Zencefilin Faydaları

Zencefilin faydaları çok eski çağlardan beri bilinmekte ve bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Güneydoğu Asya kökenli bir bitki türü olan zencefil daha sonra Asya ve diğer tropikal Asya bölgelerine yayılmıştır. Tedavi edici özelliği çok yüksek olan zencefil, yemeklerde ve turşu olarak da kullanılır. Yüksek derecede uçucu yağlar içeren zencefil aynı şekilde yüksek vitamin ve besin kaynağıdır. Bunun dışında B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir. İlaç sektöründe kullanılmasının yanı sıra zencefilin faydaları sayesinde hastalıklar esnasında kısa zamanda sonuçlar alabilmek için alternatif tıp tarafından da kullanılmaktadır. İçerdiği zengin vitamin ve besinler yardımıyla hastalıklara mücadele ve korunma için de önemli bir bitkidir.

 

Zencefilin Kana Faydaları

Zencefil normal kan sirkülasyonunu korur. İçerdiği krom, çinko ve magnezyum kan akışını hızlandırdığı gibi aşırı terleme, ateş ve titremeyi önleyip vücudun sıcaklığını dengeler.

Zencefilin Mideye Faydaları

Zencefilin mide bulantılarına ve kusmalara karşı etkili olduğu deniz harbiyeleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Ayrıca hamilelik döneminde şiddetli şekilde bulantı ve kusma problemi yaşayan kadınlar için iyi geldiği bilinmektedir. Mide ve pankreas enzimlerini uyarıcı özelliğinden dolayı vücutta emilimi arttırır, böylece olası mide ağrılarından korur.

Zencefilin Soğuk Algınlığına Faydaları

Zencefil Asya bölgesinde binlerce yıldır soğuk algınlığı ve gribe karşı doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. University of Maryland Tıp Merkezi yaptığı araştırmalar sonucu soğuk ve grip algınlığına karşı iyi parçalanmış 2 yemek kaşığı zencefilin çok iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bu şekilde günde 2-3 kere tüketilen zencefil sayesinde kısa sürede grip ve soğuk algınlığından kurtulmak mümkündür.

Zencefilin Ağrı ve İltihaplara Faydaları

Ağrı ve iltihabı azaltır. Zencefil, bilinen en güçlü anti-enflamatuvar maddeler içerdiğinden dolayı doğal ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.

Zencefilin Solunum Yollarına Faydaları

Solunum yolu hastalıklarını tedavi eder. Eğer sürekli öksürme sorununuz var ise mutlaka zencefil tüketmelisiniz. Zencefil, içerdiği besin maddelerinin yardımıyla ciğerleri genişletir, mukuslara etki eder ve daha rahat nefes alıp vermenizi sağlar. Bunun yanında doğal bir balgam söktürücüdür, balgamların gevşemesini ve atılmasını sağlar.

Zencefilin Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sitemini güçlendirir. Zencefil bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak günde bir miktar zencefil tüketmek arterlerde meydana gelen yağlanmaları engeller ve felç riskini düşürür. Bunun yanı sıra midede meydana gelebilecek bakteriyel enfeksiyonlara karşı bizi korur, öksürük ve boğaz tahrişlerini giderir.

Zencefilin Şeker Hastalığına Faydaları

Zencefil şeker hastalarına iyi gelmektedir ve ayrıca kandaki yağ düzeyini düşürerek damarları korur.

Kilo vermede yardımcıdır
Bel çevresinde yağlanmaya neden olan bir hormon olan Kortizol hormonu seviyesi, Zencefil sayesinde dengelenir ve Zencefil aşırı yağ tutumunu önler.

Vücuda enerji verir
İçerisinde kafein bulunmamasına rağmen mucizevi bir şekilde kafein etkisi yaratır ve bu da vücudun ihtiyacı olan enerjinin toplanmasını sağlar.

Ağız sağlığını muhafaza etmede yardımcıdır
Zencefil, ağızdaki bakterilerin üretimini dengeliyor ve salya üretimini artırıyor. Bu sayede diş eti ve diş sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Karaciğer sağlığını korur
Hint’li araştırmacılardan alınan bir veriye göre; düzenli olarak Zencefil tüketmek, tahrip edici toksinlere karşı bir kalkan görevi görüp karaciğeri korumaya yardımcı oluyor.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.