Scotch Yumurtası ve Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Scotch Yumurtası


İskoç Viskisi ( Skotch), İskoç Viskisi Nedir?

İskoç viskisi (Skotch), malt arpadan üretilen bir viski çeşididir. Scotch viski farklı çeşitleri de bulunan İskoçya ile özdeşleşmiş bir viski türüdür. İskoçya’da sadece tanımını ve üretim şeklini belirleyen kanunlar çerçevesinde yasal olarak üretilebilirler.

 

İskoç Viskisi Tarihi ( Skotch)

Scotch viskisinin hangi tarihten itibaren üretilmeye başlandığı ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, İskoçya’da damıtma işleminin yapıldığını belgeleyen bulunmuş ilk kayıtlı döküman, 1494 yılına aittir.

16. ve 17. yüzyılla birlikte damıtma sürecinde önemli gelişmeler sağlanmıştır.

17. yüzyıl sonlarına doğru viskinin İskoçya’daki popülerliği gittikçe artmış, 1713 yılında İskoç parlamentosu viskiye ilk kez özel vergi uygulamaya başlamıştır. Giderek artan vergiler sonunda viski üretiminin yasal olmayan şekillerde ve yer altı mahsenlerinde üretilmesine yol açmıştır. Kısa süre içerisinde yasal olmayan viski üretimi olağan duruma gelmiştir. 1777 yılında İskoçya genelinde yalnızca 8 yasal üretici varken yaklaşık 400 kayıtsız üretici bulunmaktaydı. 1820’lere gelindiğinde yıllık 14.000 kaçak damıtma ünitesinin yakalanmasına rağmen, tüketilen viskinin yarısı yine kaçak üreticilerden gelmekteydi. 1823 yılında yapılan vergi reformuyla yasal viski üretimi teşvik edilir duruma gelmiştir ve İskoçya’da modern viski üretiminin de ayrıca başlangıcı olmuştur. Daha sonrasında İskoç viski endüstrisi, teknolojik gelişmelerin de yardımıyla büyümüş ve 1880 yılında Fransa’da meydana gelen salgın neticesinde en az 2 yıllık Fransız şarap ve brandy stoğunun yok olması sonucu oluşan durumu değerlendirip dünya pazarına açılıp başarılı olmuştur.

 

Scotch Çeşitleri

Blended

Blended Scotch viskisi, 40-50 çeşit yerde damıtılmış farklı tahılların karışımından yapılan Scotch’dur. Bazı markalar sadece birkaç ürünü karıştırırken, diğer bazı bilinen markalar yaklaşık 40 çeşit Scotch’u karıştırıp Blended Scotch üretmektedirler.

 

Single Grain

Single Grain Scotch tek bir damıtma yerinde arpa ve mısır ya da buğday ve arpadan yapılmaktadır. Bu çeşit Scotch viski üreticisi oldukça azdır ve Single Grain bulunması zor bir Scotch türüdür.

Diğer çeşitleri; Single Malt Scotch, Single Cask Malt ve Pure Malt dır. Ayrıca yapıldıkları yerlere göre de sınıflandırılmaktadırlar.Bunlar;

  • Lowland: Lowland viskileri daha hafiftir, genel olarak daha kuru bir tat bırakırlar.
  • Highland: Diğerlerine göre biraz daha hafif olarak nitelendirilirler. Highland Scotchları da doğu, batı, kuzey ve güney Highland skotchları olmak üzere 4’e ayrılırlar.
  • Diğer çeşitleri: Islay, Speyside, ve Campbeltown Scotch viskileridir.

 

Yukarıdaki kaynak vikipediden alıntıdır.

 

Scotch Yumurtası, Scotch Egg

Bir iskoç yumurtası, yumurtanın sizin arzunuza göre çevresini saran et, kıyma, sosis, sucuk, pastırma ve akabinde bulandığı yumurta akı ile son olarak ekmek kırıntısına bulanarak sonlandırılan fırında veya yağda kızartılan bir yiyecektir scotch yumurtası.

Süslü restornalarda geleneksel scotch yumurtası için birçok versiyonu vardır. Hatta bunlarda bıldırcın yumurtaları kullanılırdı. Yumurta kıvamını nasıl seviyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Az pişmiş, çok pişmiş, rafadan gibi. Dukan scotch yumurta tariflerini mutlaka deneyiniz.

Scotch yumurtası birleşik krallıkta paketlemiş olarak bulabilirsiniz. Süpermarketlerde, otoyollarda ve köşe marketlerinde rastlayabilirsiniz. “tuzlu yumurta”, “piknik yumurta”, “parti yumurta”, “çerez yumurta”, “yumurta sokması” ya da benzeri olarak satılan bir çok scotch yumurtası bulabilirsiniz.

Dukan diyeti yapanlarınız için yumurta oldukça önemlidir. Ama sürekli yumurta yemek canınızı sıkabilir ve diyeti bırakabilirsiniz. Dukan diyeti yaparken dukan scotch yumurtası tarifini deneyin ki diyetinize değişik bir lezzet katın. Tarifler içerisinden dukan dana etli scotch yumurta tarifini deneyebilirsiniz.

Bazen bıdırcın yumurtası, doğranmış pastırma veya mayonez bile içerebilir. Dış katmanını istediğiniz malzemeleri uygulayarak yapabilirsiniz aslında. Ben bu isme dukan süpriz yumurta tarifi diyorum:)

Scotch yumurtası ABD ingiliz tarzi diye tabir edilen bir şekilde sunuluyor. İngiliz tarzında daldırma sosu, sıcak sos hatta sıcak hardal ile sunuluyor. Scotch yumurta Teksas Maryland en Rönesans Festivallerinde mevcuttur ayrıca.

Hollanda ve Belçika’da bu yumurtaya eierbal (“eggball”), Scotch yumurta da (“küçük kuş yuvası”) vogelnestje denebilir. Birkaç yerel farklılıklar vardır sadece. ilk olan Worcester Yumurta, turşu olarak Worcestershire sosu ve daha sonra yerel bir karışıma bürünmüş sosis et ve beyaz pudingle yapılıp servis edilirdi. Hollanda da benzer bir aperatiftir eierbal çoğunlukla ülkenin kuzey ve doğu bölgelerinde, sıcak servis edilir..

 

Dukan diyeti yapanlar worcestershire sosunu kullanmasınlar. Bu sos içinde şeker barındırdığından kullanılmamaktadır. Fakat bazı ülkelerde dukan diyeti yapanlar kişi başı olarak 1 çay kaşığı worcestershire sosunu kullanıyorlar. Kısacası karar sizin.

 

Dukan Diyeti Scotch Yumurta Tarifleri İçin Sayfaları Ziyaret Ediniz

 

Dukan bıldırcın yumurtalı scotch tarifi

Dukan dana etli scotch yumurta tarifi

Dukan kıymalı scotch yumurta tarifi

Dukan hindili scotch yumurta tarifi

Dukan tavuk yumurtalı scotch tarifi

Dukan scotch kuzu kebabı fas usulü tarifi

 

Sitemde Yayınladığım  Tarifleri Çalıp Yayınlamayınız Başka Kaynak Bulunuz.

Kategoriler: Genel Sağlık

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.