Tırnak Soyulması Nedir ve Nasıl Önlenir?

Stresten kötü diyete, tiroid sorunlarından ellerin suyun altında kaldığı uzun süreye kadar birçok sebepten ötürü tırnakların soyulması durumu meydana gelebiliyor. Parmaklarımız için bir koruma zırhı özelliği taşıyan tırnaklarımız, günümüzde kadınlar için estetik görünme araçlarından biri haline gelmiştir. Güzel ve bakımlı görünmek isteyen kadınlar, sıkça tırnaklarına bakım yaptırmakta, şekillendiriciler kullanmakta, rengarenk ojelerle renklendirmektedir. Son yıllarda erkekler de estetik açıdan iyi görünmesi için tırnaklarına gereken özeni göstermektedir. Ama tırnakların güzel ve estetik görünebilmesi için önce sağlıklı olması gerekmektedir. Tırnak sağlığında önemli bir sorun olan tırnak soyulması günümüzde birçok insanın yaşadığı yaygın bir sorundur.  Tırnak soyulması durumunda doktora başvurmanız en doğru yol olacaktır. Evde kendi imkanlarını dahilinde bir şeyler yapmak istiyorsanız da yine tırnakların soyulmasını önleyici tedaviler uygulayabilirsiniz. Öncelikle süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca ıspanak, pazı gibi yeşillikleri tüketmeye de özen göstermelisiniz. Zira tırnakların soyulması durumu; kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir, bu tür gıdalarla kalsiyum eksikliğinizi gidererek, önlem alabilirsiniz. Aynı zamanda soda, mate çayı ve kahve tüketmekten uzak durmanız gerekmektedir. A, B ve D vitamini ile kalsiyum desteği alarak, bu soruna önlem alabilirsiniz.

 

Tırnak Soyulmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler 

  • Ucuz ve kalitesi düşük olan ojelerden uzak durmalısınız. Zira tırnakların zayıflamasına yol açan kimyasalların yol açtığı ojeler; tırnakların soyulmasına neden olabilmektedir. Tırnaklar zayıfladığı için; tırnak soyulması durumu açığa çıkan bir durum olmaktadır.
  • Tırnakların soyulmasını önleyen ojeleri tercih etmelisiniz. Kaliteli firmalara giderek; “terapatik” adı altında karşınıza çıkan kozmetik ürünlerini satın alabilirsiniz. Bu şekilde kaliteli oje ile tırnakların kimyasallar yüzünden zayıflaması sorununu en aza indirebilirsiniz.
  • Hafta ortalama 3 kere tırnak sertleştirici uygulamanız gerekmektedir.
  • Tırnaklarınızı elinizle ya da dişlerinizle koparmakta ve katmanlarına ayırmaktan kaçınmalısınız.
  • Özel bir tırnak törpüsü kullanarak pul pul olmuş tırnak katmanlarını yavaşça törpüleyerek düzeltmelisiniz. Tırnakların pürüzsüz olmasını yardımcı olmuş olacaktır. Ancak bunu sık tekrarlamayın; zira tırnaklar inceleceğinden kırılgan bir yapıya bürünebilir.
  • Zeytinyağına bir pamuk batırarak, tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Tırnakların dinlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda pul pul olan bölgelerin düzelmesini de sağlayacaktır.
Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.