Kilo Verme ile İlgili Doğru Bildiğimiz 8 Yanlış

Kilo verme ile ilgili doğru bildiğimiz 8 yanlış nedir acaba dukan diyetinde. Çok su içerek kilo verme, az uyuyarak kilo verme, öğün atlayarak kilo verme… diye düşünenler varsa hala, bu yazımız tam da sizin için geliyor. Kalorileri yakmak için neler yapmalıyız yazısını okuyunuz.

 

Yanlış: Ne kadar su içersem o kadar kilo veririm

kilo verme

Doğru: Su hepinizin bildiği gibi sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Kalsiyum ve klor başta olmak üzere insan vücuduna sodyum, flor, potasyum gibi yararlı mineralleri sağlar. Ancak kilo verme esnasında insan vücudu karbonhidrat, protein ve temel vitaminlere ihtiyaç duyar, ki spor yaparken de bunların önemi oldukça büyüktür. Su ise bunları içermediği için kilo vermede tek başına etkisi yoktur.

Yani: Gün içinde baklava, börek yiyeyim ama litrelerce de su içeyim gibi bir düşünceniz varsa, kilonuzdan önce bu düşünceyi kaybedin.

 

 

Yanlış: Akşam 7’den sonra bir şey yenilmez

kilo verme

Doğru: Uzmanların da dediği gibi sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için temel kural yemeğin ne zaman yenildiğinden ziyade, gün içerisinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır.

Yani: Akşam 7’den sonra yediğiniz yemekler hafif bir ara öğünse ve bunu da küçük bir yürüyüşle desteklediyseniz herhangi bir problem olmamaktadır.

 

 

Yanlış: Öğle yemeğini atlarsam kilo almamış olurum

kilo verme

Doğru: Eğer sağlıklı bir şekilde kalıcı olarak kilo vermek istiyorsak, bunun en doğru şekli sabah, öğle ve akşam öğünlerinin düzenli ve dengeli bir şekilde yenmesidir. Bu şekilde vücudu kontrol altına alıp, daha sık acıkmayı önlemiş olursunuz.

Yani: Gün içerisinde atladığınız öğünler size kısa sürede bir kilo kaybı yaşatacaktır evet, ama bunu uzun vadede düşündüğümüzde acıkma oranlarınız artacağı için daha çok kilo alabilirsiniz.

 

 

Yanlış: Sigarayı bıraktığımda daha çok kilo alıyorum

kilo verme

Doğru: Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Yapılan araştırma sigara içerisinde bulunan nikotinin metabolizmayı çok ama çok az artırdığı ve bırakıldığında da hızlı kilo alımına neden olmadığını göstermektedir.

Yani: Kilo alımı metabolizmadaki ufak değişiklik değil, yerine konulan yiyeceğin türü ve miktarıdır. Sigarayı bıraktığınızda, sigara yerine hamburger yiyip, sürekli gazlı içecekler tüketiyorsanız size kilo aldıran şey sigarayı bırakmak değil, onun yerine tükettiğiniz şeylerdir. Uzmanlar sakız öneriyor.

 

 

Yanlış: Az uyumak daha çok kilo verdirir.

kilo verme

Doğru: Her 100 insandan 40’ı metabolizmalarının az uyuyarak daha çok çalışacağını ve bu sayede uyanık kaldığında daha çok kalori yakacaklarını düşünmektedir. Ancak önemli olan bir nokta ise, uyku süresi kısaldıkça toksik çevreye maruz kalma oranı ve psikolojik stres artmaktadır bu nedenle de az uyuyan insanların sürekli bir atıştırma ihtiyacında olduğu bilinir.

Yani: İnsan vücudunun en iyi şekilde güne hazırlanması için 5 ile 8 saat arasında uyuması gerekiyor. Bu şekildeki düzenli bir uyku ise gece yarısından sonra yemek yeme alışkanlığının önüne geçmeye yetecektir.

 

 

Yanlış: Aç karnına spor yaparsam daha çok kilo veririm

kilo verme

Doğru: Bilindiği üzere spor yapmak metabolizmanın hızlanması ve kalori yakımı için oldukça önemlidir. Spor yaparken yağ yakımı artar, kas yoğunluğu korunur ve artırılır. Bu, yaptığınız sporun şekli, süresi ve sıklığı ile değişir. Ancak sabah aç karnına yapılan sporla yağlar yanarken, maksimum düzeyde de kas yıkımı oluşmaktadır.

Yani: Spor öncesinde muhakkak karbonhidrat ve protein içeren 200-300 kalorilik bir öğün yenmelidir ve ardından en az 1 saat sonra spora başlanmalıdır. Kilo verme anlayışı böyle olmalıdır. Dukan diyeti yapanalrın aç karna spor yapmamaları dukan diyet kurallarına uymaları gerekiyor. Kas yapmanızda bir o kadar ince ve düzgün fizikli görünmenize neden olucaktır.

 

 

 

Yanlış: Diyet ürünleri zayıflatır

kilo vermeDoğru: Kalorisi düşük, diyet ya da light ürünlerin kalorisi sıfır değildir arkadaşlar, hatta sıfıra yakın da değildir. Sadece normal ürüne göre kalorisi azaltılmış demektir. Kas yapan yiyecekler yazısını mutlaka okuyunuz.

Yani: Diğer ürünlere göre biraz daha az kaloriye sahip olan bu ürünleri yemek size kilo kaybettirmez sadece daha düşük kalori almanızı sağlar.

 

 

Yanlış: Zayıflama ilaçlarını kullanarak kilo verebilirim

kilo verme

Doğru: Sigaradan daha hassas olduğumuz bir konu varsa o da zayıflama ilaçları ve kullanımıdır. İçinde bulunan kimyasal maddeler vücudun yapısını bozacağı için sağlık açısından önemli sorunlara da neden olmaktadır.

Yani: KESİNLİKLE ZAYIFLAMA İLAÇLARI KULLANMIYORUZ.

 

Kaynağa ulaşmak için tıklaa.

 

 

Kategoriler: Genel Sağlık Spor

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olabilirsiniz!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.