Dukan Kebap Ratatouille

Hazırlama süresi
25 dakika
Pişirme süresi
20 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
1 Adet
Patlıcan
1 Adet
Kabak
1 Adet
Yeşil Biber
10 Adet
Mantar
2 Tutam
Karabiber
2 Tutam
Biber Tozu
5 Adet
Çöp Şiş
Dukan Kebap Ratatouille

Dukan kebap ratatouille (Ratatuy diye okunur) nedir? Dukan kebap ratatouille, Fransızca “Bulamaç” anlamına gelir. Fransa’nın yoksul ve fakir zamanlarında keşfedilmiş bir lezzettir. Esas olarak resimde gördüğünüz şekilde yapılır, fakat ben bu sefer şişte yapmayı tercih ettim.

Ben dukan kebap ratatouille tarifimde mantar, domates, kabak, patlıcan, biber kullandım, siz isterseniz tavuk, et, balık veya başka sebzeleri ekleyerekte tarifi renklendirip lezzetinde değişiklik yapabilirsiniz.

Dukan diyeti sebze yemeği tarifleri içinde oldukça kolay ve pratik bir tarif olan dukan kebap ratatouille mutlaka deneyiniz.

(kaynak)

Aslında bir vejeteryan yemeğidir ratatouille ve dukan diyet yemeklerinin seyir evresi P+S gününün pratik kurtarıcısıdır.

Ratatouille, Fransa’nın Provence bölgesinde yer alan ve bölgenin merkez şehri Marsilya’dan çıkmış çok hafif ve bir o kadar faydalı bir lezzettir. Marsilya, mutfak kültürü ile de dünyaca ünlü bir bölgedir. Bu nedenle Marsilya’da taze sebze ve meyve ile beslenme oldukça önemli bir yer tutar.

Ratatouille tamamen sebzelerden oluşur. Vejeteryanlar, diyet ve dukan diyeti yapanlar içinde vazgeçilmez bir yemektir. Tek başına ana yemek olarak da yenebildiği gibi aperatif yemek olarak da tercih edilmektedir. Hafif olduğu için et yemeklerinin yanına çok yakışır.

Ratatouille yemeği sebzeleri kızartarak (dukan diyeti yapanlar kızartamaz sadece fırınlayabilir), közleyerek ya da çiğden fırına vererek hazırlanır. Ben de dukan kebap ratatouille tarifimi şişlere geçirip fırında pişirerek hazırladım. İsterseniz halka halka isterseniz de küp küp doğrayabilirsiniz. Her yemekte olduğu gibi ratatouille’nin de hazırlanmasında püf noktalar vardır. Sebzelerin çok ince doğranması ve bunun yuvarlak bir tavaya domino taşları gibi rengarenk dizilmesi durumunda fransız yemeğini hayata geçirmiş olursunuz.

Dukan kebap ratatouille tarifinin dışında malzeme olarak domates, patlıcan, sarı kabak, yeşil kabak, havuç, kereviz sapı, yeşil biber, kırmızı birber, sarı biber, fesleğen yaprağı, taze kekik yaprağı, soğan, sarımsak kullanarakta yapabilirsiniz.

 

  1. Bambu şişlerini 3-5 dakika suda bekletiniz, bu çöp şişlerin yanmasını ve kırılmasını önleyecektir
  2. Kabak, patlıcan ve biberi ince ince dilimleyiniz
  3. Mantarların saplarını ayırınız
  4. Mantar, patlıcan,kabak ve biber şeklinde şişe geçirip, üzerine baharatları serpip 180 derecede önceden ısıtılmış fırına yerleştirip 20 dakika pişiriniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.