrek taşı şikayetine karşı etkilidir.
 • A, B ve C vitamini sağlayarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji verir.
 • İçerdiği magnezyum ve potasyum sayesinde cilt sağlığına iyi gelir.
 • Kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla, açlığı gidermek için atıştırmalık olarak tüketebileceği besinlerden biridir.
 • Göz altı şişliklerini indirmek için gözlere salatalık dilimleri koyarak bekletmek işe yarayacaktır.
 • Tansiyonu dengelemek ve kötü kolesterolü düşürmek için salatalık tüketilebilir.
 • Ağız kokusuna karşı bakterileri yok ederek, nefesi tazeler.
 • Lifli yapısı sayesinde salatalık sindirime yardımcıdır.
 • Salatalığın içerdiği mineraller saç ve tırnakları besler.
 • İçerdiği besin maddeleri kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Salatalık kandaki ürik asit düzeyini dengeler, böbreklere iyi gelir.

 

 

Kabızlığı Giderebilir: Salatalıkda kalori miktarı çok düşüktür ve 100 gram başına kalori sadece 15 gram içerir. Salatalığın günlük tüketimi, kronik kabızlık için bir çare olarak kabul edilebilir.

 

 

Salatalığın Sağlık Açısından Diğer Faydaları:

 • Salatalığın anti kanser özelliği vardır, kanser hcürelerinin yayılma hızını düşürür. Aynı zamanda kan hücreleri için faydalıdır. Pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Kötü nefes kokusunu giderir ve aynı zamanda diş sağlığını korur. Zayıf diş etlerini güçlendirir.
 • Beyin ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır, baş ağrısını giderebilir.
 • Kan basıncı sorunlarını giderebilir, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
 • Kemik sağlığını koruru ve güçlü bir iskelet yapısı için önemli bir besin kaynağıdır.İçerdiği K vitamini kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır.
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bakır açısından zengin olan salatalık beyin sağlığını korur.
 • Aynı zamanda etkili bir antioksidan olduğundan dolayı metabolizmayı ve savunma sistemini desteklediği için hastalıklara yakalanma riskini azaltır. R

 

 

Salatalık Suyunun Faydaları

 • Suyu özellikle cilt ve saç bakımı için önemlidir, cildin nemlenmesine, temizlenmesine yardımcı olur.
 • Suyu kemik sağlığını korur, kırılma eğilimi olan tırnaklarda bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Demir eksikliğinin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltan salatalık suyu aynı zamanda kansızlık sorunlarına iyi gelir.
 • Suyu kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kabızlığı giderene salatalık suyu aynı zamanda sindirim sistemi için faydalıdır. K

 

Dukan diyetinde salatalık suyu içilir mi? Dukan diyetinde seyir evresinde içebilirsin atak evresinde yasaktır.

 

Salatalığın Zararları

 • Alerjiye karşı hassas bünyelerde alerjiye neden olabilmektedir.
 • Hazımsızlığı ortadan kaldırabilen salatalık gastrit sorunu olan kişilerde aksine gatsriti tetikleyebilir veya ağrılara neden olabilir.
 • Aşırı tüketime bağlı olarak salatalık saç dökülmesine neden olabilir. Z
Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.