Çalışanlar Nasıl Beslenmeli?

Çalışanlar nasıl beslenmeli? dediğimizde dışarıda yemenin sıkıntılı olduğu aklımıza geliyor. Peki dukan diyeti yapan çalışanlar nasıl beslenmeli? diye de biliriz.

Çalışanlar nasıl beslenmeli? Çalışma hayatı, günlük yaşantımızın çok büyük bir bölümünü kaplıyor ve beslenmemizin çoğu evimizin dışında gerçekleşiyor. Kahvaltı ve öğle yemeğinin dışarıda yenildiğini düşünürsek beslenmenin neredeyse sağlıklı beslenmeden söz etmek zor. Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, çalışanların doğru, kaliteli ve yeterli beslenmesi için dikkat etmeleri gereken noktalar anlattı.

Çalışanlar nasıl beslenmeli?

Ülkemizde özellikle kahvaltı çoğu zaman atlanan veya hızla atıştırılan yiyeceklerden oluşur. Kahvaltı güne iyi başlamamızı sağlayan, metabolizmamızı çalıştıran ve şişmanlamaktan koruyan en önemli öğündür. Mutlaka protein, lifli karbonhidrat ve mümkünse vitamin mineral alacağınız sağlıklı bir kahvaltı olmalıdır. Poğaça, açma, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı yeterli değildir. Peynirle yapılan bir sandviç ve yanına bir meyve almak daha dengeli bir kahvaltı seçeneğidir.

Dukan diyeti yapanların kesinlikle öğün atlamamaları ve sürekli kurallara bağlı kalarak yemeleri gerekiyor. Eğer evde kahvaltı yapılamiyorsa; evde yapılmış yulaf kepeğinden ekmek, light beyaz peynir, light kaşar peyniri ve yanınada da bitki çaylarıyla daha sağlıklı ve dengeli beslenirken kilo da verirsiniz.

İş yeri yemekhanesi veya restoranda yenilen öğle yemekleri de doğru seçimlerden oluşmalıdır ki, buda imkansız bir durum oluyor. Çalışma hayatı, genelde masa başında, kişilerin hareketini azaltan, ulaşımda ise daha çok araç kullanılan ve yürüyüşün az olduğu inaktif bir hale dönmüştür. Çalışanların aktivitelerinin azalması kilo problemlerini de arttırır. Buna stres faktörünü de eklersek zamanla hem bedensel hem zihinsel sağlık problemleri görülebilir. Bu nedenle beslenmeniz ne kadar sağlıklı olursa çalışma hayatının olumsuz etkilerini bir nebze de olsa azaltabiliriz. Bunun için fast-food tarzı yiyeceklerden, kızartılmış, hamurlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Dukan diyetinde çalışanlar nasıl beslenmeli? dediğimizde ise; zaten yukarıda yemememiz gereken besinlerdir fast-food. Dukan yaparken veya yapmayanlarınız için sağlıklı beslenme adına seçimi; daha çok ızgara tarzında, sebze ve salataya ağırlık verdiğiniz mönüler tercih edilerek yapılmalıdır.

Beyaz ekmek yerine lifli ekmek (çavdar, tam buğday, kepekli vb.) tüketmek, daha az tuz kullanmak ve yemekte gazlı asitli içecekler tüketimi yerine su, soda veya ayran içmek sağlığınızı uzun dönemde etkileyecek önemli alışkanlıklardır. Dukan diyetinde çalışanlar nasıl beslenmeli? dendiğinde ise; light içecekler, bitki çayları tüketilmeli ve yulaf kepekli ekmek, light süt, beyaz ve kaşar peyniri, yağ değeri en az 1 olan hindi jambonlar gibi besinler tercih edilmelidir. Tuz çok çok az olmalıdır.

Gün içinde sağlıksız atıştırmaları önlemek ve yerine daha sağlıklı olanları seçmek yine beslenme kalitenizi etkileyecek önemli adımlardır. Günlük vitamin mineral ihtiyacınızı tamamlamak için 3-4 porsiyon meyve tüketmek gereklidir. Çalışırken yanınıza taze ve kuru meyve, küçük hazırlanmış sandviçler, taze ceviz, badem, fındık vb almak gofret, kraker ve bisküvi gibi sadece yağ, şeker ve undan oluşan yiyecekler yerine çok daha sağlıklı ve doyurucudur. Dukan diyeti yapanlarınız evde hazırlayacağı kurallara bağlı dukan tatlısı, dukan ekmeği yada dukan bisküvisi gibi atıştırmalıklar alabilirler.

Öğle ve akşam ana öğünlerdeki enerjiyi (kaloriyi) dengelemek yine sağlığınızı ve ideal kilonuzu koruyacak bir yöntemdir. Eğer akşam yemeği için bir yere davetliyseniz, özel bir yemek varsa öğle yemeklerinizi daha hafif geçirmelisiniz. Böylece hem gün içindeki kalori alımınızı dengelemiş olursunuz hem de varsa sindirim şikayetlerinizi (reflü, gastrit, gaz, şişkinlik vb.) azaltırsınız.

Farklı zamanlarda çalışan insanlar var toplumda mesela gece çalışanlar nasıl beslenmeli? bunun hakkındada bilgi paylaşmak istiyorum. Yazı içerisinde eklemelerim olduğu kadar alıntımda oldu.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.