Soğan Suyu ve Dukan Diyeti

Soğan Suyu Zayıflatır mı?

Soğan suyu nedir?, soğan suyu ve dukan diyeti, soğan suyu kürü tarifi, dukan diyeti soğan suyu kür tarifi, soğan suyu zararlı mı?

Soğan suyu zayıflatır mı sorusunun cevabına geçmeden önce şunu söylemeliyim, hiçbir bitki veya besinin tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Bazı bitkiler veya besinler metabolizmanızı bir miktar hızlandırarak, tokluk sürenizi uzatarak veya egzersiz için enerjinizi bir parça artırarak zayıflamanıza yardımcı olabilir ancak diyet yapmıyorsanız sadece tek bir besinle kilo vermeniz mümkün değil. Bu su da zayıflamanıza yardımcı olabilecektir ancak, dukan diyeti ve egzersiz yapmadan zayıflamanız mümkün diğildir.

 

Soğan Suyunun Zayıflamaya Etkisi

Kilo vermeye etkisi oldukça azdır. Yağ yakılmını hızlandırdığı yönünde bir araştırma yok. Ancak soğanın diğer faydaları zayıflamanıza yardımcı olabilir mi? bilemiyorum.

Soğan çorbası kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu kadar çok sayıda önemli mineral içeren 1 büyük kase s. suyu sadece 28 kalori içerir. Bu özelliği ile diyet yaparken tam olarak almakta zorlandığınız vitamin ve mineralleri almanıza ve buna ek olarak çok düşük kalori miktarıyla diyetinize sadık kalmanıza yardımcı olabilir. Dukan diyeti esnasındada seyir evresinde tüketebileceğiniz yeni bir tarif çıkıyor karşınız.

Aynı miktarda soğan çorbası günlük besin lifi ihtiyacının %3’üne denk gelen 1 gram besin lifi içerir. Besin lifi özellikle suyla birlikte alındığında çok daha çabuk doymanızı ve tokluk süresinin uzamasını sağlar.

 

Soğan Suyu Diyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dukan diyetinize yardımcı olması için diğer gıdaların yanında soğan suyu veya soğan çorbası içebilirsiniz. Ancak bunun dışında tek başına moda olan soğan çorbası diyeti olarak bilinen diyet düşük kalorili “şok diyet” kategorisindedir.

Çok az kalori alınmasıyla kısa sürede “çok” kilo kaybı vadeden bu diyetler genel olarak sağlıksızdır ve bu diyetler çok az yağ, çok fazla su kaybetmenize yol açar. Şok diyetlerin bir diğer kötü özelliği ise diyet sırasında verildiği sanılan kiloların diyet bırakıldığında fazlasıyla geri dönmesidir. Dukan diyeti böyle değildir. Dukan diyetinde aşamalar doğru uygulanıra kilo almazsınız. Bu yazıyı bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. Siz zaten dukan diyeti yaparken evreniz içerisinde suyunu veya çorbasını içebilirsiniz, bunu size yararı olacaktır. Lakin tek başına tüketilen bu tarz uşok diyetleri szin sağlığınızı bozabilir.

Soğan suyunu diyet listenize eklemenizde bir sakınca yok ancak sadece soğan çorbası içerek diyet yapıyorsanız bunun olumsuz bir durum olduğunu bilmeni gerekir.

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.