Dukan Diyeti Sıkça Sorulan Sorular

S- Dukan diyetinde neler yenir?

– Dukan sınırları olan bir diyettir. Sadece protein besinler yemeniz gerekiyor. Ama bununda kuralları var. Evrelerin farklı beslenme yöntemleri kuralları yer alıyor ve bu kurallara göre yemeniz gereken şeyler ortaya çıkıyor. Hatta neden ne kadar yemeniz gerektiği bile yazıyor.

 

S- Dukan diyeti yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

– Dukan diyeti sıradan diyetlere benzeyen bir diyet değildir. Yarın diyete başlayayım, bir hafta yapar bırakırım düşüncesine sahipseniz; Kesinlikle diyete başlamayın. Dukan diyeti, bir diyetten daha çok bir yaşam tarzı; Bir yaşam felsefesi gibidir. Bu diyeti yaparken kesinlikle planlı, programlı olarak yapmalısınız ve kendinizi diyet süresince her türlü fedakarlığa göre ayarlamalısınız. Dukan diyeti nasıl yapılır? yazısı için tıklayınız.

 

S- Dukan diyeti’nde porsiyon sınırlaması yok, nasıl oluyor da kilo verebiliyorsunuz?

– Eğer kilo vermek ve yağlarınızı yakmak istiyorsanız kan şekeri seviyenizin 90-120 aralığında olması gerekiyor. Bu aralıkta kilo verebilir ve yağ yakabilirsiniz. Eğer kan şekeriniz 60 ve altına düşerse açlık, yorgunluk, göz kararması, baş dönmesi ve hatta baygınlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şeker tüketiminin izinli olmamasının sebebi kan şekeri seviyemizi kontrol altında tutabilmek ve yağlarımızı yakarak zayıflayabilmektir. Tükettiğimiz ekmekler, meyveler, kekler, pastalar, içtiğimiz meyve suları… Bunların hepsi yüksek oranlarda şeker içerir ve kesinlikle tüketilmesine izin verilmez.

 

S- Dukan diyetinde tavuk bulyon kullanabilir miyiz?

– Dukan diyeti yağsız et suyu tabletleri kullanımına izin veriyor (et, tavuk, balık ve sebze bulyonlar). Fakat türkiyede bunlardan var mı bilemiyorum. Bazı sosların hazırlanmasında, sadece kıvam koyultucu olarak değil, lezzet arttırıcı olarakta bu bulyonlar kullanılır. Soğan yatağında servis edilen etlere ve balıklara bu tabletlerle hazırlayabileceğiniz sosları dökebilirsiniz.

 

S- Dukan diyetinde köri soslu makarnalar tüketilebilir mi?

– Dukan diyetinde makarnalara yer yok yasaktır.

 

S- Yasemin çayını dukan diyeti yaparken içebilir miyim?

– Dukan diyetinde içebilirsin.

 

S- Yasemin çayının yağ yakıcı özelliği var mıdır?

– Evet. Bu yüzden dukan diyet yaparken içmelisiniz. Diyetisyen tarafından yasemin çayı diyet programlarına dahil edilmektedir. Dukan diyeti için de yasemin çayı tavsiye edilir. Yağ yakılmasını teşvik eder yasemin çayı. Yağ yakımını teşvik etmesi dukan diyeti yapanların yasemin çayı içmeleri gerektiğini gösterir.

 

S-Dukan diyetinde yağ yakma özelliği olan bir çay tavsiye eder misiniz?

– Dukan diyet yağ yakıcıları için yasemin çayı kullanabilirsiniz.

 

S- Dukan diyetinde yasemin çayının bir zararı var mı?

– Dukan diyetinde çayın zararı yok.

 

S- Dukan diyetinde yasemin çayının miktarı ne olmalıdır?

– Dukan diyeti bitki çaylarını sınırlandırmıyor ama fazlası sağlığa zararlıdır.

 

S- Dukan diyeti için faydalı bitki çayları nelerdir?

– Dukan diyetinde her türlü bitki çayı faydalıdır.

 

S- Dukan diyeti esnasında ısırgan otu çayı miktarı nedir?

– Çayın miktarında dukan diyet için bir sınırlandırma yok, ama aşırı tüketim sağlığa zararlı olabilir.

 

S- Isırgan otu çayı dukan diyetinde zayıflatır mı?

– Otun özelliği gereği dukan diyetinde zayıflatması mümkün diğildir.

 

S- Dukan diyeti için detoks etkisi yapan çay hangisidir?

– Dukan diyeti yaparken aynı zamanda detoks etkisi istiyorsanız ısırgan otu çayı denemelisiniz.

 

S- Dukan diyetinde ısırgan otunu önerir misiniz?

– Dukan diyetinde öneriyorum.

 

S- Dukan diyetinde ısırgan otunu nasıl kullanabilirim?

– Dukan diyeti için; bol suyla yıkadıktan sonra haşlayabilir, kavurabilir, arzu ettiğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

 

S: Havucun sınırı ne kadardır dukan diyetinde? Kuruyemiş yiyenler varmış dukan diyetinde kuruyemiş var mı?

Dukan diyet kitabında sınırlı yazıyor fakat koçlardan aldığımız bilgiye göre havuç diğer sebzeler gibi yenebilir. Kuruyemiş uygun değildir.

 

S: Dukan diyetinde rhubarb (ravent) yiyebilir miyim?

– Evet ama atak evresinde yasak. Seyir evresinden itibaren, tabi seyir evresinin protein+sebze gününde yiyebilirsiniz.

 

S: Antibiotik kullanmam veya harhangi bir ilaç kullanmamın dukan diyeti yaparken bi sakıncası olur mu?

– Bu konuda doktor olmadığım için bir yorum yapamam, fakat mantığımı kullanmam gerekirse eğer dukan diyeti bir hap içeren diyet diğildir. sadece protein yüklü bir diyettir dukan. Bence ilaç kullanıp dukan diyeti yapabilirsin lakin protein yüklü olduğundan böbrek sıkıntın varsa eğer veya farklı bir problemin zaten diyeti ilaç al veya alma dukan diyeti yapman doğru olmaz.

 

S: Peynir konusuna takıldım bende yağ oranı 8 yazıyor normalde ne olmalı? Her sabah yulafla birlikte bir miktar peynir tüketiyorum. Ama seyirde beyaz peynir olmadıgı yazıyor bağzı kaynaklarda. Bu konuda beni aydinlatabilir misin? Ayrıca lor peyniri açık alıyorum ve yağ değerinden emin değilim.

– Süt ürünlerinde yağ oranı dukan rejimi kuralları gereği en fazla %2 olmalıdır. %8 yağ oranı uygun değildir. Lor peynirinin paketli olanını tercih etmelisin ki yağ değerinden emin olabilesin onun dışında peynir yiyebilirsin elbette.

 

S: Seyir evresindeyken Yılbaşı gecesi dukan diyetimi bozdum ve şimdi nasıl toparlayacağım lütfen yardımcı olur musunuz ?

– 1-2 gün saf protein günü yapmalı ve bol su tüketerek sporla desteklemelisin dukan rejimini. Lütfen alışkanlık haline de getirmeyiniz.

 

S: Seyir evresini 1/1 uyguluyorum, bu şekildeyken saf protein günlerimde seyir evresindeki tatlılardan yada kurabiyelerden yapıp yiyebiliyor muyum, yoksa sebze protein gününde mi yemem gerekiyor. Saf proteindeyken ataktaki tariflerden mi uygulamalıyım?

– Seyirin sp günlerinde ataktan farklı olarak sınırlı izinli gıdalarıda kullanılabilirsin.Fakat kullandığın miktarlara dikat etmelisin.

 

S: Ben bazı kaçamaklar yaptım dukan rejiminde galiba farketmeden. Altı gun atak yaptım 5 gundurde seyırdeyım 5 kılo verdım 20 kılo daha vermem lazım Fakat seyir gününü yanlış anlamışım normalde1+1 veya 2+2 yada 5+5 yapmamız gerekiyormuş ben hep sebze+proteinle beslendim ve kafam iyice karıştı ne yapmalıyım?

– Seyir evresinde eşit sayıda protein ve protein+sebze günleri yapmalısın çünkü dukan rejimi bize bunu söylüyor.Devamlı protein+sebze yapman doğru değil. Dilersen 5 gün p+s yaptıysan 5 gün protein yapıp sonra eğer istersen 1+1 olarak veyahut 10 kilodan fazla vermen gerekiyor ise 5+5 te yapabilirsin.

 

S: Kilo fazlalığına göre seçiyoruz galiba, en uygunu da 1+1 olanı. Ama ben 5 gündür protein+sebze yapıyorum ve şimdi ne yapmalıyım? Yarın saf protein mi yapayım?

– Eğer 10 kilodan fazla vermeği düşünüyorsanız eğer 5+5 devam edin yani yarın 5 günlük saf proteğinle devam edin ve sonraki 5 günde yine protein+sebzeyle devam edin. Ama sıkılırım diyorsanız o zaman yarın ve sadece bu haftaya özel olarak 5 gün saf protein yapıp sonraki hafta kolayınıza geleni yani1+1 uygulamaya başlayın.

 

S: Dukan diyeti atak evresinde mısır nişastası, kakao, meyveli light yoğurt serbest mi?

– Atakta mısır nişastası, kakao, meyveli light yoğurt gibi sınırlı izinli gıdalardır ve dukan diyet atak evresinde yiyemezsiniz. Dukan diyetinde seyirin saf protein günlerinde var. Tabiki kepek hakkında 2 yemek kaşığı oluyor.

 

S: Ben seyir evresindeyim ve sadece basen bölgemde fazlalık var bunun içinde bana uygun olan 2 gün protein ve geriye kalan günlerde bir diyet uygulamayın diyor, güçlendirmede yiyebildiğim yiyecekleri şimdi yiyebiliyor anlamına mı geliyor

– Evet çünkü yaptığın uygulama selülit ve basen bölgesi için etkili bir yöntem ve abartmadan 5 gün dilediğini yiyebilirsin.

 

S: Dukan diyetini kaçamaksız yapıyorum 85 kilodan 1,5 ayda 70 kiloya düştüm ancak düşünemedigim birsey oldu, 5 aylık bebeğim var ve hala emziriyorum bu diyetin bebeğime zararı olur mu? Sanki biraz oda zayıfladı gibi geldi acil cevap yazarsanız çok sevinirim.

– Emzirme olayı bittikten sonra başlamanız gerekiyordu. Kitabı okumadan lütfen diyete başlamayın. Hiç olmazsa sorular ve cevaplar kısmından bilgisayarınızdan bilmeyenler için söylüyorum CTRL  ve F tuşuna aynı anda basınız dukan diyet yemekleri sitesinde sorular ve cevaplar kısmına girip çıkan kutucuğa sormak istediğiniz sorunun ana kelimesini yazıp sorgulayınız ve kaç tane aradığınız kelimeyle alakalı kelimeler işaretlendiyse onları tek tek okuyunuz ve emin olmadan diyete başlamayınız. Ben doktor değilim kitaptan okuduğum bilgileri dukan yemekleri sitesinde paylaşıyor ve tarifler yayınlıyorum. lütfen bu konuda iyice bilgi almadan dukan diyeti yapmayınız. Emziren annelere ağır diyetler önerilmiyor. Diyete 3.evreden başlamanız gerekiyordu.

 

S: İyi akşamlar uzun bir araştırmadan sonra dukana başlamaya karar verdim, 64 kiloyum 6 kilo vemek istiyorum atak 3. gündeyim, 1 gün sonra seyire geçeceğim, 1+1 mi 5+2 mi yapmalıyım. Bu arada akşamları çok az yorgunluk ve baş dönmesi oluyor normal mi?

– Bence 1+1 ve 5+2 senin için uygun çünkü vermen gereken çok bir kiloda yok anlaşılan. Biliyorsun ki 5+2 sadece bölgesel fazlalığı olanlar için eğer böyleyse 5+2 senin için uygundur. Karar senin vücudunu en iyi sen tanırsın.

 

S: Yağı azaltılmış kakao istiyorum dukan diyeti başka kabul etmiyornerden bulabilirim hangi markalarda var?

– Her markanın kakaosu bulunmaktadır. Yanlız dukan diyetinde yağ oranı %10 olanı tercih etmelisin. Mesela dr.oetker olabilir. Aldığın kakaonun paketini muhakkak incele değerlerine bak.

 

S: Dukan diyetinde 2 gün atak çıkti ve bugün seyir evremin ilk günü protein+sebzeyle baslamaliyim diğil mi? Atak evresinden çıktıktan sonra.

– Doğru yoldasın protein+sebze ile başlamalısın.

 

S: Diyet çikolatalar dukan diyeti için uygun mu acaba? Dukan kek tariflerinde kullanılabilir mi?

– Kesinlikle diyet çikolata ve türefleri kekleri gibi hiç bir ürün dukan diyeti için uygun değildir. Sadece dukanın kendi özel barları ve bisküvileri uygundur. Tabu bunların bile limitleri bulunmaktadır

 

S: Ben 1+1 seyirdeyim 6 kilo verdim 5 kilo daha vermek istiyorum dukan diyeti yaparak ama bu kiloların bölgesel olmasını istiyorum. Bana bir öneride bulunur musun?

– Bölgesel zayıflama az bir kilo kaybı için dukan diyet kitabı der ki; seyir evresi uygulamasının içinden seçmeniz gereken 2+5 tir. Yani haftanın 2 günü pazartesi ve perşembe seyirdeki gibi kalan 5 günü abartmadan ölçülü bir şekilde dilediğini yemek serbestir.

 

S: Seyir evresinde iken dukan diyetinde kıvırcık salatası serbest mi? Kısaca kıvırcık, maydonoz, domates, salatalık ve soğandan oluşan salata karışımı serbest mi?

– Tabiki protein+sebze günlerinde serbestir ama onun dışında saf protein yaptığınız günler sebze kesinlikle yasaktır.

 

S: Dukan diyetinde seyir evresinde sebzeyi sadece tek bir öğündemi yememiz gerekiyor?

– Elbetteki hayır, protein+sebze günlerinde her öğün sebze tüketebilirsiniz dilerseniz. Yanlız kuralı unutmayın önemli olan sebzeyi tek başına tüketmemeniz. Gün içinde dukan diyeti seyir evresi protein+sebze gününde protein oranını sebzeden üstün tutmalu yani yediğiniz sebze miktarından fazla protein tüketmelisiniz dukan diyeti kuralları bunu içerir.

 

S: Seyir evresi ile ilgili bir konuda danışmak istedim. 4 gün atak evresi ile dukan diyetiyle 1.9 kg verdim, bugün seyirin 4. günü bitti ve kilo kaybı 2.1 kg ulaştı. 4 kg daha vermek istiyorum, seyir evresini 2+5 uyguluyorum. çok mu yavaş ilerler süreç? Bir de nasıl başladıysak öyle mi devam etmeliyiz yoksa arada 1+1 uygulamalar yapabilir miyiz?

– Nasıl başladıysanız o şekilde devam etmelisiniz. Sanırım bölgesel bir kilo probleminiz var eğer öyleyse dukan diyeti için seyir uygulamalarından seçmiş olduğunuz 2+5 lik yöntem uygundur. Genel bir kilo kaybı düşünüyorsanız eğer o zaman ilk ve son olarak diyeti bozup 1+1 olarak devam edebilirsiniz.

 

S: Bugün uzunca bir süre dışarıda kaldım ve yiyecek bir şey bulamadım. Son çare piliç çevirme yedim. Yağ katılmıyor, tuz katılmıyor sadece ateşte pişiyor diye güvendim ama derisini yemedim. Hata mı ettim sizce yoksa bu dışarıda yemek zorunda olanlar için bir alternatif olabilir mi?

– Çok başarılı bir iş çıkarmışsınız dukan diyetini evde uygulayanlar daha rahat oluyor, ama dışarda kasılmanında pek manası yok derisiz bütün bir piliç çevirme bile yiyebilirsiniz. Bu yüzden dukan amcanın töleresi çok.

 

S: Seyir de dukan rejiminde soğani kisitli mı? 1 tam soğan bir öğün yemeği icin kullaniliyor mu? Birde karnabahar serbest mi degil mi? Lahana türüne mi giriyor emin olamadim.

– Seyirin protein+sebze günlerinde patates, bezelye, mısır gibi nişastalı sebzeler dışındakileri şeyleri istediğin gibi yiyebilirsin. Tek şart dukan rejiminde gün içinde sebze miktarı proteinden az olmalıdır.

 

S: Ben 57 kİlo ıle basladım atak evresını 12 gun yaptım ve yaklaşık 5 kilodan fazla verdim şimdi seyir evresindeyim ve yemek olarak ne yemem gerektiğini bilemiyorum. Dukan diyetinin atak evresındeyken de fazla et yemiyordum. Bana bır yemek önerirmisiniz 51 kıloyum ve 42 e düşmek istiyorum.

– Size önerebileceğim vejetarjan usulü beslenmendir. Ama allerjinin kaynağını bilmek gerek sür ürünlerimi, fazla proteinmi, et mi yoksa farklı bir durum mu bilemiyorum. Protein ağırlıklı beslendiğinden dolayı olduysa eğer diyeti kesmelisin ve kan tatliline başvurmalısın. Sana detaylı bilgiyi ancak bir doktor verebilir.

 

S: Dukan diyeti yaparken kabızlık şikayeti yaşıyorum ne yapmalıyım?

– Dukan rejiminin genel bir problemidir kabızlık. Kurtulmanın yolu ise kepeği hergün muhakkak tüketmek, bol miktarda su içmek, yürüyüş yapmak ve kepek yerine kabızlık durumunda buğday kepeği öneriler arasındadır dukan diyetinde.

 

S: Dukan rejiminde seyir evresindeyim ve sebze gününde evet sebze yemeliyim ama sonraki günler ne yapmalıyım? Kaç gün et, kaç gün sebze yemeliyim?

– Dukan rejimi gereği 1 gün protein+sebze, 1 gün ataktaki gibi saf protein yemelisiniz. İstediğiniz kilo hedefine ulaşıncaya kadar devam etmelisiniz.

 

S: Dukan diyeti seyir evresinde sebze sınırsız tuketilebiliyor mu? Etin miktari ne kadar olmali?

– Gün içinde dukan diyeti tariflerinden tüketeceğiniz sebze miktarı tüm öğünlerin 1/3’ü, protein ise 2/3 olmalıdır.

 

S: Dukanda közlenmiş patlıcan  serbest mi? Konservesi icin hangi marka ve ürünü kullanıyor sunuz? Birkaç tanesine baktim ama hep yağ vardi icinde o yüzden size danismak istedim.

– Dukan rejiminde közlenmiş patlıcan serbesttir. Katkısız olarak sera markası uygundur. Tercih olarak carrefour ve A101 marketlerine bakmalısın.

 

S: Dukan rejimi seyir dönemindeyim yumurtayi nekadar yemeliyiz. Sarısı mı serbest beyazı mı ?

– Yumurtanın beyazı sınırsız, sarısını günde 2 adetten fazla tüketmemek gerekiyor.

 

S: Dukan diyeti için ton balığı light olmada yiyebilirmiyim?

– Kesinlikle dukan diyetinde light ton balığı konservesi tüketmelisin.

 

S: Dukan diyetinde et miktarı ne kadar olmalı?

– Et miktarında sınırlama yok dukan diyeti protein diyetidir ve sınırsız olarak et tüketebilirsiniz.

 

S: Dukan diyetinde seyir evresindeyim zaman zaman tatlı krizleri tutuyor biliyorsunuz, bu dönemde diet meyveli yogurtlar var bunları tüketmemde sakınca varmı?

– Günde 2 adete kadar sınırlı izinli olarak yenebilir, ancak yediğinde diğer sınırlı izinlilerden yiyemezsin.

 

S: Dukan diyeti seyir evresine gectim 5+5 uygulayacağım nasıl olduğunu anlatırmısınız? 5 gün protein+sebze 5 günde sırf protein mi? İdeal kilo için 14 kilo fazlalığım var. Birde yulaf kepeği şart mı?
– 1+1 veya 5+5 uygulayabilirsin sana kalmış sadece çoğu insan sıkıcı ve zorlayıcı buluyor 5+5 bazen. Kilo vermede ise farkı yok deniyor bazı yorumlarda fakat 10 kilodan fazla vermek isteyenler için, obezler için öneriliyor birde. Karar senin ve kepek konusuna gelecek olursak muhakkak tüketilmelidir diyor Dr. dukan.

 

S: Ben alkol ve sigara kullanıyordum ama alkolü bıraktım diyetten dolayı sigaraya ve nargileye devam ediyorum sizce dıyete bir zararı var mı?

– Bilindiği üzere alkol dukan diyetinde yasak, sadece tat katmak amaçlı kullanılabilir. Sigaranın ve nargilenin diyeti etkileyeceğini düşünmüyorum ama hayatımızı olumsuz etkilediği ve zarar verdiğide ortada öyle değil mi?

 

S: Sabahları dukan rejiminde yulaf kepekli galeta karışımından 2 yemek kaşığı yiyorum, artı bir daha yulaf kepeği sart mı ?

– Günlük hakkını ister krep olarak ister kek olarak kullanabilirsin. Yanlız 2 yemek kaşığı limitini aşmamalısın.

 

S: Dukanda seyirde saf protein günlerinde tolere besinler yenebiliyor mu?

– Seyirde saf protein günlerinde tolere besinler yenebilir. Fakat dikkat etmeniz gereken limitleri aşmanız. Aştığınız taktirde duraklama yaşayabilirsiniz.

 

S: Dukan rejiminde proteine geçtim tavuk kıyması serbest mi? Köfte yapmak için baharat kullanabilir miyim?

– Baharatlar zaten her evrede izinlidir. Ayrıca tavuk kıymasıda serbest.

 

S: Ben yulaf kepeği yiyemiyorum seyir evresindeyim galeta olarak tüketiyorum ve 5+5 uyguluyorum saf protein bitti şimdi protein+sebzedeyim dukan diyetinde. Yulaf kepeğini kek olarak yesem atakta olur mu? Kaç dilim hakkım var?

– Günlük limitini aşmadığın sürece istediğin şekilde yiyebilirsin. Örneğin kek yaparken 4 kaşık kepek kullanırsan dörde böldüğünde dilim başına 1 kaşık düşecektir. Bu durumda sabah galetadan 1 kaşık kullanıp akşamüstü de çayla 1 dilim kek yemen mümkün.

 

S: Ben 29 yaşında, diyete başladığında 90 kilo olan bir kızdım. 5 günlük bir atak evresinden sonra 2 kilo verdim. Dukan’ın sitesinde yaptığım testte 3 kilo vereceğim yazıyordu. Haftasonu geçtikten sonra bir daha tartıldım, 1 kilo daha vermiştim. Bu beni çok sevindirdi, demek ki bu şekilde gidecek kilolar dedim. Malesef böyle olmadı. 2 haftadır diyetin tüm kurallarına uyuyorum, verebildiğim kilo: 1 !!!İlk hafta yarım kilo, ikinci hafta da yarım kilo olmak üzere bir kilo verdim. Sinirimden ağlamak üzereyim. O iğrenç yulaf kepeğini bile her gün yedim. Suyumu içtim. Öğle yemeklerimi yanımda götürdüm. Hatta çok kötü bir kabızlık yaşıyorum. Herşeye rağmen devam ediyorum. Yediğim yoğurt, peynir, içtiğim süt bile light. Sabah 20, akşam 20 olmak üzere günde 40 dakika yürüyüş yapıyorum. Şekeri, hamur işini hayatımdan tamamen kaldırmış olmam bile etki ederdi. İnsan biraz hareketli bir hafta geçirse bile yarım kilo verir. O kadar dikkat ettim, insanlar beni irademden ötürü kutladılar. Sürekli diyet yapan biri de değilim, vücudum bağışıklık kazanmış olsun. İlk etapta vücudum direnç gösterdi belki dedim, sabırla devam ettim ama ikinci hafta da yarım kilo vermek… İnanamıyorum. Moralim çok çok bozuk. Bunun bir açıklaması var mı? Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu diyete büyük umutlatla başlamıştım. Şimdi diyeti bıraksam, yeniden kilo mu alırım? Bu kadar az, dikkatli, yağsız yiyip kilo verememek nasıl olur, aklım almıyor. Metobolizmamı mı bozdum?

– Moral bozacak hiçbirşey yok.Lütfen bırakma peşini. Seyire geçtiğinde zaten duraklama beklenen bir durum kaldı ki sen duraklama yaşamamışsın buna rağmen az da olsa vermişsin. Vücudun seni sınıyor ve dediğin gibi direniyor. tam anlamıyla uyduğunda hızlanacağını göreceksin.

 

S: Dukan seyir evresindeyim 5+5 ligin 7 gununde. Diyeti bozdum ve yemek yedim. Simdi 5 gün atak uygulayacağım. Çok karisti diyet simdi 5 günlük sebzeden sonra, atakta bozdum gene atak yaptim seyir evresinin atagini. En son 1+1 yapsam olur mu?

– Tamamlayınca 1+1 e geçebilirsin. Dukan diyeti eşit sayıda olması gereken kuralları içerir unutmamalısın.

 

S: 22 gündür seyirdeyim ve 5+5 yapıyorum ancak kitaptada yazdığı gibi sıkıldım 1+1 e geçmek istiyorum bu mümkün müdür ve nasıl uygulamam gerek?

– Geçmende hiç bir sakınca yok, ama yaptığın 5+5 bittikten sonra geçmelisin. Saf proteinle bitirdiysen protein+sebzeyle başlamalısın veya tam tersi olmalı.

 

S: Dukan diyeti uyguladığımdan beri dışarıda ve işte olduğum zamanlarda hindi füme yemekten bıktım. Kuru et veya kurutulmuş et cinslerinden hangilerini tavsiye edersiniz? Marketlerde Apikoğlu kurutulmuş et veya Namet dana kaburga gibi bir sürü çeşit var ama hiç birinde yağ yüzdesi yazmıyor.Sizin araştırıp bulduğunuz varmı?

– Kurutulmuş etler genelede yağsız parçalardan seçilir. Öyle olmasa bile görüntüsünden yağlı kısımlar kolaylıkla farkedilir. Genelde dukan yapanlar Erşan markasının kurutulmuş etini tercih ediyorlar. Tuz miktarı yüzünden yerken dikkat etmek gerekiyor dukan yaparken. Çünkü ödem yapasını istemeyiz çünkü. Başka seçenek olarak surimiyi tavsiye edebilirim.

 

S: Diyete başladım ve 1+1 yapıyorum ancak diet yoğurt veya diet peynir yiyemedim sevemedim genelde dışarıdan besleniyorum yani kendime özel yemek yapamıyorum ama dukan diyeti sebze günümde de etli sebze yemeğini dışarıdan da olsa mutlaka yiyerek , ızgara gününde de dışarıdan bir porsiyon ızgaramı yiyerek ve mutlaka 1,5 – 2 kaşık yulaf kepeğinden yapılmış ekmeğimle kahvaltı yaparak 6 ay geçirdim. Bu süreçte çok özel bir kutlamada 1 gün 2 kadeh sarap içtim tek kaçamağım o oldu dukan rejiminde şu anda toplam 20 kg verdim. çok mutluyum. Acaba activianın üstünde yulaf kepeği olan bir yoğurdu var onu yiyebilirmiyiz? Birde activianın meyveli yoğurdunu yiyebilirmiyiz? kabak tatlısı diet şekerle haşlanmış olarak pişirilince yiyebilirmiyiz?

– Activianın o ürününde yulaf ezmesi var, ama ayrıca şeker ve yağda içeriyor. Oyüzden kullanman doğru olmaz. Yoğurt içinde kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum çünkü oda şeker ve yağ içeriyor. Kabak tatlısı uygundur yenebilir.

 

S: Saf protein gününde akşam yemeğinde ızgara balık yaptım yanına yağsız tuzsuz sadece limonlu roka ve maydonoz ve atak dönemine ait yulaf kepeğinden yapılan yağsız ve az tuzlu yarım kase çorbadan içebilir miyiz? Yazdığım akşam menümüz seyir evresinin saf protein gününe aittir.

– Saf protein günlerinde otları salata olacak miktarlarda kullanmamız yasak. Sadece tatlandırma amaçlı toplamda 2 kaşığı geçmeyecek şekilde yemeklere ekleyebilirsiniz. Ama diğer izinli gıdalardan istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Saf protein gününe uygun çorba, ana yemek, soslar, kepekle yapılmış ekmek türleriyle beslenmek doğrudur.

 

S: 91,3 başladım dukan mucize diyetine 6 günde 3kg verdim iyide gidiyor. Yarın seyir dönemine geçiyorum 1+1 yapmaya karar verdim 5+5 sıkıcı olur diye. Fakat yine de danışmak istedim sizce hangisini uygulamalıyım? Birde seyirde sizin dukan diyet tatlı tariflerinden kek veya tatlı yapıp yiyebilirmiyim?

– 1+1 en rahat uygulayabileceğin şeklidir. Tabi nekadar kilo vermek istemenlede alakalı bir durum. 5+5 dukan seyir yöntemlerinde genellikle 10 kilo üzeri vermek isteyenler için ve obezler için bir seçenek. Seyire uygun tatlı ve keklerden yiyebilirsiniz. Dukan yemekleri menüsünden bulunduğunuz evreyi seçip tatlı veya hamurişi menüsüne de tıklayarak tarif seçebilirsiniz.

 

S: Dukan diyetinde ve seyir evresinde yeşil fasulye yiyebilirmiyiz?

– Evet dukan diyeti seyir evresi için uygundur, ama küçük tanelileri seçmelisiniz. Çalı fasulyesi gibi.

 

S: Ben çorbalara oldukça düşkünüm Ve diyetin atak devresindeyim.Tariflerinizde seyir evresi için izin verilen sebzelerden atak evresinde çorba yaparken kullanabiliyor muyum? Mesela pancarı kullanabilir miyim?

– Dukan diyeti atak evresi; saf proteinle beslenmemiz gereken bir evre olduğu için pancar dahil seyir evresinde izinli olan sebzelerin hepsi yasaktır.Atak evresinde sadece tat katma amaçlı sebze konabilir oda miktar olarak çok çok az olmalıdır.

 

S: Dukan rejimi seyir evresinde protein+sebze günlerinde izinli sebzelerden, protein daha fazla olmak kaydiyla diledigimiz kadar tüketebiliyor muyuz? Sebzelerde seyir evresinin protein+sebze günlerinde sinirsiz tüketilebilir mi?

– Dukan diyeti seyir evresinin protein+sebze gününde izinli sebzelerden sınırsız yiyebilirsiniz.

 

S: Goji berry (kurt üzümü) dukan diyetinde evrelere göre kullanımı nasıl olmalıdır?

– Atak evresinde günde 1 yemek kaşığı, seyir evresinde saf protein günlerinde 1, sebze+protein günlerinde ise 2 yemek kaşığı, güçlendirme evresinde de günde 3 yemek kaşığı kadar tüketmeniz gerekiyor dukan diyetinde.

 

S- Dukan diyetinde goji berry içeren tariflerden yapıp yiyebilir miyiz?

– Dukan diyeti tariflerim içerisinde birçok dukan diyeti goji berry tarifleri bulabilir ve yiyebilirsiniz.

 

S: Dukan rejimi yaparken meyve hangi evrede yenir?

-Dukan rejimi yaparken üçüncü evreden itibaren meyve tüketebilirsiniz.

 

S: Dukan diyetinde şekersiz çay, ihlamur, yeşil çaylar sınırsız içilebilir mi ?

– Bitki çaylarında hiç bir sınırlandırma yok dukan diyetinde. O yüzden gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

 

S: Seyir evresinde et ve sebze dışında bir şey yemicek miyiz? Ekmek, meyve suyu, kızartma vs.

– Hayır kesinlikle yasak.

 

S: Bazen ne yazık ki light yoğurt ve süt bulamıyorum. Bulamadığım zamanlarda çok fazla tüketmemek kaydıyla normal hallerini tüketiyorum. Diyeti çok fazla etkiler mi?

– Çok zorunlu olmadıkça yağlı süt ürünlerini tüketmemekte fayda var. Ayran daha iyi bir seçenek olabilir. Çünkü normalleri bile %2 yağlı oluyor.

 

S: Kepeği ne zaman bırakabiliriz?

– Verdiğimiz kiloyu geri almamak için kepeği ömür boyu kullanmamız gerekiyor.

 

S: Tatlandırıcı çok kullanmamızın bir sakıncası olur mu kilo vermemiz açısından?

– Dukan diyetinde tatlandırıcının miktarı bellidir ve bu yüzden kurallara bağlı kalmalısınız. Aksi taktirde bu kilo veriminizi durduracaktır.

 

S: Güçlendirme evresinde iken kuruyemiş yemek yasak mı?

– Kuruyemişleri güçlendirmede günlük 40gr peynir hakkı yerine yiyebilirsiniz. İster 20gr peynir 20gr da kuruyemiş yiyebilirsiniz veya tümünü kuruyemiş olarak tüketebilirsiniz. Kuruyemiş seçimini kavrulmamış olarak tercih etmeniz gerekiyor.

 

S: Ben dukan diyeti yaparken tamari soya sosu kullanabilir miyim?

– Evet, ama çok tuzlu olabilir, bu yüzden idareli kullanmanız gerekir.

 

S: Chia tohumlarına dukan diyetinde izin var mı?

– Evet keten tohumu gibi 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Seyir evresinde ve güçlendirmede 1 yemek kaşığı, korumada ise 2+ kullanılmalıdır. Atak evresinde ise kullanılamaz.

 

S: Dukan diyetinde kepeği istediğim ölçüde veya yerine başka bir kepek kullanabilir miyim?

– Dr. dukan yulaf kepeğini her zaman muhakkak kullanmamız gerektiğini söylüyor, fakat geniş ölçekteki kullanımına ilişkin bir bilgiden bahsetmiyor. Kabızlık sorunu için gerekirse buğday kepeğini ek olarak tüketebileceğinden bahsediyor.

 

S: Dukan diyetinde yağ kullanabilir miyim?

– Hazır zeytinyağı veya herhangi bir kızartma yağı ve türevlerinin kullanımı yasaktır. Bunlar saf yağlardır ve dukan diyetinin amacı yağ alımını minimuma indirmek hatta hiç kullanmamaktır. Çünkü yediğimiz her şeyin içinde vücudun zaten ihtiyacı olduğu kadar yağ miktarı mevcuttur. O yüzden yağ kullanımını yasaklamıştır. Kızartmaların yanmaması açısından izinli gıda olarak saldırı aşamasında 1 tatlı kaşığı, seyir evresinde de 1 yemek kaşığı konulabilir ama peçeteyle çoğunu emdirmek suretiyle. Tavsiye olarak sprey yağı kullanılmalıdır. İki fıs yeterlidir.

 

S: Dukan diyeti humus yiyebilir miyim?

Humus dukan diyeti için çok yağlı bir besindir, yağ ve nohut kullanılarak yapılır. Nohut yüksek karbonhidrat içeren bir yiyecektir. Bu yüzden dukan diyetinde yağ ve nohut yasak olduğu gibi bunlardan yapılan yemeklerden biri olan humusta yasaktır.

 

S: Agave nektarını dukan diyetin de tatlandırıcı olarak kullanabilir miyim?

– Agave nektarına izin verilmiyor dukan diyetinde. Düşük GI olmasına rağmen Dukan diyeti bunu yasaklıyor.

 

S: Yulaf kepeğini nasıl öğütüp un haline getirebilirim ?

– Yulaf kepeğini un benzeri bir madde haline getirmek için; kahve değirmeni kullanabilirsiniz. Ayrıca havan veya Thermomix’in gibi elektrikli karıştırıcı da tercih edebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki bu işlem yulaf kepeğinin bazı özelliklerini etkilemektedir. O yüzden yulaf kepeği ununu çok fazla öğütmeyiniz ve ara ara kullanmaya çalışınız.

 

S: Dukan diyeti yaparken şeker arzularımızı nasıl bastırabiliriz?

Diyet yaparken şeker veya tatlı isteği ile başa çıkmak için çeşitli yollar vardır. Eğer şeker isteğini aşabilmek için önerilerden birini deneyebilirsiniz. Şekersiz sakız çiğneyebilir, bir kaç adet goji meyvesi veya şekersiz jöle yiyebilirsiniz. Seyir evresinin protein+sebze gününde havuç veya domates, protein gününde ise haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Çok sık olmamakla birlikte düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı kremalı çikolatalı süt içebilirsiniz veya yulaf kepekli muffin yiyebilirsiniz. Ayrıca çok aç kalmamaya özen gösterip her 3 ila 5 saatte bir şeyler yemelisiniz. Bunlar kan şekeri seviyenizi sabitlemek için faydalı olacaktır.

 

S: Dukan diyeti yaparken zeytin yiyebilir miyim?

– Zeytinler dukan diyetinde çok yağlı kabul edildiğinden yenilmemesi öneriliyor. Fakat günlük hakkımız olan seyir evresinden itibaren kullanabildiğimiz 1 yemek kaşığı zeytinyağı yerine 7 adet az tuzlu zeytin yiyebilirsiniz.

 

S: Dukan diyetinde günlük su alımı ne kadar olmalıdır?

– Günlük ideal su miktarı diyet yapılsın veya yapılmasın 2 litredir. Eğer spor veya egzersiz yapıyorsanız su miktarınızın 2 litreyi geçmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü vücut spor yaparken veya çok sıcak havada kendisi suyu arzulayacaktır. Ama su içmeyi unutanlarımız ve alışkanlığı olmayanlarımız açısından mutlaka günde 2 litre su içmelerini öneririz.

 

S: Dukan diyeti badem sütüne izin verir mi?

– Evet. Ama dukan diyeti şekersiz ve yağ değeri en fazla 3 olan badem sütüne izin verir.

 

S: Dukan diyetinde badem yiyebilir miyim veya fındık?

– Dukan diyeti badem ve fındığı yasaklıyor. Badem yiyemezsiniz. Çünkü içerisinde %50 yağ var.

 

S: Ben dukan diyetinde Hoisin sosu kullanabilir miyim?

– Baharatlı ve tatlı olan Hoisin Sos, özenle seçilmiş baharatlardan ve soya fasulyesinden yapılmıştır. Fakat hoisin sosuna dukan diyetinde izin verilmez, çünkü yüksek şeker içeriği mevcuttur. Uygun olan Asya tarzı yemekler için soya sosunu az miktarda kullanmanızdır.

 

S: jambona dukan diyetinde izin verilir mi?

– Evet, jambon yiyebilirsiniz. Öncelikle jambonun mümkün olduğunca yalın olduğundan emin olunuz ve en fazla % 5 yağ kuralı unutmayınız. Şeker içeriğini kontrol ediniz, bazı ek maddeler ile geliştirilmiş olabilir. Şekerin mümkün olduğunca düşük olduğundan emin olunuz. Genellikle ince dilim kesilmiş jambon dukan diyeti için bir fikir oluşturabilir. Ayrıca hindi veya tavuk jambon dilimleri gibi. Diğer jambon türlerini de kurallara bağlı kalarak deneyebilirsiniz.

 

S- Dukan diyeti yaparken mate çayı tüketebilir miyim?

– Evet dukan diyeti esnasında mate çayı tüketebilirsiniz. Vücutta yağ depolanmasını bloke etme özelliğine sahip olanduğundan mate çayı dukan diyeti yaparken daha fazla kilo vermemizi sağlayacaktır. Mate çayı aynı zamanda, olan yağ hücrelerinin enerjiye dönüşmesini sağlar, böylece dukan diyeti sırasında kilo verilirken kişi kendini halsiz hissetmez.

 

S- Dukan diyeti yaparken mate çayı içiyorum. Mate çayı içmenin bir zararı var mı?

– Mate çayının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat ister diyet yapın ister yapmayın; belirtilen ölçüden fazla tüketilmesi sindirim sistemini bozabilir. Hamile ve emziren bayanların mate çayı tüketmesi önerilmez. Hele ki dukan diyeti yapması kesinlikle önerilmez.

 

S- Mate çayı içmek zayıflatır mı?

Dukan diyeti yapmasanız dahi gün içinde tok karnına 3 bardak tükettiğiniz sürece bir ay kadar sürede 5 kilo verebilirsiniz. Mate çayı, bitkisel zayıflatıcı çaylar içinde en hızlı etki eden ve sonuçlarını hemen görebileceğiniz bir şifa kaynağıdır. Bir bardak mate çayı 20 kaloriye sahiptir. Tavsiye olarak dukan diyeti yaparken de mutlaka tüketmelisiniz.

 

S- Dukan yaparken mate çayı içebilir miyim?

– Dukan yaparken mate çayı içebilirsin.

 

S- Sert tofu nasıl elde edebilirim?

– Fırında en düşük sıcaklıkta 1 saat bekletebilirsiniz

– Kağıt peçeteye sarılı bir biçim de güneşte 2-3saat bekletebilirsiniz

– İçi tuz dolu olan bir kaba, üzeri tuz ile kaplanacak şekilde 5-6 saat bekletebilirsiniz

– Yumurta sarası ile tofu kıvamını vermeden önce fasülye püresini yoğurup tofu kıvamını ve şeklini verince 3-4 saat oda sıcaklığında dinlendirerek sertlik kıvamını verebilirsin.

 

S- Dukan diyetinde bal tüketilebilir miyim?

– Diyet süresince bal tüketimine izin verilmemektedir çünkü bal şekerden yapılmaktadır. Bunun yerine tatlandırıcıyı deneyebilirsiniz.

 

S- Atak evresinde şekersiz jöle tüketilebilir mi?

– Evet, şekersiz jöle tüketilebilir. Sadece etiketine bakmayı ihmal etmeyiniz. Kesinlikle şeker ya da früktoz (meyve suyu) içermemelidir. Tabi ki yağ da içermemelidir.

 

S- Dukan diyetinde ara öğün miktarı nedir?

– Diyet esnasında izin verilen yiyecek listesinden istediğiniz kadar gıda tüketebilirsiniz. Eğer açlık hissediyorsanız öğünler arasında atıştırma yapabilirsiniz. Dukan diyetinde belirli bir öğün aralığı yoktur. Önemli olan nokta ana öğünlerinize sadık kalmanız ve vücudunuzun sesine kulak vermenizdir.

 

S- Dukan diyetinde ne tür tatlandırıcılar kullanabilirim?

– Aspartam, Stevya, Splenda (Sukraloz), sakarin (Sweet’NLow) veya Takita kullanabilirsiniz.

 

S- Dukan diyetinde ne kadar tatlandırıcıya izin veriliyor?

– Günlük 8 dozdan fazlasını almamalısınız.

 

S- Atak evresine ne kadar devam etmeliyim?

– Atak evresi, mevcut ağırlık ve diyet başarınıza bağlı olarak genellikle 2 ila 10 gün sürmektedir. Kişiye özel olarak kullanılan “gerçek ağırlık hesaplayıcısı” kullanarak daha doğru tahminlere ulaşabilirsiniz.

 

S- Diyet süresinde her gün kilomu ölçmeli miyim?

– Diyetin ilk aşamasından itibaren günlük olarak kilo ölçümünüzü yapabilirsiniz. Bazıları bunun dikkat dağıtıcı olduğunu düşünürler. Diyet programının kendisine odaklanmayı unutmayın ve tartıya çıkarken tedirgin olmayınız.

 

S- Diyet esnasında susam tohumu kullanabilir miyim?

– Susam tohumu, güçlendirme evresine kadar yasaktır. Yemeklerinize tat katmak istiyorsanız, baharat, bitki yada keten tohumu ilave edebilirsiniz (günlük bir çay kaşığı).

 

S- Kızartma için zeytinyağı kullanabilir miyim?

– Dukan diyetini uygularken yemeklerinizi yağsız tüketmeniz gerekir. Yağ püskürtmesi kullanabilirsiniz (her sprey için 1 kal- 2-3 sprey kullanın) ya da kızartma tavasında birkaç damla yağ sürün ve sonrasında havlu kâğıt kullanarak tavanın yüzeyindeki yağı alın.

 

S- Dukan diyeti atak evresinde meyve suyu tüketebilir miyim?

– Üzgünüz, meyve suyu tüketemezsiniz. Şeker ve früktoz ilavesi olmayan tatlandırılmış içecekle idare etmek durumundasınız.

 

S- Dukan diyetinde yemekleri pişirirken alkol (şeri) kullanabilir miyim?

– Evet, yemeklerinizi pişirirken alkol kullanabilirsiniz – düşük kalorili soslar hazırlamak için şüphesiz en tercih edilen yoldur; çünkü, pişirme esnasında bu alkolün büyük bir bölümü buharlaşır, yemeğinize ilave etmek için 3 yemek kaşığına kadar alkol ilavesi yapabilirsiniz.

 

S- Dukan diyetinde köri soslu makarnalar tüketilebilir mi?

– Şeker ilavesi olmadan köri soslu makarna tüketimine izin verilmektedir. Tatlı çeşnili baharatlardan ziyade saf baharat kullanınız. Özellikle sabitleme evresinde, kurallar biraz daha esnediğinde bu baharatlardan daha fazla kullanabilirsiniz. Bir makarnadan ziyade sadece köri sosu kullanmanızın daha faydalı olacağını unutmayın.

 

S- Dukan diyetinde badem tüketebilir miyim?

– Hayır, badem yüzde elli yağ içerir. Diğer kuru yemişler gibi, diyette badem tüketimine izin verilmez.

 

S- Dukan diyeti yaparken vitamin alabilir miyim?

– Evet, günlük olarak multivitamin ya da diğer takviyeler almamanız için hiçbir neden yoktur özellikle bunlara ihtiyaç duyarken.

 

S- Seyir evresinde her gün soğan yiyebilir miyim?

– Dukan diyetinde birinci günden itibaren soğan yiyebilirsiniz. Yemeklerinize biraz tat katmak ve baharat ilavesi yapmak için soğan gerçekten iyi bir seçenektir. Diyet süresince, soğan günlük olarak ihtiyaç duyacağınız birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır.

 

S- Dukan diyetinde tuz tüketebilir miyim?

– Bu sorunun cevabı evet, Dukan diyetinde tuz kullanabilirsiniz. Ancak tuz, sınırsız kullanabileceğiniz bir katkı maddesi kesinlikle değildir. Dr. Dukan, sağlıklı bir diyetin az miktarda tuz kullanımı ile başarılı sonuca ulaşacağını savunmaktadır çünkü tuz vücudunuzda suyun tutulmasına neden olur ve mide asidini yükselttiği için iştahınızı artırır. Masada baharat ve lezzetlendirici olarak tuzun kullanımı, doktor tarafından her zaman gereksiz olarak düşünülmektedir ancak yemekleri pişirirken tuz kullanımına izin verilmektedir.

 

S- Dukan diyetinde yumurtalar nasıl hazırlanmalıdır?

– Dukan diyetini uygularken yumurtaları farklı şekilde hazırlayabilirsiniz. Yumurtayı aşağıdaki şekilde hazırlayarak tüketebilirsiniz: omlet, kızartılmış, kaynatılmış, çırpılmış, pişirilmiş vs. Farklı tarifler deneyebilirsiniz ve kendi usullerinize göre yumurta pişirme kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Sadece, tereyağı ya da sıvı yağ kullanmaktan kaçının yeter.

 

S- Dukan diyetinde konserve somon tüketebilir miyim?

– Evet, tüm beyaz ve yağlı balıklar, taze veya konserve balıklar (yağın içinde olmamak kaydı ile) tüketebilirsiniz. Limon dilimleri ya da soya sosu kullanarak somon balığınızı tatlandırabilirsiniz.

 

S- Günlük birkaç ölçek yulaf kepeği kullanabilir miyim?

– Evet, kurallara bağlı kalmak koşulu ile günlük tüketime izin verilmektedir. Ancak, günlük limiti aşmamanız burada önem arz etmektedir.

 

S- Kilo kaybım yavaş olursa ne olacak?

– Bu evreye bağlıdır. Atak evresinde: birkaç gün sonrasında kilo kaybınız durmuş ise, bu evrede daha fazla kalmanız gerekirken seyir evresine geçin. Vücudunuz size gereken sinyali göndermiş demektir. Seyir evresi: Seyir evresinde kilo kaybınız sabitlenmiş ise, bir ya da iki gün daha evreye devam edin- Kendiliğinden düzene girecektir. Doğru bir şekilde yiyip içtiğinizden emin olun, belki de kendinizi çok fazla sınırlıyor olabilirsiniz. Yeni bir gıda uygulamasına başladınız mı? (buna izin verilebilir ancak vücudunuz bunu iyi bir şekilde tolere edemez). Sebze günlerinde bile protein aldığınızdan emin olun! 1/1 uygularken 3/3 uygulamayı deneyerek ritminizi biraz değiştirin- bu işe yarayacaktır. Belkide çok fazla tolere edilebilen ürün tüketiyorsunuz. Bu nedenle bunlara tolare edilebilir besin diyoruz.

 

S- Dukan diyetinde mısır tüketebilir miyim?

– Dukan diyeti yaparken mısır tüketemezsiniz.

 

S- Dukan diyetinde erişte/noodle tüketebilir miyim?

– Evet, tüketebilirsiniz ama diyetin üçüncü aşamasında böylece yemeklerinizi taçlandırabilirsiniz.

 

S- Dukan diyetinde badem sütü kullanılır mı?

– Evet, kullanılabilir ancak şeker ilavesi yapılmamalıdır ve 3 gms’den daha az yağ içermelidir.

 

S- Kaç tane yumurta yiyebilirim?

– Yumurta, sınırsız gıdalar listesinde yer almaktadır ancak, kolestrol probleminiz varsa, yumurta sayısını sınırlandırmanız gerekir ve bu konuda doktorunuza danışmanız önem arz eder. Sadece protein içerdikleri için yumurtanın beyazı daha faydalıdır.

 

S- Yulaf kepeği yerine pirinç kepeği kullanabilir miyim?

– Maalesef, Dukan diyetinde özellikle yulaf kepeği kullanmanız gerekir. Pirinç kepeğinin sağlığa önemli ölçüde faydası olmasına rağmen, yulaf kepeği ile aynı özelliklere sahip değildir.

 

S- Keten tohumu tüketebilir miyim?

– Evet, Dr. Dukan, günde bir çay kaşığı keten tohumu tüketimine izin vermektedir.

 

S- Dukan diyetinde meyve yiyebilir miyim?

– Hayır. Meyve, güçlendirme evresine kadar menü dışında bırakılmıştır. Meyve yüksek oranda şeker içerir ve diyetinize meyve ilave etmeden önce dikkatinizi sebzelere vermeniz çok daha faydalıdır. Bir istisna vardır: kurt üzümü, az miktarda tüketebilirsiniz.

 

S- Atak evresinde soğan serbest mi?

– Atak evresinde sadece tat verme amaçlı soğan kullanabilirsiniz (az miktarda), günde bir soğana denk gelecek şekilde degil

 

S- Meyveli yoğurt tüketebilir miyim?

– Yağsız meyveli yoğurt tüketebilirsiniz, ancak günde en çok iki kutu yenebilir. Sade ve aromalı -hindistancevizli,vanilyalı ya da limonlu- olanların ise hepsine izin vardır.

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.