Su İçmek Zayıflatır Mı?

Hepimiz her gün yeterli miktarda su içmenin sağlığımız açısından önemini biliyoruz, peki su içmek zayıflatır mı? Su, diğer önemli görevlerinin yanı sıra vücut sıcaklığını dengeler, eklemlerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur, omuriliği ve diğer hassas dokuları korur ve belki de en önemlisi idrar, terleme ve bağırsak hareketleriyle vücudumuzdaki atık maddelerden kurtulmamızı sağlar. İşte suyun çok bilmediğimiz diğer faydaları…

Açlığı Bastırır
Bol su içen insanlar daha az açlık hissederler. Su doğal iştah kapatan içeceklerdendir.

Kötü Kolesterolü Düşürür
Su içmenin kolesterolü dengelemek üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. İyi kolestrolü yüksek, kötü kolesterolü düşük kişiler daha çabuk zayıflarlar.

Kasları Güçlendirir
Şayet kaslarınızda yeterli miktarda su yoksa istediğiniz kadar egzersiz yapın, iyi sonuç alamazsınız. Sporunuzu günde 2-3 litre su içerek destekleyin ve bedeninizdeki farkı görün!

Sağlıklı Sindirim Sistemi
Sindirim sisteminin iyi çalışması, kabız kalmamanız için su içmek çok mühimdir. Yeterli su tüketmediğinizde, mide sorunları yaşar, kendinizi halsiz ve tükenmiş hissedersiniz.

Karaciğer Dostudur
Karaciğer yağları metabolize eder ve kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur. Su içmemek, yağların vücudunuzda depolanmasına neden olur.

Ödemi Azaltır
Yeterli su içmezseniz, bedeniniz su kaybını önlemek için yiyeceklerdeki suyu ödem olarak vücudunuzda tutacaktır, bu durumda daha kilolu gözükmenize sebep olacaktır.

Açlığı Önler
Susamanız size acıkma hissi verebilir. Bu nedenle günde 2-3 litre su içerek beyninizi midenizin dolu olduğu düşüncesiyle kandırabilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirir
Mankenlerin zayıflama sırlarından biri de bol su içmeleridir. Böylece cilt nemlenir ve kilo verme kolaylaşır.

Zehirlere Elveda!
Su zayıflamak isteyen kişilerin vazgeçilmezlerinden olmalıdır. Su içmek bedendeki toksinlerin atılmasını böylece daha hızlı kilo verilmesini sağlar.

Metabolizmayı Çalıştırır
Sağlık konusunda araştırmalar yapan WedMD sitesinin haberine göre soğuk su içmek metabolizmayı hızlandıran en önemli etkenlerdendir. Soğuk su içtiğinizde beden kendini ısıtmaya çalışıp, metabolizma harekete geçer!

Su Yağları Yakar!
Nasm Elite antrenörü Alberto Gamboa göre, su vücudumuzun yağ yakmak için kullanabileceği en önemli besin öğelerindendir. Su içilmediğinde böbreklerde baskı oluşup,taşa neden olur. Böbrek taşı olduğunda karaciğerin işlevi bozulur ve yağ yakımı önlenmiş olur.

Günde ne kadar su içmeliyiz?
Günde 1.5 – 2 litre(1 su bardağı 250 ml, 4 su bardağı 1 litre eder burdan hesaplayabilirsiniz) normal koşullar altındaki ihtiyacınızı karşılar.
Günde 2.5 – 3 litre düzenli spor / fitness yapanların ihtiyacıdır.
Günde 3 – 4 litre en az 2 saat spor yapanlar için şart.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.