Gece Çalışanlar Nasıl Beslenmeli?

Gece çalışanlar nasıl beslenmeli? dediğimizde geç yemenin sıkıntılı olduğu aklımıza geliyor. Peki dukan diyeti yapan gece çalışanlar nasıl beslenmeli? diye de biliriz. Yazımız gece çalışanların neler yiyebileceği veya nasıl beslenmeleri gerektiğiyle alakalı bilgiler içeriyor.

Sağlık, iletişim,ulaşım, güvenlik gibi temel hizmetlerde görev alan insanların çalışma saatleri vardiyalı olarak değişiyor. Gece vardiyasında çalışan kişiler ise sağlıklı yaşama ve sosyal hayata yönelik sıkıntılar yaşıyor. ‘Gececi’ lerin temel problemleri arasında; sosyal yaşantıya yönelik sıkıntılar, uykusuzluk ve düzensiz yemek yemeden kaynaklanan fazla kilolar yer alıyor.

Gece çalışanlar nasıl beslenmeli? Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar, gece uykusunun yerini hiçbir uykunun tutmadığını ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra Brigham Hastanesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; gece çalışmaları nedeniyle bozulan vücut saati, diyabet gibi pek çok önemli rahatsızlığa sebep oluyor. Gece çalışan birey, gündüz uyuma güçlüğü çekiyor, çok az uyku ile görevine tam olarak dinlenmemiş olarak gidiyor.

Yapılan araştırmalara göre, vardiyalı çalışanların yüzde 56.4’ü ‘sık sık’ ve ‘sürekli’ uyku bozukluğu yaşıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 40.4’ü ise kendilerini yorgun hissettiklerini ifade ediyor. Uzmanlar, uykusuzluk hormonlarının vücut sıcaklığını, atletik yetenekleri, ruh halini ve beyin fonksiyonlarını değiştirdiğini söylüyor.

ABD ve Fransa’da yapılan diğer bir araştırma ise gece vardiyasında çalışan insanların, gündüz çalışan insanlara göre 6-7 kilo daha fazla kilolu olduğunu ortaya çıkardı. Gece çalışan insanların düzensiz beslenmeleri, bu sonucun ortaya çıkmasında temel rol oynuyor. Gece çalışanlar nasıl beslenmeli? Gece çalışanların kilo almaya daha yatkın olması, bu kişilerde obezite ve diyabet hastalığının görülme sıklığını arttırıyor. Vücudun ihtiyacı olan besinlerin yeteri kadar alınmaması; koroner kalp hastalıkları, peptik ülser gibi sorunların görülme sıklığınının artmasına da neden oluyor.

Vardiyalı çalışanlarda hazımsızlık yakınmaları, sindirim sistemine ilişkin şikayetler, gündüz çalışanlara göre daha sık görülüyor. Düzenli öğünler programlamak, hazır, tuzlu yiyeceklerden kaçınmak, kahve ve alkol tüketimini azaltmak gece çalışanlarının yeme alışkanlıklarını düzenlemesinde etkili oluyor.

Gece çalışanlar, mesaileri boyunca kendilerini enerjik tutacak, bilişsel olarak güçlendirecek, aynı zamanda istenmeyen kilolara neden olmayacak şekilde beslenmeliler.

Bu doğrultuda yapılan uzman açıklamalarına göre gece çalışanlar:

Sabahları 1 kase çorba içerek ana yemeği yiyebilir, gazlı içeceklerden uzak durup; ayran, cacık tüketebilirler. Lifli besinlerin tüketimine ağırlık vermeliler. Dukan diyeti yapanlar dukan diyet çorba tariflerini tercih etsinler. İçecek olarak light içecekler ve bitki çaylarını tüketsinler. Dukan diyeti yapmayanlar; ana yemeklerden sonra ise meyve, süt, kepekli bisküvi, ceviz, fındık, badem, peynir gibi küçük ara öğünler alabilir, uyumamak için içilen, kafein içeren içeceklerde şeker kullanmamalılar. Yiyeceklere dikkat edilmesinin yanı sıra egzersizler de ihmal edilmemeli, tüm gün hareketsiz olan vücudu egzersiz yaparak harekete geçirmeliler. Dukan diyeti yapanlarda egzersiz yapmalı hareketli bir yaşam tercih etmelidirler.

Farklı zamanlarda çalışan insanlar var toplumda mesela gece gibi genel anlamda konuya çalışanlar nasıl beslenmeli? diye düşünüp bakarsak nasıl olur diye bir yazı paylaştım sizle. K

 

Gece Çalışanların Çok Sık Yaptıkları Hatalar

 • Belki de en fazla yapılan hata “akşam 19:00 dan sonra bir şey yersek kilo yapar “efsanesine inanmak. Evet efsane diyorum çünkü diyet kişiye özeldir gece çalışan bir insana 19:00 den sonra bir şey yeme demek faydadan çok zarar getirir.
 • Gece çalışırken enerji vermesi için bol şekerli yiyecekler tüketmek.
 • Uykusu kaçsın diye fazla miktarda çay ve kahve içmek
 • İş çıkışı sabah 8-9 gibi eve gelip kahvaltı yaptıktan hemen sonra uyumak
 • Gündüz saatleri uyumakta zorlandığı için yeterli miktarda uyumamak.

 

Gece Çalışanlara Öneriler (Kaynak: www.fazlakilo.com)

 • Öncelikli olarak uykunuzu tam alın. Maalesef gündüz uykusu gece uykusunun yerini tutmuyor ama işten geldiğinizde alıcağınız ılık bir duş, karanlık ve sessiz bir ortam uyumanızı kolaylaştırabilir.
 • Ortalama 6-7 saat uykudan sonra çorba , hafif bir sebze yemeği ve yoğurttan oluşan bir öğle yemeği sizi canlandırır.
 • Bütün bir gece çalışacağınız için, et grubunu tok tutucu özelliğinden dolayı akşam öğününüzde tercih edin.
 • Gün içerisinde ve gece çalışırken yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin ki uykusuzlukla birlikte susuzluğa bağlı sorunlar yaşamayın.
 • Gece işe gitmeden uyarıcı etkisiyle uyanık kalmanıza yardımcı olsun diye şekersiz biraz süt ilaveli bir kahve içebilirsiniz.
 • Eğer bütün bir geceyi iş yerinde çalışarak geçirecekseniz gece 00:00-03:00 arasında açık bir çay +yumurta+ peynir+ mevsim sebzeleri+ tam buğday ekmeğinden oluşan bir kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Aralarda canlılık versin diye 5 adet kavrulmamış fındık veya badem yanında taze veya kuru meyve kullanabilirsiniz.
 • Sabah 7:00 gibi 1 su bardağı süt veya yoğurt yanında bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı ve tok tutucu 4-5 yemek kaşık yulaf içine kuru meyveler de ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.
 • Sabah 8-9 gibi eve geldiğinizde de ılık bir duş alıp uyuyun.
Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.