Dukan Tortilla Pizza

Hazırlama süresi
15 dakika
Pişirme süresi
5 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Atıştırmalık, Kahvaltı, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
2 Yemek Kaşığı
Kaşar (Light)
1 Dilim
Tako Ekmeği
2 Yemek Kaşığı
Domates (Püre)
2 Yaprak
Fesleğen (Yaprak)
Dukan Tortilla Pizza

Dukan tortilla pizza tarifim diyet yemeklerinn en pratik yolu. Dukan tortilla pizza tarifi incecik bir pide üzerine serpiştirilen birçok lezzeti barındırıyor. Dukan tortilla pizza tarifi malzemeler listesi aşağıdadır.

Dilediğiniz malzemeleri bulunduğunuz evreye göre seçip kullanabilirsiniz dukan tortilla pizza üzerinde. Malzemeler listesinde yer alan taco ekmeği tarifi için sayfayı ziyaret ediniz. Dilerseniz domates sosunu pizza sosu ile yer değiştirebiliriniz. Dukan pizza sosu tarifi için sayfayı ziyaret etmeniz yeterli.

Tortilla (İspanyolca tortilla «turtacık» < torta + -illa küçültme eki), Meksika, Orta Amerika, Karayipler, ABD ve Kanada’da mayasız ince ve yassı olup, mısır unu veya beyaz undan yapılan bir çeşit ekmektir. Benzer türde bir ekmek de Güney Afrika’da yapılan arepadır.

Bu ekmek türü, Avrupalıların Amerika’ya varmasından önceki döneme aittir. O dönemde İspanyollarca, geleneksel mayasız İspanyol kekleri ve omletlerine (orijinalinde Güney Amerika’nın yerel yiyeceği olan patates bulunmaz) benzerliği nedeniyle “tortilla” adı verilmiştir. Benim yaptığım ekmekte ise kepek kullandım ve adını dukan tortilla ekmeği koyup, tarifimde de bunu yansıtarak ismine dukan tortilla pizza koydum.

Aztekler ve Nahuatl dili konuşan diğer toplumlar, kendi tortillalarını “tlaxcalli” olarak adlandırılır. Bu tür, tortilla prototipi haline gelmiştir. Mısır unlu versiyonu orijinal Kuzey Amerika tortillasıdır ve çoğunlukça “otantik tortilla” kabul edilir. Beyaz undan yapılan tortillalar, Meksika’nın mısır yetiştirilmeye uygun olmayan bölgelerinde ortaya çıkmıştır.

 

dukan tortilla pizza

  1. Kaşarları rende yapınız ve 2 yemek kaşığı kadarını kullanınız
  2. Fesleğen yapraklarını doğrayınız
  3. Tortilla ekmeğini (taco) tavaya koyup biraz önlü arkalı kızartınız
  4. Üzerine rendelenmiş kaşardan 1 yemek kaşığı serpiniz
  5. Domates püresi (sosu) kaşarlı tortillanın üzerinde gezdiriniz ve kalan 1 yemek kaşığı kaşarı serperek kaşarlar eriyene kadar pişirmeye devam ediniz
  6. Kaşarlar eridiğinde üzerine kıyılmış fesleğen yaparklarını serpip servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.