Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit nasıl oluşur? Yanlış beslenme , hareketsiz yaşam ve genetik nedenlerden dolayı oluşur. Dukan diyetinde selülit nasıl oluşur? Dukan diyeti yaparken selülit oluşumu en aza iner. Dukan diyeti size doğru beslenmeyi öğretir çünkü. Selülit nedir ve nasıl geçer?

Genellikle kalça ve bacak bölgesinde cildin portakal kabuğu görüntüsüne sahip olmasına selülit denir. Selülit çoğunlukla bayanlarda görülür fakat erkeklerde hatta bebeklerde bile selülit olabilir. Selülit oluşumunda etkili bir çok neden vardır. (kaynak: www.bilgiustam.com)

Selülit nasıl oluşur? Birinci aşama dolaşım bozukluğu ile başlar. Bunun sonucu damar duvarlarından sızan serum, doku aralıklarında toplanarak doku ödemini oluşturur. Ödem bir taraftan kan ile yağ hücreleri arasındaki iletişimin aksamasına ve yağ hücrelerinin metabolizmasının bozulmasına yol açarken, diğer taraftan bağ dokusunun yapısının bozularak, setleşmesine yol açar.

Bunun sonucu elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrili, aşırı büyümüş yağ dokusu hücrelerinden meydana gelmiş nodüller oluşur.

Bu İkinci aşama olup, selülite özgü portakal kabuğu görünümü ile karakterizedir.

Üçüncü aşama ise patolojik sürecin devam etmesi sonucu, nodüllerin birbirine yapışarak daha büyük nodülleri oluşturması ve cildin kapitone bir görünüm alması aşamasıdır. Bu aşamada nodüllerin sinirler üzerine basısı nedeniyle ağrı oluşabilir. (Kaynak: www.selulitim.com)

Selülit nasıl oluşur? Oluşumunda etkili bir çok neden vardır. Kabızlık, sindirim rahatsızlıkları, karaciğerin yetersiz çalışması, güneş ışığına korunmadan çıkmak, asitli içecekler tüketmek, çay ve kahveyi çok tüketmek selülit oluşumuna neden olur.

Tıbbi faktörler dışında, ruhsal bozukluk, gerginlikte tetikler. Yaşanan piskolojik rahatsızlıklar sadece selülit değil birçok hastalığa davet çıkarabilir.

 

Kategoriler: Genel Sağlık Spor

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.