Kalorileri Yakmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kalorileri Yakmak İçin neler Yapılmalı?

Kalorileri yakmak,dukan diyetinde kalorileri yakmak,Kalori, Kalorileri yakmak için gereken egzersizler,Kalori nedir?

Kalori, neredeyse tüm gıdalarda bulunan ve vücut fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken enerjidir. Kalorileri yakmak demek; spor yapmak, kalori yakan besinleri tüketmek, karbonhidrattan uzak durmak demektir.

İngiltere Kraliyet Kamu Sağlığı Kurumu (RSPH), yiyecek ve içecek paketlerinin üzerinde, alınan kalorilerin yakılması için yapılması gereken egzersizlerin de yazması gerektiğini savundu.Kurum, insanların günlük tükettikleri gıdayla alınan kalorinin yakılması için gereken zamanı hafife aldıklarını ifade ediyor.

Diyet alınan kalori miktarını azalmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri. Her gün aldığınız kaloriyi yaktığınız kalorinin altında tutarsanız kilo vermeye başlayabilirsiniz. Ama dukan diyeti yapanların kalori hesabıyla yakından uzaktan ilgisi yok. Çünkü dukan diyeti kendi başına kuralları kapsayan bir diyettir. Kalori yakmak için öncelikle yediğimiz besinin değerine ve bu değeri yok edebilecek aktivitenin kalori eritme değerine bakıp, ona göre ne yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Örneğin, çikolata aromalı sütlü kahvenin kalorisi 260, bu kalorileri yakmak için 53 dakika yürümek gerekiyor. Yaban mersinli bir kekteki kaloriler de 48 dakikalık yürüyüşle yakılıyor.

 

 

Kalorileri Eritmek İçin Ne Kadar Egzersiz Yapılmalı?

Düzenli egzersiz sadece vücudun şekil almasını ve kilo vermeyi kolaylaştırmaz aynı zamanda kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır. Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken nokta seçilen egzersiz programının genel sağlığınıza uygun olmasıdır.

RSPH’nin araştırmasına göre obezitenin başlıca nedeni yakılan kaloriden fazlasının tüketilmesi. Araştırma, sık egzersiz yapanların da daha kolay kilo verdiğini ortaya koydu. Paketlerde yer alacak egzersiz sembollerinin, tüketicileri daha çok egzersiz yapmaya teşvik edeceğini belirtiyor. Tüketiciler ayrıca, bir ürünü satın almadan önce yalnızca altı saniye paketine bakıyor. Bu nedenle, paketlerin üzerindeki bilgilerin daha anlaşılır ve kalori bilgilerinin de daha net bir şekilde ifade edilmesi gerekiyor.

Egzersiz: Yakılan kaloriyi arttırarak gıdalar yoluyla aldığınız kaloriden fazla olmasını sağlamak kilo vermek için bir diğer yöntem. Normal olarak tükettiğiniz gıdaları yemeye devam edebilirsiniz ancak kilo vermek için egzersizlerinizin süresini uzatmalı ya da daha çok efor sarf ettiğiniz bir egzersiz programına geçmelisiniz.

Kategoriler: Genel Sağlık Spor

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.