Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

Selülit cildinizin tıpkı bir portakal kabuğu gibi görünme neden olur. Selülit dukan diyeti yapanlarda azalmıştır. Selülit nedir? Derinin altında bulunan yağdan tabakasıdır. Halk arasında portakal kabuğu benzetmeleri sık sık yapılır. Selülite neden olan yağ dokusu bağ dokusunu ters yöne doğru ittirerek cildi buruş buruş ve inişli çıkışlı gibi göstermektedir. Selülit insan sağlığı açısından zararlı bir şey değildir. Fakat bunun yanında çoğu kişi selülitten kötü görüntüsü yüzünden kurtulmak istemektedir.

Birden fazla faktörün neden olduğu bu görüntü kronik venöz ve varisle birlikte görülebilir. Dış etkenlerin yanı sıra genetik faktörler de oluşmasına neden olur. İlerlemeden çözümlerine başlanmalı ve dikkate alınmalıdır. Selülit oluşumu psikolojik olarak kadınlar üzerinde çok kötü bir etki oluşturduğundan ruhsal olarak sizi yorabilir. Bunun yanı sıra maddi olarak da çeşitli tedavi vb. vaatlerle selüliti olan kadınlar suistimal edilmektedir.

Kişinin kilolu olduğu anlamına gelmemektedir. Zayıf hatta sıfır beden olarak nitelendirilen çok zayıf kişilerde dahi görülebilmektedir. Yalnız şu da var ki eğer kilolu iseniz kilo vermek azalmasına yardımcı olur.K

Genelde erkeklerden çok bayanlarda daha çok görülmektedir. Yine selülitle ilgili bir gerçek var ki akrabalarınızda selülitli bir bayan varsa sizin de selülitli olma ihtimaliniz yüksektir. Yani selülitin genetik faktörü de çok fazladır. K

 

selülite neden olan diğer faktörler

– Kötü beslenme

– Son moda diyetler

– Yavaş metabolizma

– Yetersiz fiziksel aktivite

– Hormonsal değişiklikler

– Yetersiz su tüketimi

– Toplam vücut ağırlığındaki yağ oranı

– Cilt tabakanızın kalınlığı ve cildinizin rengi K

 

Selülitlerin oluşmaması ve yok olması için neler yapılmalı?

 • Tuz tüketimini azaltmanız çok önemli. Sadece selülit için değil, sağlığınız için de tuz tüketimini azaltmak önemli bir faktördür.
 • Kafein içeren içeceklerden (kahve, kola vb.) uzak durun, daha az tüketin.
 • Günde 2 litre su içmeye özen gösterin.
 • Alkol tüketmemeye çalışın.
 • Beyaz un ve şekerden uzak durun ve mutlaka yüzme, yürüyüş gibi bacaklarınızı çalıştıracak egzersizler yapın.

 

Ten rengi koyu olan kişilerde daha az görünmektedir. Dolayısıyla koyu cilde sahip insanlar şanslıdırlar. Açık renkli insanlar açısından eğer kısa şortlar ya da bikini giyeceklerse cilt fondötenleri ile cildini daha koyu yaparlarsa kalçalarında ve bacaklarında gamzeler oluşturan selülitler daha az fark edilebilir. Bacaklardaki ve kalçalardaki selülitlerden kurtulmak için piyasada çok çeşitli sayıda ürün ve tedaviler bulunmaktadır. Fakat bunlardan birçoğunun tam olarak işe yaradığını ve kalıcı olduğunu gösteren bilimsel kanıt henüz pek yoktur.

 

Selülit tedavilerinde kullanılan bazı ürünler;

Selülit kremleri; bu kremlerin yağı eritip cildi düzleştirdiği bilinmektedir. Selülit kremlerinin birçoğu astım tedavisi için geliştirilen reçeteli bir ilaç olan aminofil içermektedir. Dolayısıyla bu kremlerin selülite karşı iyi geldiği hakkında herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte bazı durumlarda insanlara zararlı bile olabilmektedir. Bu selülit kremlerinin kan damarlarını daralttığı ve ciltteki suyu hareketlendirdiği için etkili olduğu düşünülmektedir. Fakat dolaşım problemi olan insanlar açısından bu çok tehlikeli bir durumdur. Ayrıca bazı insanlarda aminofil maddesi alerjik reaksiyonlara dahi neden olabilmektedir. Dolayısıyla kremleri adı altında satılan kremlere dikkat edilmeli ve doktor kontrolü tarafından tavsiye edilmelidir.

Liposuction; yağ aldırmak da denilen bu işlemde bazı yağlı dokulardan cerrahi yollarla yağ çekilmektedir. Liposuction işleminde aslında sadece cildin en derin tabakalarındaki yağ alınmakta, cildin hemen altında bulunan selülitli bölgeye herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Dolayısıyla uzmanlar selülitli cildi bulunan kişilerin liposuction yaptırmadan önce daha dikkatli olması gerektiğini savunurlar çünkü gamzeli cilt, yağ aldırma işleminden sonra daha kötü bir görüntüye neden olabilmektedir.K

 

Selülit Tedavisi Yöntemleri

 • Mezoterapi
 • Akapunktur
 • Lenfatik Drenaj Masajı
 • Selülit Masajı
 • Selülit İlaçları
 • Alternatif Tedaviler

 

Selülitten Korunma

 • Düzenli Beslenme
 • Doğru Beslenme
 • Eğzersizler

 

Selüliti Yok Etmek İçin Neler Yapmalıyız?

Egzersiz çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak oluşumunu büyük ölçüde engeller. Çünkü; spor yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır ve kaslar gerilir. Ayrıca yürüme yüzme gibi aktivitelerde kan ve lenf yolları dolaşımınıda hızlandırır.

Uygulayacağınız diyetler, beslenmenize dikkat etmekte oluşmasını engeller. Aşırı selüliti olan kişiler ise selülit masajlarıyla selülitlerinin görünümünü azaltabilirler. Selülit Nasıl Oluşur?

Aktarcılardan alacağınız doğal yağlar ve tuzla bacaklarınıza ve selülit olan bölgelere seri bir şekilde yapılan masajda etkilidir. Evinizde yapacağınız peelinglerde hem bacak ve basen bölgenizi canlandırmaya hemde selüliti yok etmeye yardımcı olabilir.

Ruhsal bozukluk, gerginlikte tetikler. Bu nedenle kişi, piskolojisini bozmamalı,sinirlenmemeli buna bağlı olarak stres yapmamalıdır. Sonuçta her hastalığın olmasada çoğu hastalığın en büyük nedeni strestir

Selülit tedavisi olurken bolca su tüketmeyide unutmamak gerek. Su vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur. Oluşmaması için, bitki çayları tüketmek ve en doğal besinlerle beslenmek gerekir.Alkol tüketmemek gerekir.  (Kaynak: www.bilgiustam.com)

Kategoriler: Genel Sağlık Spor

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.