Tarçın ve Dukan Diyeti

Tarçın osmanlı mutfağının vazgeçilmezidir. Yemeklerde baharat ve çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılan tarçın, aynı adlı ağacın kabuğundan elde edilir. Çin (Cassia) ve Seylan olarak 2 farklı tarçın türü vardır. Bu iki tarçın çeşidi tat ve görünüm olarak birbirine benzer ancak Seylan tarçını biraz daha tatlıdır, daha zor bulunur ve kan şekerini düşürmede Çin tarçınına göre daha etkili olduğu söylenmektedir. Tarçının faydaları arasında besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması ilk sıralarda gösterilmekle birlikte, alternatif tıpta daha pek çok farklı kullanım alanına sahiptir.

 

Tarçının Sağlığa Faydaları

Tarçın ağacı kabuğunun sağlığa faydaları ve alternatif tıpta bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni içerdiği sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil alkol adlı bileşenlerdir. Salam, sucuk, sosis ve pastırmada nitrat fazla kullanılır. Nitrat bağırsaklarda aminle birleşir ve bu birleşimden nitrozamin oluşur. Nitrozamin de kolon kanserini tetikler. Ama tarçın çayı nirtozamin oluşumuna engel olur. Nitrozamine bağlı bağırsak kanserini önleyici ve koruyucudur.

 

Tarçın ve Kanın Pıhtılaşması

Fiziksel yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduran trombositler bazı durumlarda herhangi bir yaralanma olmamasına karşın damar içinde birikerek damar tıkanıklığına yol açabilir. Tarçının bu tehlikeli pıhtılaşma üzerine etkisi hakkında çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır. Tarçında bulunan “sinamaldehid” (sinamik aldehit olarak da adlandırılır) istenmeyen pıhtılaşmaları önlemektedir. Tarçının bu özelliği aynı zamanda iltihap önleyici olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

 

Tarçın ve Mikroplar

Tarçın yağı geleneksel olarak doğal bir mikrop önleyici/temizleyici olarak kullanılmaktadır. Bu özelliği laboratuvar testleriyle de kanıtlanmıştır. Bakteri ve mantar hastalıklarının yayılmasını önler. Aynı zamanda gıda sektöründe, gıdalarda bakteri üretimini önlemek ve raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır.

 

Tarçın ve Kan Şekeri

Bilimsel bir araştırmada, 40 gün boyunca her gün 1-6 gram arası tarçın tüketen gönüllülerin kolesterol seviyelerinde %18, kan şekeri seviyelerinde ise %24 düşme olduğu belirlenmiş. 2012 yılında, tarçının kan şekerini düşürmeye etkisi üzerine o güne kadar yapılan tüm çalışmaların gözden geçirilmesi sonucunda tarçın ve tarçın takviyelerinin glisemik kontrole yardımcı olduğunu sonucu elde edilmiş. Bu alanda halen araştırmalar yapılmakla birlikte tarçının kan şekerini düşürdüğü ve insülini arttırdığı bilimsel olarak kabul görmektedir.

 

Tarçın ve Hafıza

ABD’de bulunan Wheeling Jesuit Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu arttırdığı belirlenmiş. 2009 yılında “Journal of Alzheimer’s Disease” adlı bilimsel dergide yayınlanan bir diğer makaleye göre ise, tarçın özü Alzheimer hastalarında görülen “tau proteinlerinin kümelenmesini” önlüyor ve hastalığı gelişimini yavaşlatıyor. Tarçının hafızayı güçlendirmedeki etkisi üzerine daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır ancak bu konuda yapılan çalışmalar ümit vermektedir.

 

Tarçın ve Kolesterol

Günde 1-2 gram tarçın tüketmenin, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için “teorik” olarak kötü kolesterolü de düşürdüğü kabul edilmektedir. Uzmanlar yemeklere şeker ve tuz eklemek yerine tarçın kullanmanın, özellikle yüksek kolesterol şikayeti olanlar için iyi bir seçenek olduğunu belirtiyorlar.

 

Tarçın ve Zayıflama

Besin lifi bakımından zengin olan tarçın dukan diyeti yemek tarifleri uygulanırken 1 tatlı kaşığı eklenmesi sağlığa oldukça fayda sağlar. Ayrıca bir çay bardağı süte katıldığında dukan diyeti kolay hale getirerek tok kalmanızı sağlar. Kısaca kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Tarçının kilo vermeye etkisi üzerine yapılan araştırmalarda, bu baharatın kan şekerini düzenleyeme yardımcı olmasının üzerinde durulmaktadır. Çünkü kan şekerinde yaşanan dalgalanmaların gıdalar yoluyla alından yağın vücut tarafından depolanmasını arttırdığı bilinmektedir.

 

Tarçının Faydaları Ve Dukan Diyeti

Her gün yarım çay kaşığı tarçın kötü kolesterolü düşürdüğü gibi dukan diyetinde tokluk hissi de verir.

Tarçın yağı mantara karşı kullanılmaktadır.

Tarçın lösemi ve lenfoma hastalarında kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltabilir.

Kanın pıhtılaşmasını önleyici özelliği vardır.

Uzun süre tüketilmeyecek yemeklere biraz tarçın serpmek ürünlerin raf ömrünü uzatır. Ayrıca dukan diyet yemek tariflerinize de tarçın serperek farklı tatlar yaratabilirsiniz.

Tarçın kokusu hafızayı güçlendirdiği gibi tokluk hissini beyne ilettiği de bilinmektedir

Strese bağlı baş ağrısı ve migrene iyi gelir.

Kan şekerini dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Tarçın yağı kokuya neden olan bakterileri öldürür.

Serbest radikallerle savaşarak kanserli hücre oluşumunu yavaşlatır.

Tarçın çayını dukan diyeti esnasında kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca tarçın yağıyla masaj yapmak artrit ve osteoporoza bağlı ağrıları hafifletir.

Tarçın yağı taşıyıcı yağlarla (badem yağı, zeytinyağı,) karıştırılarak masaj yapıldığında kas ağrılarını alır. Dukan diyetinde yenmemesi gereken badem yağı, zeytinyağını tavsiye olarak masaj yağı olarak kullanabilirsiniz.

Dukan diyeti yaparken bağırsak sıkıntısına karşı tarçın çayı iyi gelir. Tarçın çayı “huzursuz bağırsak sendromu” olarak adlandırılan sindirim sistemi rahatsızlığına da iyi gelir.

Tarçın çayı anti bakteriyel özelliği ile ağız hijyeni sağlayarak diş çürüklerini geciktirir ve dişeti sağlığını korur.

Tarçın yağı etkili bir sinek savardır. Mutfakta karıncalara karşı kullanılabilir.

Tarçın yağı boğaz ağrısına ve kuru öksürüğe iyi gelir.

Hafızayı güçlendirir.

Kan dolaşımını arttırır.

Yüksek manganez içeriğiyle adet öncesi sendorumuna ve adet kramplarına iyi gelir.

 

Tarçının Yan Etkileri

Tarçın baharat ve bitkilerde olduğu gibi aşırı tüketiminin bazı yan etkileri olabilir. Yüksek kan şekeri için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, tarçın ilacın etkisini arttırarak kan şekerinin normal değerlerin altına düşmesine yol açabilir.

Tarçın çayı ve tarçın takviyelerinin gebelik ve emzirme dönemlerindeki etkisi henüz bilinmediği için bu gibi hassas dönemlerde herhangi bir baharatı veya bitkisel ürünü düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce doktora danışmanız en güvenli yol olacaktır.

Özellikle Çin tarçını içinde bulunan bileşenlerin bazı kişilerde karaciğeri zorladığı yönünde araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı olanların düzenli olarak tarçın tüketmeye başlamadan önce doktora danışmaları önerilmektedir.

Kan şekeri seviyesini etkilediği için ameliyat sırasında ve sonrasında şekerin dengelenmesini zorlaştırır. Uzmanlar bu durumdan kaçınmak için cerrahi bir operasyondan 2 hafta önce tarçın tüketiminin bırakılmasını tavsiye etmektedir.

Tarçın yağını taşıyıcı yağlarla inceltmeden direkt olarak cilt üzerinde kullanmak kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir.

 

Tarçını Kullanıldığı Yerler

Esasen ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir. Kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli, tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Tanen ve uçucu yağ taşır. Baharat olarak kullanılır. Meyveleri de baharlı, lezzetli ve tarçın kokuludur, tarçın yerine kullanılır. Tatlılara, özellikle de sütlü tatlılara çeşni olarak katılır. Kahve, çikolata ve meyve soslarında, içeceklerde de yaygın olarak kullanılır.Mutfakta Kullanılışı Kuzu eti, tas kebabı, çeşitli soslar, sütlü ve pirinçli tatlılar, çikolatalı kekler, tartlar, punç, sıcak şarap, çay vb… Dukan kurallarını okumadan tarçını kullanmayınız.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.