Dereotlu Kremalı Tavuk

Hazırlama süresi
20 dakika
Pişirme süresi
10 dakika
Zorluk
Kolay
Servis Miktarı
1 kişilik
Evre
Atak, Güçlendirme, Koruma, Seyir
Öğün
Akşam, Öğle
Yayınlayan
Yayınlanma tarihi
250 Gram
Tavuk (Göğüs)
Yarım Bardak
Süt (Light)
1 Tatlı Kaşığı
Mısır Nişastası
1 Yemek Kaşığı
Dereotu (Taze)
1 Adet
Sarımsak Tozu
1 Adet
Soğan Tozu
2 Tutam
Karabiber
2 Tutam
Nane
Dereotlu Kremalı Tavuk

Yemeğimiz olan dereotlu kremalı tavuk tarifimizi deneyenler bilirler ki en pratik dukan diyet yemeğidir. Tadı lezzetli ve hafiftir. Dilerseniz diyet tavuk tarifini shirataki rice yani shirataki pirinçle sunum yapabilirsiniz.

Tavsiye olarak shiratakinin lezzetli ve farklı bir diyet yemeği tarifi olan kremalı tavuk ve shirataki için linki tıklayınız.

Nişasta, dukan diyetinde 1 tatlı kaşığı veya bazı evrelerce yasak olan bir malzemedir. Bitkilerde nişasta; meyve, tohum, kök gövdesi ve yumru köklerde bulunur. Nişasta buğday, pirinç, patates ve mısırdır aslında ve dukan diyet yemeği tarifleri için uygun diğildir. Ekmek nişasta kaynağıdır ve buğdaydan hazırlanarak sofralarımıza gelir. Diyet yaptığımız sürede biz bu ekmektende tüketemeyiz, çünkü dukan diyet ekmek tarifleriyle ve dukan krep tarifleriyle kendimize daha sağlıklı ekmekler yapabiliriz. Bu yüzden tercihimiz dukan ekmeği tarifi olmalıdır. Yemeklik baklagiller de bakla, mercimek,bezelye ve nohut gibi nişasta bakımından zengindirler. Biz bu baklagilleride yiyemiyoruz rejimimiz bunlarıda yasaklıyor maalesef.

Dünyada çok tercih edilen nişasta kaynakları; arrakaça, karabuğday,muz, arpa, manyok, konjak, kudzu, oka, sago, kocadarı sorgum olarakta biliniz, taro, tatlı patates ve hint yerelmasıdır. Konjak bizim shirataki piriç ve shirataki makarnalarımızda vardır ve sınırsı tüketim hakkı veriyor dukan diyeti.

İşlenmiş gıdalarda nişasta sıkça kullanılan bir maddedir. Nişasta önceden pişirilir pudding tipi gıdalara koyulaştırıcı olarak katılır. Örnek verecek olursak agar, pektin, jelatin ve carrageenan da aynı amaçla ve dukan diyet talıları veya yemek sosları için kullanabilir. Hatta aklınıza gelen dukan diyet tariflerini oluşturuken; pastada, tatlıda, hamur işinde ve soslarda kullanabilirsiniz.

Tarifimizdeki kremaya bu linkten de ulaşabilirsiniz. 

Jelatinnin helal olanı mevcuttur. Dukan diyet tatlısı tarifleri için en iyi toz jelatindir. Toz jelatini baharatçılarda veya aktarlarda bulabilir gönül rahatlığıyla rejim tatlıları yapabilirsiniz.

Tatlı, jelatin tozlu bir yolculuk için tıklayınız.

  1. Dereotunu küçük parçalar halinde kıyınız
  2. Tavukları ince şeritler halinde doğrayınız
  3. Tavukları bir tavada kızarana kadar pişiriniz
  4. Krema için; bir kapta süt ile nişastayı karıştırıp pişiriniz. Sos kıvamına gelince baharatlarıda ekleyerek karıştırınız
  5. Pişen tavukların üzerine döküp dereotunuda ekleyip sos koyulaşana kadar pirirerek servis ediniz

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.