Sık Yapılan Dukan Diyeti Hataları

Dukan Diyeti Hataları

Dukan diyeti hataları konusundan bahsetmeden önce kısaca bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum. Dukan Diyeti en hızlı sonuç alınan diyetlerden bir tanesi. Böyle olunca da çoğu kişi aç kalmadan hızlı kilo vermek amacıyla hevesle diyete başlıyor. Ama dukan diyetini incelemeden birçok hata yapılıyor. Bu dukan diyeti hataları neden oluyor bir bakalım.

 

1.Kitabı Okumadan Dukan Diyeti Yapmak

Dukan Diyeti şimdiye dek ortaya çıkmış tüm diyetlerden daha komplike ve çeşitli aşamalardan oluştuğundan uzun vadede sonuç sağlayan bir metod. Bu diyet hakkında bilgi sahibi olmadan uygulamak dukan diyeti hataları oluşturur. Bu durumdada kilo veremezsiniz. Öncelikle dukan diyeti hataları ortdan kaldırılmalıdır. İnternette araştırdığınızda verilen bilgiler yüzeysel ve çoğunlukla eksik veya yanlış. Bu şekilde bu diyete başladığınızda verim almanız mümkün olmadığı gibi uygulaması da çok zor gelecektir ve ortaya dukan diyeti hataları çıkacaktır.

O nedenle bu diyetten maksimum fayda sağlamanın ve başlamadan once motive olmanın tek ama tek yolu kitabı okumak, araştırmak anlamak ve eğer kişiye uygunsa diyete başlamaya karar vermektir.

 

2.Hazır Olmadan Diyete Başlamak

Diyete başlamak için kendinizi psikolojik olarak hazırlamanın yanısıra hazır olması gereken ayrıca pek çok etken de bulunuyor. Örneğin önünüzde sizi sabote edebilecek tatil, bayram, düğün gibi çeşitli değişik yiyeceklerle karşılaşmanızı gerektirecek sosyal zamanlar varsa ve kendinize hakim olamayıp zorlanacağınızı düşünüyorsanız bu diyete başlamamalısınız ki dukan diyeti hataları ortaya cıkmasın. Ya da meyvelere çok düşkünseniz ve yaz meyveleri size baştan çıkaracaksa diyeti sonbahara ertelemek daha mantıklı olacaktır.

Ayrıca yapılması gereken hazırlıklardan biri de evdeki tüm gereksiz yiyeceklerden kurtulup,evrelerde yemeniz gereken besinleri birkaç gün önceden temin etmek. Ve tabi ki çevrenizi ve ailenizi de diyete başlayacağınız gün konusunda haberdar edip desteklerini istemek çok önemli.

 

3.Yeterli Yememek ve Açlık Hissi

İnsanlar kalori hesabı yapılan ve çoğu kez aç kalınan diyetlere alışık olduklarından dukan diyetinde istediğin kadar yeme fikrine alışamıyor. Kilo vermek için aç kalmak gerekliliği gibi bir yanlış anlaşılmakla bocalıyor.Bu yüzden diyete yeni başlayanlarımız porsiyonlarını kısarak kendilerini diyette hissetme eğiliminde oluyorlar. Oysa ki kilo vermek için kendinizi aç hissetmeniz gerekmiyor. Dukan diyetinde aç olduğunuzu hissettiğiniz her zaman yiyebilirsiniz. Yeter ki izinli yiyeceklerden olsun ki dukan diyeti hataları yapmayın.

 

4.Yiyeceklere Çeşitlilik Katmamak

Dukan’a ilk başlandığında izinli ve yasak yiyecekleri sürekli kontrol etmek için sık sık kitaba veya www.dukanyemekleri.com başvurulur. Listeleri kafada oturtmak ve izinli besinleri biraraya getirip çeşitli kombinasyonlar yaratabilmek neredeyse 1-2 hafta alır. Bazı kişiler yeni şeyler denemektense bildikleri güvenli listeyi takip etmek isterler. Bunun sonucunda yemek saatleri zamanla sıkıcı hale gelebilir. Buda akabinde dukan diyeti hataları yapmamıza neden olur. Diyeti eğlenceli ve yapılabilir hale getirmek için izinli gıdalarla değişik tatlar üretip,sofrayı çeşitlendirmek gerekir.

 

5.Sürekli Tartılmak

Dukan diyetinde özellikle atak evresinde kilo verme hızı çok yüksektir. Bu da sürekli tartı üzerinde düşen kiloları gördükçe motive olmayı sağlar. Fakat gün geçtikçe bu hız azalır. Sabah heyecan verici şekilde az gösteren tartı akşam üstü fazla gösterebilir. Bir gün kilo vermiş görünürken ertesi gün almış olabilirsiniz.

Özellikle atak evresinden seyir evresine geçişte ilk birkaç gün kilo almış çıkabilirsiniz. Bu vücudunuzun direnç göstermeye başladığının belirtisidir. Hemen motivasyonu bozup eski düzeninize dönmeyin. Kararlı davrandığınızda kiloların yavaş yavaş gittiğini göreceksiniz. Haftada 1 kere tartılmak ,kilo değişimini takip açısından en verimli yoldur.

 

6.Kaçamakları Abartmamak

Diyet esnasında kaçamak yapmak çok kolaydır.Birileri size bir kurabiye ikram eder ve ancak yedikten sonra ne yaptığınızın farkına varırsınız. Bir çikolatadan ne çıkar deyip yerseniz ve gerçekten de kilo almazsanız kaçamakları zamanla arttırmanız mümkündür. Fakat sonrasında kilo vermeniz mutlaka duracaktır.

Diyeti bırakmak ve daha sonra devam etmeyi düşünmek vücuda zarar verecektir. Çünkü bu diyeti hayat boyu yalnızca 2 kez uygulayabilirsiniz. Zaten gerektiği şekilde tüm evreleri uyguladığınızda hayat boyu kilo problem yaşamayacaksınız. Fakat yarım bırakılıp yeniden başlandığı her sefer vücudun kilo verme direncini düşürdüğünden zayıflama hızı düşecektir. Bu da dukan diyeti hataları demek oluyor.

 

7.Bol Su Tüketmemek

Dukan diyeti bol protein alımı gerektiren bir diyettir. Proteinler vücutta tamamen parçalanmazlar ve ürik asit gibi bazı atıklar bırakırlar. Bu atıkların böbreklerden atılması için vücut suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden günde en az 1,5 lt suyu mutlaka tüketmelisiniz.

 

8.Yulaf Kepeğini Düzenli Tüketmemek

Yulaf kepeği dr.dukan’ın diyetinde ilk başlarda yer almamış.Fakat diyet yapanların karbonhidrat isteği gitgide artınca ne yapabilirim diye araştırmaya başlamış. Tesadüfen bir kardiyoloji konferansında yulaf kepeğinin kolestrol ve diyabet üzerindeki etkilerini keşfetmiş. Hastaları üzerinde uyguladıktan sonra sonuçlardan çok memnun kalınca diyete eklemeye karar vermiş.

Yulaf kepeğini diğer karbonhidratlardan ayıran en önemli 2 özelliği,

  • Hacminin 25 katından fazla suyu emer ve midede şişerek doygunluk hissi yaratır.
  • Yapışkan yapısı sayesinde besinlerin kendisine yapışmasını sağlar ve kana geçişlerini öneleyerek vücuttan atılmasını sağlar.

Üstelik lezzetli olduğundan diyet süresince çeşitli krepler,galetalar,ekmekler ve hatta kekler yapmamıza olanak sağlar ki bu da diyeti uygulamada kolaylık sağlar ki sizde dukan diyeti hataları yapmamamış olursunuz.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.