Yoğurtun Faydaları ve Dukan Diyeti

Protein bazlı bir diyet olan Dukan Diyeti‘nin vazgeçilmez besinlerinden olan yoğurt, vücuda oldukça faydalı etkileri ile sofralarımızdan eksik edilmemeyi hak ediyor ve uzmanlar tarafından, diyet yapsın yapmasın 7’den 77’ye tüm bireylerin yoğurt tüketmesi öneriliyor. Neden mi? Çünkü yoğurtun bilinmeyen birçok faydası mevcut. Sizler için Yoğurt’un Faydalarını ele aldık:

 • Mikropları yok edici etkisi vardır

  Bağırsaklarda bulunan ve insan vücuduna zararı dokunan mikropların yok edilmesinde en büyük desteklerden biri yoğurttur. Hepatit adlı karaciğer hastalığının tedavisinde alternatif olarak kullanılan yoğurt, kolesterolün vücuttaki fazla emilimini de dengeler.

 • Kilo vermeyi destekler

  Yoğurtun yağ yakıcı bir etki yarattığı bilimsel sonuçlarla da desteklenmiştir. İçerisindeki protein, kalsiyum ve amino asitler sayesinde vücuttaki yağ yakımını kolaylaştıran yoğurt, aynı zamanda kasların güçlenmesini de destekler.

 • Sindirim sistemini düzenleme etkisi vardır

  Yoğurt, kendi kendine sindirilebilen tek gıda olması dolayısı ile sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Yapı maddelerinden olan sütün içerisindeki laktozun, yoğurtta laktik asite dönüşmesi nedeniyle yoğurt vücudun ihtiyacı olan birçok besin değerini tek başına içerisinde barındırabilir. Asitli içecekleri, sindirimi zor yiyecekleri sindirmeyi kolaylaştırır. Stres nedeni ile sindirim sisteminde oluşan problemleri de azaltıcı bir etki yaratır.

 • Vücudu güçlendirir

  İçerisindeki laktik asit sayesinde vücutta ihtiyaç duyulan birçok besin gereksinimini kendi başına karşılayabildiğinden, yoğurdun vücudu kuvvetlendirici etkisi vardır. Düzenli tüketildiğinde kan hücrelerini korur. İçerisindeki B12 sayesinde sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.

 • Cilt ve ağız sağlığının korunmasında destekleyici etkisi vardır

  Düzenli kullanımda cilt problemlerini azalttığı ve ciltteki parlaklığı artırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yoğurt, ağız sağlığı için de oldukça faydalıdır. Diş taşlarının oluşumunu önler ve nefesi tazeler.

Kategoriler: Genel

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.