Coleslaw Salatası

Hazırlama süresi
1 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
3 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1/4 Adet
Lahana (Beyaz)
2 Adet
Havuç
3 Yemek Kaşığı
Yoğurt (Light)
1 Yemek Kaşığı
Elma Sirkesi
1 Çay Kaşığı
Tatlandırıcı (Toz)
1 Tatlı Kaşığı
Limon Suyu
4 Yemek Kaşığı
Süt (Light)
1 Çay Kaşığı
Tuz
2 Yemek Kaşığı
Mayonez
Coleslaw Salatası

Coleslaw salatası aslında kentucky fried salata tarifinin dukan diyetine uyarlanmış versiyonudur. Dukan diyeti Coleslaw salatası tarifi aslında tavuk yemeklerinin yanında yenmesi uygun olan bir tariftir. Atak evresinde tüketilmemesi gereken coleslaw salatasını seyir evresinde tüketebilirsiniz. Seyir evresinin PS günlerinde izinli olan coleslaw salatası tavuk yemekleriyle inanılmaz bir bağ kuruyor.

Coleslaw, mayonezli bir çeşit lahana salatasıdır. Genel olarak etlerin yanında servis edilir. Ayrıca Amerika’da sandviçlerin arasına da coleslaw salatası konmaktadır.

Aslında mayonez; Fransız mutfağı kökenli soğuk bir sostur.

Çiğ yumurta sarısı ve bitkisel yağ karışımından oluşur. Sürekli çırpılan yumurta sarılarına koyu bir kremaya dönüşünceye değin yavaş yavaş yağ eklenmesiyle elde edilir.Limon suyu, hardal ya da sirke ile tatlandırılan bu bileşim, mayonnaise verte (yeşil sebze püreli), sauce remoulade (ançüez, tuşu ve kaparili), sauce aioli (bol sarmısaklı Provans mayonezi), Bin Adalar (Thousand Island) ve Rus usulü salata sosları gibi çok sayıda mayonez türünün temelini oluşturur. Mayonez terimi, üzerine bu sosun konduğu soğuk yemekler ve salatalar için de kullanılır. A

DUKAN DİYETİ MAYONEZ TARİFİ İÇİN SAYFAYI ZİYARET EDİNİZ.

Kırmızı lahana, biber, rendelenmiş havuç, soğan, rendelenmiş peynir, ananas, ya da elma eklenmesi ile birçok varyasyonu vardır. İnce şeritler halinde yapıldığı gibi küp küpte kesilerek kullanılabilir. Krema ve ayran da eklenerek yapılabilir. Dukan diyei yaparken light ayran kullanabilir siniz, ama kremadan uzak durmanız gerekir. Ayranlı lahana en çok ABD bulunur.

Almanya

Geleneksel Alman coleslaw (krautsala) ayran ve sirke ile ince rendelenmiş lahanayla marine edilir. Bazen soğan veya elma ilave edilebilir coleslaw salatası tarifine.

İtalya

Pişmiş jambon ve dilimlenmiş (jülyen doğranmış) biber ile yapılır. Coleslaw salatası italyada “Insalata Capricciosa” yani ‘kaprisli salata’ diye tabir edilir.

Rusya ve Ukrayna

Havuç, elma, kızılcık ile karışık taze kıyılmış lahana salatası, geleneksel olarak rafine edilmemiş ayçiçek yağı ile harmanlanır. Lahana priorly sirke üreten lahana provençal ile marine edilebilir. Benzer bir salatada lahana turşusu yapılır.

İsveç

Lahana salatası, belirli bir tip sirke veya asetik asit (sirke esans), bitkisel yağ, tuz ve baharatlardan oluşan salata yanına, klasik pizza ile hizmet edilir. Ayrıca adı da pizzasallad (pizza salata) olarak bilinir. Ayrıca havuç ve pırasa eklenerekte veckosallad yani ‘haftalık salata’ olarakta adlandırılır.

Amerika Birleşik Devletleri

Birçok bölgesel farklılıklar bulunmasına rağmen coleslaw salatası sık sık, ayran, mayonez veya mayonez yerine geçen herhangi birşeyle ve havuç, süt ürünleri, hatta mayonez olmadan hazırlanmış hardal ya da sirke içeren tarifler de yaygındır. Ayrıca kırmızı salatası olarak bilinen barbekü salatası, mayonez yerine ketçap ve sirke kullanılarak yapılır. “Lexington tarzı” North Carolina barbekü önemli bir parçasıdır.

  1. Lahanayı rendeleyiniz
  2. Havuçları rendeleyiniz
  3. Diğer tüm malzemeleri pürüssüz olana dek çırpıp sos kıvamı elde ediniz
  4. Sebzeleri sos ile karıştırıp buz dolabında 1 saat sosun emilmesi için bekletip servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.