İştah Kesen Yiyecekler

İştah Kesen Yiyecekler

İştah kesen yiyecekler diyet yapanlarımız için hayat kurtarıcı oluyor. Sağlıklı bir diyet ve verilen kiloların kalıcı olması için kendinizi açlığa mahkum etmeniz gerekmiyor.

Her gün mutlaka almamız gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratlat var. Doğru kaynaklardan alınması da uzun süreli ve kalıcı kilo vermenize yardımcı olur. Yapacağınız diyeti belirledikten sonra ister dukan diyeti ister başka bir diyet olsun iştah kesen yiyecekler diyete bağlı kalabilmemiz açısından bize destek olabilir. Dukan diyeti  yaparken; kurallara bağlı kalırsak hem sağlıklı beslenmiş hemde zayıflamış oluruz.

 

Neden çok iştahlısınız?

Açlık hissinin ve iştahın sebebi sadece doyamamak değil elbette. Troit bezlerinin düzensiz çalışması ve duyarsızlaşmış bir karaciğer de iştah fazlalığına sebep olabilir.

Bu konuda Dr. Ender Saraç, uyarıda bulunuyor ve, “Çok iştahlı biriyseniz her 2,5-3 saatte bir açlık krizi, hamurlu tatlı veya et krizi tutuyorsa mutlaka bir hekime başvurunuz. Demir, depo demir, kan sayımı, demir bağlama kapasitesi, troit fonksiyon testleri ve kan şekeri tahlilleri yaptırın. Çünkü gizli şeker ve insülin sorunları, demir eksikliği, tiroit hastalıkları gibi durumlar iştah değişikliklerine yol açabiliyor.

Söz konusu sorunlardan herhangi birisini taşımayan sağlıklı bir kişi bile; sürekli şekerli veya hamurlu gıdalar yese de aynı krize girebilir. Çünkü bu gıdalar çok insülin salgılatacağı için her 2,5-3 saatte bir iştah arzusu yaşanacaktır.

Bayanların özel günlerinde yaşadığı açlık krizleri için bu dönemde gece alacağı; çuha çiçeği bitkisi hapı, magnezyum tabletleri ve krom haplarının yararlı olabileceği bilgiside bazı yazılarda mevcut. Sağlıklı kilo kontrolüne sahip olmak isteyenler ise içinde kan şekerini de dengeleyen ve metabolizmayı canlandıran tere tohumu, yeşil çay ve zencefille kilo verilebilir.

Kilo vermek istiyor ama iştahınız bir türlü size izin vermiyorsa işte iştah kesen bu besinleri tüketmeniz gerekiyor. Şimdi size istediğiniz kadar yiyin dediğimiz ve sizi tok tutacak iştah kesen yiyecekler listesini paylaşıyorum.

 

Dukan Diyeti İştah Kesen Yiyecekler

Yeşil çay

Donmuş yoğurt

Yumurta

Maydanoz

Kırmızı biber

Karnıbahar

Yağsız et

Tarçın

Ihlamur

Maden suyu

Brokoli

Yeşil salata

Sirke

Salatalık

Tarçınlı Süt

 

İştah Azaltan Besinler

Elma: İştahı bastırmasındaki etkisi lif ve “pektin” adındaki madde bakımından zengin olmasından kaynaklanıyor. Besin lifi ve pektin içeren elma öğünler arasında tüketildiğinde tokluk hissini uzatıyor ve diğer öğüne kadar midenin kazınmasını önlüyor. Elma ayrıca kandaki glikozu düzenlediği için fiziksel aktiviteler sırasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir. Fakat dukan diyeti yapanların kuralları gereği bağzı evrelerinde meyve yemesi önerilmiyor.

 

Salatalar: Yerli ve yabancı diyet uzmanlarının hazırladığı diyet listelerinde, özellikle yeşil yapraklı sebzelere ne kadar çok yer verildiğini fark etmişsinizdir. Yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda besin lifi içerir ve çok az kalori alarak uzun süre tok kalmanızı sağlar.

 

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğundan uzun süren tokluk hissi sağlar ve iştahınızı keser. Glisemik endeksi oldukça düşüktür ancak besin değeri düşük değildir. Mideniz kazındığında bir kase yulaf ezmesi yemek diğer öğüne kadar sizi tok tutacaktır. Dukan diyeti yapanlarınız için diyet kurallarını okumadan bu besini tüketmesini önermiyorum.

 

Yeşil Çay: Çok acıkırsanız ve bir sonraki öğüne kadar epey zaman varsa bir bardak yeşil çay içerek iştahınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonların salınımını baskılayarak tokluk hissi sağlar.

 

Acı Biber: Acı biberin iştahı bastırma üzerinde direk bir etkisi yoktur ancak acı biberli yiyecekler, yemek sırasında daha az yemenizi ve daha çok su içmenizi sağlayabilir. Böylece masadan daha az kalori alarak ve su nedeniyle tok hissederek kalkabilirsiniz.

 

Protein: Dukan diyetinin ikinci adı sayılır protein. Çünkü dukan diyeti protein ağırlıklıdır. Protein, karbonhidratın vücut tarafından işlenmesini yavaşlatarak tokluk hissini uzatır. Balık, deniz ürünleri, tavuk ve yumurta gibi iyi protein kaynakları besinler iştan kesen yiyecekler kategorisindedir.

 

Yağ: Diyet sırasında yağ tüketimi belirli bir miktar kullanılması ve ölçüyü aşmadan tadımlık kullanılması gereken bir maddedir. Yağ vücut için gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yağın hangi kaynaklardan alınacağıdır. Öğünler arasında hem sizi tok tutacak hem de sağlıklı bir yağ kaynağı olarak bir avuç fındık, ceviz, 4-5 zeytin, ay çekirdeği yiyebilirsiniz. Fakat dukan diyetinde yasaklı olan şeylerin yenmesi uygun değildir. Bu yüzden fındık, ceviz gibi yiyecekleri yiyemezsiniz. İçinde yağ barındıran birçok besin bulunuyor ve bu besinler insan vucudunun yağını karşılıyor.

 

İştah Kesen Diğer Öneriler

Sık Öğünler Yemek: Yemekleri küçük öğünler şeklinde sık sık yemeniz, yemek aralarında yaşanan iştah artmasını engelleyecektir. 3 ana öğünü 6 yarım öğüne bölerek yiyebilirsiniz. Bu öğünlerde yağlı atıştırmalıklar yerine iştah kesen yiyecekler, örneğin salata gibi hem sağlıklı hem de düşük kalorili gıdaları tüketmek kalori alımını kontrol altında tutmanızı sağlayacaktır.

 

Uyku: Uykunuzu tam olarak almazsanız gün içinde enerjinizin azaldığı anlarda iştahınız artabilir. Uyku kalorilerden bağımsız olarak enerji alabileceğiniz diğer bir kaynak olduğundan her gün önerilen kadar uyuyun.

 

Su: Vücudun susuz kalması genellikle açlık hissi ile karıştırılır. Sadece su içerek iştahınızı bastırabilecekken kendinizi yemek yemek zorunda hissedebilirsiniz. Bir şeyler atıştırmaya başlamadan önce büyük bir bardak su içip 20 dakika geçmesini bekleyin. Eğer açlık hissi susuzluk yüzünden oluştuysa bu süre zarfında iştahınız azalacaktır.

 

İştahı azaltmaya yardımcı gıdalar

Yanlız dukan diyeti yapanların bazı besnleri yemesi yasaktır. Detaylar için dukan diyeti kurallarına göz atınız.

  • Yiyeceklerden ayva ayrıca yeşil lifli yapraklı sebzeler (maydanoz, ıspanak, madımak, karalahana da) iştah kesen yiyeceklerdir.
  • Yeterince protein almak da genelde bir tokluk hissi sağlar. Eğer yeterince protein almazsanız sürekli bir açlık halinde olursunuz. Şişmanlatmayan en iyi az yağlı protein kaynakları yumurta beyazı, derisiz tavuk, balık az yağlı yoğurt peynir ve süttür. Kırmızı et ise tersine hem daha ağırdır hem de iştah açıcı etkisi vardır.
  • Ayrıca sarı leblebi mide asidini alır ve tokluk hissi sağlar.
  • Tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, haşlanmış tam buğday, yeşil mercimek, sarı mercimek, barbunya fasulyesi gibi şekerli olmayan tahıl ve bakliyatlar da hem tokluk hissi sağlayıp hem de iştahı keser.

 

İştah azaltıcı buzlu çay tarifi için tıklayınız.

 

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.